rys kysuceMinulý mesiac sa na Kysuciach počítali šelmy. Vieme ich počet.

Pred časom sme vás informovali o pripravovanej akcii kde sme vyzývali záujemcov aby sa zapojili do monitoringu šeliem na území Chránenej krajinnej oblasti Kysuce a Beskydy.
Monitoring prebiehal v čase od 16. – 17. februára a konal sa už 15.ročník. Šelmy boli spočítané a prinášame vám výsledky tohto snaženia.

Podľa slov RNDr. Petra Drengubiaka išlo o náročnú úlohu na organizáciu, pretože na nej participovalo niekoľko desiatok ľudí na rozsiahlom území.
Potešil aj stúpajúci záujem verejnosti na spolupráci s ochranou prírody. Okrem profesionálov sa akcie zúčastnili i dobrovoľníci a ochrancovia prírody, spolu sa tak do terénu vybralo 57 stopárov.
Vzhľadom na rozľahlosť monitorovaného územia 120734 ha a potrebu pokryť ho účastníkmi v čo najväčšej miere bol monitoring sústredený do dvoch dní.
Touto cestou sa tiež chceme poďakovať zúčastneným za záujem a účasť na tomto monitoringu.Monitoring šeliem prebehal vo všetkých katastroch kysuckých obcí ale aj okolitých beskydských obciach.
Zoznam obcí: Lazy pod Makytou, Horná a Dolná Mariková, Papradno, Štiavnik, Petrovice, Kolárovice, Makov, Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Čadca, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Harvelka, Riečnica, Radôstka, Lutiše, Nesluša, Povina, Kysucký Lieskovec, Lodno, Dolný a Horný Vadičov, Snežnica, Rudina a Rudinská.

Celkovo bolo počas monitoringu zaznamenaných 108 čerstvých stopových dráh veľkých šeliem z toho: rys 44 stopových dráh, vlk 60 stopových dráh, medveď 4 stopové dráhy (aktívne v tomto čase)

  • Rys - 19 adultných a 4 juvenilné jedince
  • Vlk - 13 jedincov v štyroch svorkách
  • Medveď - 4 jedinci

 

mapa monitoring

 

Zaznamenaná bola i jedna stopová dráha mačky, nedá sa však so 100%tnou istotou tvrdiť, že išlo o mačku divú. Výskytovú informáciu budeme musieť overiť pomocou fotopascí, prípadne DNA analýzou biologického materiálu. Odobraných bolo celkovo 20 vzoriek trusu, a zároveň 2 vzorky srsti na DNA a potravnú analýzu vlka a rysa. Na DNA a parazitologickú analýzu boli odobrané dve vzorky trusu hlucháňa.

Oteplenie v priebehu februára vyvolalo aktivitu niekoľkých jedincov medveďa hnedého. Celkovo boli v teréne zaznamenané štyri stopové dráhy medveďa v rôznych lokalitách. Jedna bola zaznamená v Javorníkoch, jedna v Jablunkovskom medzihorí ďalšia v Kysuckých Beskydoch a a ešte jedna v Kysuckej vrchovine.

Viac informácii a výsledky monitoringu si môžete pozrieť v nasledujúcom dokumente: Výsledná správa

Správa CHKO Kysuce

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: