Miroslav Martykan, majiteľ MM ArényMM ARÉNA, ktorá zďaleka nie je len hokejová hala oslávila svoj prvý úspešný rok prevádzky. Pán Miroslav Martykán, majiteľ arény nám k tomuto prvému míľniku poskytol rozhovor. 

Pán Martykán ako vznikol nápad postaviť hokejovú arénu na Kysuciach?

Bol to môj sen a tiež taká prosba Kysučanov. "Sprav niečo pre Kysučanov a postav tu nejaký športový stánok."
Nápad, že športové centrum a hokejová aréna vznikla v rámci kolektívu. Všetci chodili za ľadovou plochou do Třinca alebo do Žiliny. Medzi Trincom a Žilinou tu také nič nieje. Je to obrovská spádová oblasť, kde deti a mladiství nemali kde trénovať.

Z podnikateľského pohľadu je to celkom riziko…

To je pravda, teraz nechcem hovoriť o podnikateľskom zámere a riziku, od začiatku som vedel, že toto nie je o podnikaní, ale o službách pre občanov. Každý mi ďakuje, dáva za toto medaile, ale ja si myslím, že tá medaila by mala byť za odvahu. Niečo takéto postaviť v tomto regióne kysúc v Krásne nad Kysucou, ktorý nie je hokejovým mestom a ani Čadca bolo dosť odvážne, ale verím do budúcna, máme tu skvelú základňu amatérskych družstiev, máme tu dobrých trénerov na čele s Milanom Ladivérom, ktorí majú veľké skúsenosti s ľadovým hokejom a verím, že v spolupráci s takýmito ľuďmi, v spolupráci so školami, s mestami a obcami na Kysuciach a s vyšším územným celkom dosiahneme a vytvoríme dôstojné miesto pre športovú mládež a pre ľudí z Kysúc.

strojovna mmarena krasnoTu sa dostane málokto: srdce arény - strojovňa. Jedna s najmodernejších u nás

Povráva sa, že aréna mala najskôr vzniknúť v Čadci, je to pravda?

Nie je to pravda. Áno, mal som jedno stretnutie s primátorom Čadce pánom Gurom v čase príprav projektovej dokumentácie a územného konania, keď sa dozvedel, že niečo také plánujem postaviť v katastri mesta Krásno nad Kysucou. Pri stretnutí sme si vymenil zopár návrhov ohľadom projektu a diskutovali sme aj ohľadom miesta realizácie stavby. Áno pri stretnutí padol aj návrh od pána Guru primátora mesta Čadce, či nechcem prehodnotiť miesto výstavby športového areálu a či nechcem celý projekt realizovať v Čadci. Tu som informoval primátora, že vzhľadom na rozpracovanosť projektu, nie je už možná zmena a ďalej som hovoril o katastrálnom území o takej spádovej križovatke Kysučanov, kde má byť postavený zimný štadión, o dostupnosti pre verejnosť a hlavne dopravu na športovisko. Stále som inklinoval k terajšiemu športovému miestu a ľudia na Kysuciach ma presvedčili o správnom kroku.

Prekvapilo vás to, že ten záujem je taký obrovský?

Prekvapilo ma to a som rád, že športová hala plní môj sen. Som im za to nesmierne vďačný.

MM aréna ale nie je len hokejová aréna, ktoré ďalšie služby ponúka?

Ľadová hokejová plocha je len taká čerešnička na torte. Okrem ľadovej plochy je tu fitness, crossfit, je tu boxovací ring, ale aj wellness, kde sa môžete po športovom výkone zregenerovať. V MM aréne sa nachádza tiež kongresová miestnosť, detský kútik, krásna reštaurácia s výhľadom na ľadovú plochu a s výbornou kuchyňou. Na poschodí nájdete zrkadlovú miestnosť Pole dance, telocvičňu pre jumping a centrum prípravy a diagnostika pre športovcov.

Poznajú ľudia tú službu?

Moc ju nepoznajú, väčšinou túto službu využívajú hokejisti, ktorí už navštevovali podobné zariadenia v Třinci a v Žiline. Mladé hokejové talenty, tam cvičia a skúšajú si správnu techniku korčuľovania, rozbor a diagnostiku majú potom možnosť vidieť na videozáznamoch. Celé sa to koná pod dozorom Milana Ladivera a skúsených trénerov.

mmarenaMM ARÉNA: Moderný multifunkčný športový areál v Krásne nad Kysucou
Okrem ľadovej plochy tu môžu športovci využívať diagnostiku hokejistov, fitnescentrum a boxerňu, miesto na crossfit, na poschodí zrkadlové miestnosti na Pole Dance, 8 kruhov pre Aerial Hoop a ďalšie.
Zregenerovať môžete vo wellness so štyrmi saunami (fínska, parná, infrasauna a biosauna), dvoma vírivkami, ochladzovňa či oddychová zóna s Kneippovým kúpeľom na nohy.

Keď robíte napríklad sústredenie alebo turnaj, vyžaduje si to veľkú ubytovaciu kapacitu. Nemáte s tým problém?

Myslím, že problém tu nie je. Len Oščadnica má cez cca 2000 miest ubytovacích kapacít. Ale áno, z pohľadu zariadenia je to jediné, čo nám chýba v tomto športovom stánku. Čo sa týka ubytovania, už sa pracuje na nejakých projektoch, štúdiách a verím, že v priebehu dvoch rokov tu bude aj ubytovanie pre športovcov.

Reštaurácia. Ponúkate kvalitnú kuchyňu, pritom ste mimo mesta... Našlo si to svoju klientelu?

Myslím že áno, reštaurácia ma trošku prekvapila. Pôvodne to bolo myslené tak, že to bude reštaurácia pre športovcov. To sa v priebehu času zmenilo. Upravil sa jedálny lístok aj celá koncepcia reštaurácie. Dnes túto reštauráciu navštevuje široká škála ľudí. Od Čadce až po Kysucké Nové Mesto. Vyhľadávajú túto reštauráciu pre výborné jedlo, ponúkame aj denné menu. Pri varení nepoužívame žiadne polotovary dokonca aj žemle si pečieme.
Veľmi často sme vyhľadávaní kvôli kongresovej miestnosti. Tá má kapacitu od 60 – do 100 ľudí v závislosti od úpravy sedenia. Konajú sa tu rôzne oslavy, kde si často hostia prenajímajú aj detský kútik, čo si veľmi ľudia vážia.

Mozog  arény -  riadiaca jednotkaMozog arény - riadiaca jednotkaKoľko je ľudí potrebných na spravovanie takéto komplexu ako je MM aréna?

Je tu zamestnaných 20 ľudí okrem trénerov a športových managerov, ktorí tu chodia a cvičia a trénujú. Plus sú tu ďalší zamestnanci na dohodu.

Je možné využívať halu aj na iné účely, ako sú koncerty a podobne?

Toto sme zatiaľ vylúčili kvôli tomu, že je tu celoročná prevádzka zimného štadiónu. Ak by tu nejaká agentúra chcela spraviť koncert, tak sa to samozrejme dá využiť aj na koncerty, aj na iné veci. Ale toto nebolo cieľom tohto športového stánku.

Pán Martykán, prajem všetko dobré a ďakujem za rozhovor.

Zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: