skialp kysucePoznáme ju ako muzikantku, ktorá vystupuje so svojou sestrou Evkou. Okrem hudby však Lenka Bacmaňáková miluje aj turistiku a priblíži nám cestu skialpom na vrchol Veľkej Rače.

Dnešná doba je veľmi stresujúca, preto je dobré občas „vyvetrať“ hlavu, či už pri tvorivých záľubách, dobrej knihe, alebo najlepšie niekde v prírode na čerstvom vzduchu. Ja najradšej vybehnem niekam do prírody, hoc aj na kopec hneď za domom. Keď mám čas a vonku je pekné počasie, je to pre mňa ideálna kombinácia na potulky prírodou – ale to asi pre viacerých😊. A čo ak je škaredo? Tak vtedy Vám napíšem niečo o mojich pekných výletoch v rámci našich krásnych Kysúc.

Skúste skialpinizmus

Hneď na začiatok by som vám predstavila najvyšší vrch Kysúc – Veľkú Raču. Mnohí tento kopec poznáte v súvislosti s lyžiarskym strediskom, ale dnešná situácia je žiaľ taká, že nedovoľuje, aby ste si mohli prísť v kľude zalyžovať, vyviezť sa lanovkou ako ste boli zvyknutí po minulé sezóny.

Dnes je to tak, že keď si chce človek zalyžovať, musí si zobrať výstroj a presne ako pred desiatkami rokov, si pekne vyjsť na kopec. Skúste teda skialpinizmus.

skialp kysuce

Tento zimný šport je čoraz populárnejší a naozaj to vidieť. Ja som si tento šport vyskúšala prvý krát viac ako pred rokom a musím uznať, že sa mi to celkom zapáčilo, aj napriek tomu, že moja kondícia tiež nie je zrovna najlepšia😊.

Začíname v Dedovke

Vrchol Veľkej Rače je prístupný celoročne a navštevujú ho aj rodiny s deťmi. Vedie naň niekoľko trás a je na každom z nás, ktorú si zvolíme. Ja som si vybrala menej náročnú trasu z časti Dedovka. Takže som si zbalila výstroj, oblečenie a s hlbokým nádychom a výdychom sa vybrala za svojim cieľom.

Keďže stredisko je mimo prevádzky, mohla som sa vybrať hore rovno po zjazdovkách (inak sú pre skialpinistov z dôvodu bezpečnosti určené a vyznačené trasy).

skialp kysuce 1

Vľavo od štvorsedačkovej lanovky sa nachádza zjazdovka Košariská I., po ktorej som sa vybrala hore na sedlo „Hladká“ (po ľavej strane), prešla som okolo lanovky Marguška, k lanovke Lalíky. Je pravda, že som musela niekoľkokrát zastaviť, lebo ako som už spomínala – moja kondícia nie je najlepšia. Ale to sa časom spraví – možno 😊.

Od vrcholovej časti lanovky Lalíky začína 5.stupeň ochrany. Od tohto miesta sa mi trasa páči najviac. Za každého počasia vyzerá inak, ale vždy je čarovná. Keď prídete ku skalným dieram, dobre si ich obzrite. Hovorí sa, že v minulosti zbojníci používali tieto diery na uskladnenie toho, čo nazbíjali. Dokonca jedna povesť hovorí o tom, že keď do tejto diery vpustili kačku, tak vyšla až pri rieke Kysuca.

skialp kysuce 2

Cesta na vrchol po hrebeni už netrvá dlho a za dobrého počasia ponúka pekné výhľady. Vidieť odtiaľ napríklad Vysoké či Nízke Tatry alebo Malú Fatru s majestátnym Rozsutcom. Na vrchole sa nachádza tiež vyhliadka, kríž a chata Schronisko, kde sa dá občerstviť (prípadne prespať).

Aj keď sa nachádza na strane našich poľských susedov, dá sa tu bez väčších problémov dorozumieť a platiť môžete aj v eurách, alebo kartou. Tu sa vždy zastavím, prezlečiem do suchých vecí, občerstvím, pripravím lyže na zjazd a môžem sa vrátiť späť do Dedovky a síce fyzicky unavená, ale psychicky oddýchnutá sa vraciam domov.

skialp kysuce 3

Výhody skialpinizmu z môjho pohľadu:

  • Roztiahnete si pľúca (čomu sa potešila aj moja lekárka)
  • Zlepšite si kondíciu
  • Dokonale vyvetráte hlavu
  • Vyskúšate niečo nové

Vedeli ste, že vrchol Veľkej Rače patrí pod obec Klubina a nie Oščadnica? Najvyšším vrcholom Oščadnice je Kykula (1087m n.m.), na ktorú sa tiež raz určite vyberieme.

Lenka Bacmaňáková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: