oscadnica zadedova turistikaNašim ďalším cieľom, na ktorý sa vyberieme s Lenkou Bacmaňákovou je osada Zadedová v Oščadnici, neďaleko ktorej nájdete krásnu kaplnku.

Kysuce sú kaplnkami ako posiate, na čo sme aj patrične hrdí. Sú to naozaj nádherné stavby a diela rôznych rozmerov a každá z nich má nejaký príbeh. Moja obľúbená je v Oščadnici neďaleko osady Zadedová. Navštíviť ju môžete v každom ročnom období. Ja osobne sa tu cítim takmer ako v rozprávke.

oscadnica zadedova turistika1Začíname na Vyšnom konci v Oščadnici

Dá sa k nej dostať niekoľkými trasami. Ja si pre tentokrát vyberám zelený turistický chodník. Jeho začiatok je v Oščadnici na Vyšnom konci - pri Domov sociálnych služieb Slniečko, v nadmorskej výške 526m. Mierne stúpanie strieda krátky strmší úsek a opäť sa zmení len na mierne stúpanie. Čiže trasa je pre rodiny s deťmi ako stvorená. Vedie cez osady Prední Moskali, Zadní Moskali a Vojtuši. Krásne odtiaľ vidieť Veľkú Raču, osadu Haladeji, či vrch Kykula.

Obyvatelia týchto osád sú veľmi milí a keď Vás niečo zaujíma, alebo potrebujete s niečím pomôcť, radi pomôžu. Aj napriek horším prístupovým podmienkam, by som si vedela predstaviť tu žiť. Krásne prostredie a úžasný pokoj. Záhradky pri domoch a popri cestičke chránia pred zverou tradičné drevené ploty, ktoré vidieť už len málo kde. Sem-tam sa do cesty pripletie nejaký uštekaný psík, ale to len preto, aby hlásil svojmu pánovi, že niekto prechádza okolo.

Trasa ku kaplnke (Príslop 822m n.m.) trvá približne 70 minút, takže je dobrou voľbou, ak nemáte veľa času, alebo chcete po práci vybehnúť do prírody. V zime je cesta udržiavaná a v lete sa tadiaľ dá ísť nie len pešo, ale aj na horskom bicykli. Kaplnka je krásna v každom ročnom období. A ak by Vám bolo málo, môžete kľudne pokračovať ďalej na Hladkú (sedlo Veľkej Rače) až priamo k chatám.

A aký je jej príbeh?

Hovorí sa, že mladému chlapcovi, ktorý slúžil ako paholok v osade Zadedová, sa vo sne zjavila Panna Mária a prihovárala sa mu. Varovala ho pred rôznymi nástrahami a všetkým, čo by sa mohlo udiať, ak by ľudia boli k sebe zlí.

Raz mu dokonca ukázala jedno krásne miesto, ktoré bolo hneď neďaleko. Malá lúčka osvetlená mesiacom, na ktorej si priala kaplnku, kde by sa chodievali ľudia modliť. Tak sa aj stalo. Postavená bola v roku 1948 a je zasvätená Panne Márii.

zadedova oscadnica kaplnka

Prečítajte si aj:

Lenka Bacmaňáková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: