miriam jarosovaPrečítajte si rozhovor s Mgr. Miriam Jarošovou, PhD. - meteorologičkou a klimatologičkou, ktorá je známa z predpovedí počasia najmä v relácii Najlepšie počasie v TV JOJ a z predpovedí v Rádiu Expres.

Aký je váš vzťah ku Kysuciam? Chodievate tu často?

V poslednej dobe sa na Kysuce už nedostanem tak často ako v minulosti. Aj keď je tu v lete počas dňa teplo, určite sa v noci vyspíte, pretože teplota klesne akurát tak, aby ste si v noci poriadne oddýchli. Páči sa mi aj, že keď už na juhu skončila sezóna napr. jahôd, na Kysuciach sa práve rozbieha. Takto je to s čerešňami, ríbezľami..... je to pekný kus našej krajiny. Sú tam zaujímavé prírodné úkazy, čo inde nemáme. Ropný prameň, kamenné gule, Vychylovka, železnica medzi Kysucami a Oravou, orloj,... každý si nájde svoje, čo ho zaujme.

Vašou profesiou je počasie, ako ste sa k tomuto povolaniu dostala?

Vždy som sa zaujímala o prírodu a deje v nej. Ako asi štvrtáčka, keď sme v rámci vlastivedy mali zapisovať, aké počasie sme v jednotlivých dňoch mali, som si všimla, keď sneží, tak raz sú to pekné snehové vločky, také klasické. Alebo to môže byť dážď so snehom, alebo snehové krúpky... keď som bola staršia, chcela som vedieť, prečo je to tak . A rozhodla som sa ísť študovať meteorológiu. Hoci to robím už dlhé roky, stále sa nájde niečo, čo vás prekvapí. Stále vás to udržiava v strehu, stále sa dozviete niečo nové, zaujímavé. A baví ma aj sprostredkovať tieto zaujímavé veci ľuďom, pokúsiť sa vysvetliť často veľmi zložité veci jednoducho a pritom fyzikálne správne.

miriam jarosova 2

Aký je bežný pracovný deň meteorológa?

Bežný deň meteorológa? Tak taký ani nemám . Môj pracovný rytmus sa odvíja od mojich povinností v tom ktorom dni. Ale vždy je tam sledovanie aktuálneho počasia nie iba u nás, ale aj nad Nemeckom, Britskými ostrovmi, lebo odtiaľ sa k nám dostávajú atmosférické fronty, ktoré potom dokážu v priebehu dňa priniesť zmenu v počasí, aj výraznú.

Skúšate na základe vašich širších poznatkov odhadnúť dlhodobú predpoveď? Napríklad aká bude zima...

Nie, nepúšťam sa do takých predpovedí. Tie sa robia totiž úplne inak ako bežné predpovede na 24/72 hodín dopredu. Pri takýchto dlhodobých, sezónnych predpovediach sa musí zohľadniť cirkulácia a jej zmeny napr. aj v oblasti Tichého oceána. Mnohí ani netušia, že už zmena teploty vody v tomto oceáne sa postupne premietne do zmeny cirkulácie napr. nad Atlantickým oceánom a podmienky v tomto priestore už dokážu ovplyvniť a aj reálne ovplyvňujú aj naše počasie.

miriam jarosova meteo

Toto leto zažívame nestále počasie. Aj na Kysuciach sa vyskytujú lokálne búrky so záplavami. Je to bežná situácia?

Leto, ktoré máme tento rok, je bežné pre naše slovenské pomery. Len už sme si zvykli na horúce letné počasie z posledných rokov , keď teplota 30°C sa vyskytovala aj na Kysuciach. Leto na Slovensku je charakterizované zrána malou, v priebehu dňa zväčšenou kopovitou oblačnosťou a prehánkami a búrkami, najmä v hornatých častiach krajiny. To sa deje aj teraz. Denná maximálna teplota sa pohybuje od 22 do 24°C na severe po 28-29°C na juhu.
Tak si pamätajú leto u nás tí, ktorí majú viac ako 35 rokov. Búrky prinášajú väčšie zrážkové úhrny najmä preto, lebo atmosféra je celkovo teplejšia, nezabúdajme, že žijeme v období klimatickej zmeny. Teplejšia atmosféra je schopná pojať do seba viac vodnej pary a z tej sa pri kondenzácii získa viac mm zrážok.

Pani Jarošová, ďakujem za rozhovor

Otázky kládol: Peter Kolembus

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: