roman kliestik"Keď voláte plynára na kontrolu a revíziu staršieho kotla, nezabudnite i na kominára." Prečítajte si rozhovor s Ing. Romanom Klieštikom, majiteľom spoločnosti KLIKON, ktorá je špecialistom na komíny.

Ako si sa dostal ku komínom?

Doslova ako sa hovorí: ako slepá sliepka k zrnu. Vyštudoval som hotelovú akadémiu v Čadci, univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, takže ku komínom a kominárom to malo ozaj ďaleko. Počas vysokoškolského štúdia a práce v dnes už neexistujúcej fabrike AVC a. s. Čadca moja sestra pracovala v Brne u českého výrobcu komínových systémov. Keď vo fabrike klesala produkcia a neustále sa znižovali stavy pracovníkov a nevidel som budúcnosť, tak som sa rozhodol a v roku 2004 sme založili s bratrancom firmu (odtiaľ je názov KLIKON - je to skratka našich priezvísk). Začali sme dovážať na Slovensko české komínové systémy. Vtedy nám výdatne pomohla rodina, priatelia z Čiech, zobrali sme pôžičky na zariadenie firmy a strojové vybavenie a začali sme fungovať.

Firma sa pomaličky rozrastala, predaj komínov fungoval, ale boli na nás zo strany zákazníkov požiadavky nielen na nové komíny, ale i na rekonštrukciu starých komínov, komínových vložiek, nadstrešných častí komínov a podobne. Na konci roka sme 2007 zakúpili strojové vybavenie na frézovanie komínov, prešli sme školením a začali sme rekonštruovať komíny. Táto práca nás v podstate zachránila, pretože prišiel krízový rok 2008 a pokles predaja nových komínov o viac ako 75%.

Ruka v ruke s rekonštruovanými komínmi sa rozšírila požiadavka na revízie komínov a pravidelné kontroly a čistenie komínov. V tej dobe sme spolupracovali s kominárom pánom Jozefom Cvikelom starším, ktorému sa blížil dôchodkový vek a chcel odísť do dôchodku. Zobral ma pod svoj patronát a vyštudoval som pod jeho vedením obor kominár v Nitre.

klikon cadca predaj krbov piecok 0006

Okrem výstavby komínov robíte aj renovácie formou frézovania. Ako to celé funguje? Je to finančne výhodnejšie?

Frézovanie komínov je v podstate zväčšenie komínového prieduchu (dutiny komínového telesa) prefrézovaním špeciálnou hlavicou, čím sa odstránia z komína nielen usadeniny zo zvyškov produktov spaľovania, ale komín sa vyčistí a zväčší jeho priemer. Do takto pripraveného komínového prieduchu sa nainštalujú komínové rúry, komín sa ukončí hlavicou, na päte komína sa nainštalujú nové dvierka, ímka, komínový sopúch a pripojí sa palivový spotrebič dymovodom ku komínu. Dá sa povedať, že je to celková rekonštrukcia vnútornej časti komína. Samozrejme, ak je komín veľmi poškodený alebo nadstrešná časť pôsobením poveternostných podmienok zdegenerovaná, robíme opravy i takýchto poškodení.

Čo sa týka finančnej výhodnosti - takáto oprava je približne o 50% lacnejšia ako stavba nového komína. Výhody sú najmä v časovej úspore pri rekonštrukcii komína. Veľakrát je nový komín nemožné alebo nezmyselné v existujúcej stavbe postaviť: rozoberanie starého komína, zápach z dechtu, potom stavba nového komína, úprava prestupov cez stropy, kotvenie do krovu, prestupy cez strechu, klampiarske práce, povrchová úprava nového komína... všetko toto je neporovnateľne časovo náročnejšia ako rekonštrukcia frézovaním a prevložkovaním komína.

Ako často by sa mal kontrolovať komín? Čo mi hrozí, ak sa nekontroluje pravidelne?

Pravidelné kontroly a čistenie komínov stanovuje vyhláška 401 z roku 2007. Lehoty na kontroly a čistenia sú stanovené podľa typu paliva a výkonu spotrebiča:

Pre domácnosti platia takéto lehoty:
Spotrebiče do 50 kW (99% domácností)

  • Ak je na komín zapojený spotrebič na tuhé palivo alebo kvapalné palivo, komín sa musí kontrolovať a čistiť 1x za 4 mesiace
  • Ak je na komín zapojený spotrebič na plyn a komín je bez vložky (staré atmosférické kotly), komín sa musí kontrolovať a čistiť 1x za 6 mesiacov
  • Ak je na komín zapojený spotrebič na plyn a komín je s vložkou, tak 1x ročne
  • Komín v občasne užívaných stavbách sa musí čistiť a kontrolovať najmenej raz za dva roky. Občasne užívané stavby sú záhradné chatky, chaty (kde sa neprespáva), lesanky, prístrešky, hájovne sa musia kontrolovať a čistiť minimálne 1x za 2 roky.

A k otázke čo mi hrozí, ak sa komín nekontroluje a nečistí pravidelne si stačí každý večer zapnúť správy a vidíme zhorené domy, poškodené zdravie občanov, vysoké materiálne škody na majetku a bohužiaľ častokrát i obete na ľudských životoch.

Pri tomto by som chcel zvlášť upozorniť, že nielen komíny na tuhé palivá, ale aj komíny na plyn sa musia kontrolovať a čistiť, pretože hoci sa v nich neusádza decht a sadze ako pri komínoch na tuhé palivo, je pri komínoch na plyn životne dôležité, aby bol komín po celej dĺžke voľný, aby sa nadmerne nezužoval. Týka sa to najmä starých atmosférických kotlov a ohrievačov teplej úžitkovej vody. Veľakrát do takéhoto komína spadne holub, prípadne iné zviera, upchajú tento prieduch a pokiaľ spaliny nemajú kade odísť, komín ich neodsáva alebo odsáva nedostatočne. Spaliny, ktoré obsahujú oxid uhoľnatý a oxid uhličitý sa dostávajú do priestoru a veľakrát sa ľudia otrávia. Zákernosť je najmä v tom, že oxid uhoľnatý necítiť, nezapácha ako dym, čiže ľudia o nich nevedia... Keď voláte plynára na kontrolu a revíziu staršieho kotla, nezabudnite i na kominára.klikon cadca predaj krbov piecok 0004

KLIKON má v Čadci vlastné priestory. Aký sortiment nájdem v predajni?

V našej predajni v Čadci Horelici nájdu naši zákazníci okrem všetkých typov komínových systémov (šamotové, nerezové, plastové) aj náhradné diely na tieto komíny, rôzne komponenty ku komínom, striešky na komíny, dymovody na dopojenie kotlov, krbov a šporákov do komína, nástroje na čistenie komínov, rôzne chemické čističe komínov a krbových skiel, nemecké a nórske krby a stavebnice, šporáky. Okrem toho aj izolačné i akumulačné materiály na stavbu krbov a pecí a podobne.

Ďalšou činnosťou našej firmy je výroba a distribúcia vlastnej značky stavebnej chémie KLIK, čiže kompletný sortiment silikónov, lepidiel, PUR pien, hydroizolácií, doplnkov, penetračných náterov rovnako nájdete u nás na predajni.

Stali sme sa i partnerom dánskej firmy na komplexné riešenie plesní v bytoch a domoch a protihlukových izolácií.

Existuje nejaká príhoda, ktorá ťa rozosmiala? Predsa len, keď človek vidí kominára... :)

Keď som začínal kominárčiť ešte s pánom Cvikelom, tak ľudia brali kominára vážne, vážili si našu prácu a boli sme niečím výnimoční. Vždy a všade bol úsmev na tvárach ľudí, ľudia nám točili a trhali gombíky, chceli sa nás dotknúť (veď kominári prinášajú šťastie) a my sme ich vždy trošku po tvári umazali. Samozrejme, vždy má správny kominár chodiť v pracovnej kominárskej rovnošate.

Dnes náš už ľudia tak neberú, už sa stráca úsmev na tvárach ľudí, čo je škoda. Veľa mladých ľudí už ani nevie, kto sme.

Veselých príhod je veľa, od menších výbuchov sadzí pri čistení komínov v podkroví až po vyberanie slaniny z upchatého komína. Už dávnejšie ma rozosmialo i trošku posunulo správnym smerom to, keď som s kolegom išiel čistiť komín na strechu. Gazdiná mala v streche najmenšie existujúce strešné okienko, ktoré má rozmer 40x40 centimetrov. Podal som náradie kolegovi a chcel som vyjsť na strechu. Otvoril som si okienko, a hlavu, ramená, hrudník som tade prepchal a keď som chcel prejsť i bruchom, tak sa mi opasok z uniformy zasekol v okienku, spadol mi malý rebrík a ostal som tam visieť a nemohol som sa podať ani na strechu, ani dole. Gazdinej aj kolegovi tiekli slzy od smiechu, hoci mne do smiechu veru nebolo. Musel som vyzliecť opasok, vrchnú časť uniformy a dostať sa nejako naspäť. A potom som sa radšej začal trošku viac hýbať a cvičiť, aby sa takáto príhoda už neopakovala :)

klikon kominove systemy

Baví ťa viac riadiť firmu alebo kominárčiť?

Premýšľal som nad tým a neviem. Každá táto práca má svoje čaro. Keďže naša firma má viac zamestnancov a venuje sa už viacerým oblastiam, tak tej manažérskej činnosti je relatívne veľa a zaberá mi viac časového priestoru. Je časovo náročná a často psychicky ubíjajúca, ale riadite svoju firmu, zamestnancov a vediete ich k splneniu našej vízie.

Práca kominára je zasa fyzicky náročná, nebezpečná pri práci vo výškach, v rukách máte vždy nejaké náčinie a nástroje na čistenie, nadýchate sa sadzí... Ale je to krásna práca - stretávate ľudí, porozprávate sa s nimi, pomôžete im. A hoci sa vrátim domov čierny od sadzí že mi len oči svietia, som usmiaty. Pri tejto práci si často vyvetrám hlavu od všetkých čiastkových manažérskych problémov.

Tu by som chcel poďakovať kolegovi kominárovi, ktorý mi v tejto práci pomáha a na ktorého som delegoval skoro všetky kominárske práce.

Ostáva čas aj na iné záujmy? Čomu sa ešte venuješ?

I keď je práce vyše hlavy, nesmiem zabúdať na rodinu a priateľov. Voľného času veľa neostáva. Ale zaujímajú ma novinky aj starinky ohľadom áut, turistika, výlety s rodinou a priateľmi a kvôli práci sa snažím udržiavať v akej-takej forme cvičením s trénerom.

Ako firma, aj ako súkromné osoby sa snažíme zveľaďovať nielen prostredie pred firmou, ale i okolie. Na jar sme s kolegami vyčistili okolie a krátky úsek rieky Kysuce od odpadkov. Je neuveriteľné a smutné, čo všetko sú ľudia schopní vyhodiť, koľko vriec odpadu sme pozbierali na brehoch Kysuce a koľko sme doniesli z lesa a okolia... Chceme, aby sme mali okolie na Horelici krajšie a čistejšie, hoci betonárka oproti robí všetko preto, aby to tak nebolo.

A nakoniec by som chcel zároveň poďakovať všetkým našim zákazníkom a všetkým zamestnancom našej firmy za ich prácu a prínos. Najväčším bohatstvom firmy nie sú peniaze ani žiadny majetok, ale zákazníci a zamestnanci. Ešte raz im všetkým ďakujem.

roman kliestik klikon2

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: