iveta sluciakovaIveta Slučiaková z Radôstky objavila krásy turistiky pred niekoľkými rokmi. Ďalším koníčkom je tvorba turistických čeleniek. Teraz prichádza s novou kolekciou. Dobrý dôvod na rozhovor...

Miluješ turistiku. Bolo to tak vždy, alebo si to v sebe "objavila“ neskôr. Čo ti turistika dáva?

Nebolo tak tomu vždy. S turistikou som začala pred pár rokmi a pamätám si ten okamih, keď ma to chytilo za srdce. Moja prvá túra bola v Jánošíkových dierach s priateľom, ktoré ma ihneď očarili. Je to zážitok aj vďaka vodopádom a rebríkom a navyše nenáročná túra, preto ak niekoho chcete nahovoriť na turistiku, odporúčam začať na tomto mieste. Diery sú prekrásne v každom ročnom období. Turistika mi dáva pocit slobody, šťastia, odbúrava stres, dodáva novú energiu a okrem toho mi rozvíja kreativitu. V horách prichádzam na lepšie myšlienky a aj nové nápady. Môžem objavovať nové miesta známe aj neznáme a vďaka turistike som spoznala aj veľa nových priateľov.

turistika07

Malú Fatru milujem aj ja. A špeciálne Zázrivú. Poďme však na Kysuce. Objavuješ aj tie? Ktoré miesta ti učarovali?

Na Kysuciach mám prebádanú najmä Bystrickú dolinu, z ktorej pochádzam. Učarovala mi Veľká Rača, najmä tá rôznorodosť trás, po ktorých je možnosť sa na ňu dostať. Vrchol zostáva rovnaký s prekrásnym výhľadom, no trasa môže byť zakaždým iná, na Raču sa dá dostať zo šiestich rozličných obcí (píšem o tom v článku na svojom webe). Nedávno som objavila v Oščadnici aj hojdačku s výhľadom. Za jej nápadom stojí partia šikovných mladých ľudí a k hojdačke vedie jednoduchá trasa, ktorá nie je náročná, preto ju odporúčam aj rodinám s deťmi. Je to pekná prechádzka. Určite by som ešte odporučila túru z Novej Bystrice, z osady Podrycierová smerom na Rycierovú horu. Vrchol je síce ukrytý v lese, no keď budete pokračovať ďalej, dostanete sa k chate pod Rycierovou horou, z ktorej je prekrásny výhľad na Západne Tatry za predpokladu, že je dobré počasie. A kto obľubuje cyklistiku, určite si príde na svoje pri okruhu okolo vodnej nádrže v Novej Bystrici. Prekrásnych miest na Kysuciach je však mnoho. 

celenka01

Mladých dosť kritizujú, že sú ľahostajní a sú len na sociálnych sieťach. Ja mám ale inú skúsenosť a poznám desiatky aktívnych mladých ľudí. Robíš alebo plánuješ nejaké spoločné aktivity?

Tu musím poznamenať, že moja skúsenosť je iná. Naša malá skupinka často píše aj do skupiny parťák na turistiku na FB, kde zháňame ľudí, ktorí by mali záujem o spoločné túry. Keď sa nám niekto ozve, patrí skôr k tým starším ročníkom. Vzhľadom k tomu, že my sme skupinka ešte pomerne mladých ľudí pod 30 rokov, tak ani raz sa nám nikto z tejto vekovej skupiny neozval, že by mal záujem pripojiť sa. Samozrejme, ak by bol záujem, chceli by sme, plánujeme aj spoločné túry vo väčších skupinách. Budeme radi, keď sa k nám pripoja aj mladí ľudia, sme veselá partia.

Keby som sa pridal, tak by som aj ja už kazil vekový priemer :)  Čo ťa ešte okrem turistiky baví? Viem, že si aj inak tvorivá.

Nám na veku nezáleží :) , hlavne aby sa stretli ľudia so spoločným záujmom a bola „sranda“. 🙂 Hovorí sa - rob, čo ťa baví. Mňa baví turistika a okrem toho aj šitie, ku ktorému som sa dostala cez moju šikovnú maminu. Tak som rozmýšľala, ako spojiť tieto dve činnosti dokopy. Nemusela som rozmýšľať dlho, nápad prišiel hneď - turistické čelenky! Zatiaľ sa tomu nevenujem dlho a mám to skôr ako taký koníček, neživím sa tým. Ale čelenky sa dajú zakúpiť na portáli pre handmade tvorcov na sashe.sk/Idemnaturu. Práve sa chystám predstaviť aj novú kolekciu, ktorú som si navrhla sama podľa miesta, ktoré ma k tomu inšpirovalo. Doteraz boli moje čelenky skôr pre turistky, ale vďaka novému nápadu budú vhodné aj pre turistov.

celenka02

Výborný nápad. Potlač a grafický námet je vlastná tvorba?

Áno. Námet bolo najskôr nutné dostať na papier a po mnohých pokusoch sa mi to aj podarilo. Potom bolo treba následne ušiť čelenky. S grafikou a potlačou mi už dopomohla jedna miestna firma.

Aký ohlas majú tvoje čelenky?

Recenzie od zákazníkov mám zatiaľ chválabohu pozitívne. Práve mi prišla pekná recenzia, že sú vhodné aj do týchto tuhých mrazov a tiež silnému vetru. Šijem aj zateplené verzie čeleniek, ktoré sú podšité teplučkým fleesom. Veľakrát sa mi už stalo, že si niekto čelenku objednal a keď mu prišla, objednal aj ďalšie dve. Tak myslím, že to hovorí samo za seba. Konkurencia je však veľká, stále treba premýšľať ako sa odlíšiť a vymyslieť niečo nové.

Tak Ivetka ďakujem za rozhovor. Prajem veľa krásnych turistických kilometrov a tiež veľa spokojných zákazníkov.


Zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: