mudr turcanovaMUDr. Monika Turčanová Koprušáková je neurologičkou v Medmedical Klinik v Oščadnici. Porozprávala nám o príznakoch tetanie a o spôsobe diagnostiky.

Pani doktorka, tetánia je v súčasnosti skutočným strašiakom mnohých ľudí a najmä úspešných žien, môžete nám k tomu niečo povedať?

Áno je to tak. Dnešný rýchly spôsob života predstavuje vysokú záťaž na kondíciu tela a hlavne na psychický stav. V  posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame hlavne v aktívnej populácii so súborom  nepríjemných príznakov, ktoré nazývame tetanický syndróm „tetánia“. Zvýšená záťaž na človeka v spoločnosti, vysoké nároky na vlastné postavenie, zlá životospráva vyvoláva reakciu organizmu na neustály stres. Príznaky prichádzajú pomerne náhle, nečakane, čo môže človeka veľmi vystrašiť.

Pani doktorka, čo je vlastne tetánia?

Tetánia je syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Táto zvýšená dráždivosť je vo väčšine prípadov dôsledkom nedostatku magnézia v tele. Tetániu môže vyvolať dlhodobá psychická záťaž, nadmerné požívanie kofeínu a energetických nápojov, nedostatok spánku. Zistiť príčinu tohto ochorenia nie je vždy jednoduché. Tetánia sa skloňuje predovšetkým ako choroba vystresovaných mladých ľudí.

tetania vysetrenie

Aké sú príznaky tetánie?

Dlhodobá únava, malátnosť, pocit na odpadnutie, bolesti hlavy, podráždenosť, sucho v ústach, búšenie srdca, lapanie po dychu, brnenie v končekoch prstov, kŕče v rukách i nohách, tŕpnutie v oblasti tváre a tiež tŕpnutie horných aj dolných končatín.

Ako pacienti zistia, že trpia práve týmto ochorením?

Podozrenie na tetániu vysloví neurológ na základe anamnézy a klinických prejavov. Definitívnu diagnózu možno potvrdiť elektromyografickým vyšetrením (EMG), ktoré je bezbolestné a trvá približne 20 minút.

Ako sa pacienti môžu objednať?

Na bezplatné vyšetrenie sa môžu pacienti objednať telefonicky na call centre Medmedical Klinik na základe odporúčania lekára alebo je možnosť objednať sa aj z vlastného uváženia ako samoplatca. Za vyšetrenie pacient zaplatí 25€. Viac informácií Vám poskytnú na t.č. 041/5092 112 alebo 0949 000 113.

PR

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: