bacmanakova lenkaHudobníčky sestry Bacmaňákové vám zrejme predstavovať nemusíme. S Lenkou sme sa porozprávali o folklóre, koncertovaní a o jej najnovšej autorskej pesničke Slovenské Vianoce.

Aká bola vaša muzikantská cesta? Ako sa stane z koníčka profesionálne hranie?

bacmanakova lenka 2Začalo to, keď sme so sestrou Evkou ešte ako malé deti začali chodiť do detského folklórneho súboru v Oščadnici. Tu sa vytvorila jedna láska na celý život - láska k folklóru. Ak si ho totiž raz zamilujete, tak je to už navždy. Popri spievaní a tancovaní sa objavila heligónka.Tento nástroj sa mi veľmi páčil, pretože na ňom hrával môj dedko. Tak som si raz požičala heligónku od môjho uja a zatvorená v izbe som skúšala do vtedy, kým som nezahrala celú melódiu jednej piesne.

Zrovna v tomto období spoznávania heligónky som dostala ponuku hrať v Kysuckom Prameni. Túto ponuku som prijala a 8 rokov som s touto kapelou účinkovala. Prišlo však obdobie, kedy som chcela hrať aj iné ľudové piesne a z kapely som odišla. Medzitým sa kvôli mne začala učiť hrať aj sestra Evka. Čoskoro sa z nás stalo duo a začali sme hrávať najskôr na rodinných akciách, kde si nás ľudia začali všímať a postupne sme sa dostali až na pódia a do televízii.

Aká bola tento rok muzikantská sezóna?

Myslím, že tento rok bol zlý nielen pre hudobníkov, ale pre viaceré odvetvia. Zrušili sa nám takmer všetky vystúpenia. Organizátori boli zúfalí, pretože nik nevedel čo bude a ako bude. Nie je nič horšie, ako keď ste naučení byť stále s ľuďmi a zrazu nesmiete nikam ísť. Veríme, že to ale čoskoro skončí a opäť sa vrátime na pódium.

sestry bacmanakove zbojna

Akú hudbu (okrem ľudovej) počúvate?

V každom žánri máme obľúbené piesne, ale najradšej máme rock. Naša obľúbená skupina je Kabát a veľmi rady chodievame na ich koncerty. Zbožňujeme tú energiu, ktorá sa nesie obecenstvom. Občas aj my musíme ísť a stáť pod pódiom. Je to úžasný pocit, človek by si na to rýchlo zvykol 😊.

sestry bacmanakove zbojna 3

Teraz ste nahrali novú pieseň. O čom je? Čo bolo vašou inšpiráciou? Kto sa na piesni podieľal?

Nahrali sme jednu krásnu vianočnú pieseň, v spolupráci s našim kolegom Adamom Urbanom, Petrom Strýčkom a mojou sestrou Evkou Bacmaňákovou. Text vznikol úplnou náhodou, keď som 1.11.2021 (Všetkých svätých) večer zapaľovala sviečky na cintoríne. Bol tam neskutočný pokoj a ticho. Keď som videla to množstvo svetielok od sviečok a rozmýšľala pri tom nad dnešnou dobou, začali mi hlavou bežať prvé texty. Prišla som domov, sadla si k počítaču a začala som písať.

Vedela som, že chcem aby sa pieseň volala Slovenské Vianoce, a chcela som v tejto piesni popriať všetkým najmä zdravie - nielen preto, že je takáto doba, ale preto, že si uvedomujem aké bolo, je a bude dôležité pre každého z nás. Tak vznikla pieseň, ktorú hudobne doplnil skvelý človek, spevák a hudobník Adam Urban. Obohatili sme ju detskými hlasmi DFS Cipovička z CVČ v Žiline a spoločne s našou hudobnou rodinou sme natočili videoklip, ktorý celú pieseň krásne dotvoril a dovolím si povedať, že je to jedna z najkrajších piesni, aká sa nám podarila. Verím teda, že nie je posledná 😊

Je to trochu odklon od ľudového žánru 😊 Pripravujete aj niečo nové? Vychádza vám nové CD...

sestry bacmanakove zbojna 2

Pieseň je iná už len tým, že je autorská, čo je u nás nezvyčajné, keďže väčšinou hráme a spievame ľudové piesne. Čo sa týka ľudoviek, tak ani s nimi sme nezabudli na našich fanúšikov. Využili sme čas, kedy sme nemohli koncertovať na to, aby sme nahrali nové CD Lenka a Evka Bacmaňákové & ZBOJNÁ 4. Sú to prevažne ľudové piesne v novom šate, sú temperamentné, ale aj pomalšie.

Ďakujem Adamovi Urbanovi, ktorý nám zo všetkým od nahrávania, mixu, masteringu a produkcie pomáhal. Samozrejme celej našej kapele kde sme v zložení Evka a Lenka Bacmaňákové (heligónka a spev), Adam Urban (spev, klávesy, gitara), Daniel Hažik (gitara), Roman Čička (basgitara), Peter Strýček (bicie).

Viem, že okrem hudby máte radi aj turistiku. Čo vám príroda dáva?

Každý z nás má svoje koníčky, mojim hlavným je hudba. Ale občas treba aj ako sa hovorí “vyvetrať hlavu”. Od malička sme s rodičmi chodievali na výlety a mne to ostalo dodnes. Veľmi rada chodím na neznáme miesta a spoznávam naše krásne Slovensko. Sestra Evka má dve malé deti (Natálka 8r., Kristínka 1,5r.) tak musí všetko prispôsobiť im, ale najstaršia sestra Iva a jej manžel sú moji skvelí parťáci do hôr a na rôzne výlety.

bacmanakova 1

bacmanakova 2

Vždy keď máme čas, ideme niekam na kopec. Sú to krásne zážitky či v lete, či v zime. Veď naše Slovensko je nádherné a rozmanité, ponúka množstvo krás, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť. Verím, že čoskoro pôjdem aspoň v rámci Kysúc na nejaký pekný výlet, o ktorom vám potom napíšem.

Lenka, ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: