foto margareta majakova 017Pre Margarétku je fotografovanie relax a zároveň práca, ktorú miluje. O fotografii hovorí: "Keď v nás fotografia niečo vyvoláva, je to dobrá fotografia. Či už v nás vyvoláva pozitívnu alebo negatívnu emóciu."

Ako si sa dostala k fotografovaniu?

Od malička som si rada požičiavala digitálny kompaktný fotoaparát mojej mamy a fotografovala ním prírodu. Neskôr mi na fotografiách niečo chýbalo, a tak som začala fotografovať aj ľudí. Fotografovanie ma začalo tak baviť, že som si nakúpila aj množstvo novej profesionálnejšej techniky.

margareta majakovaAko dlho už fotografuješ?

Fotografujem už 9 rokov.

Je to len tvoje hobby alebo sa tým aj živíš?

Fotografovanie je moje hobby a zároveň práca, ktorou si dokážem popri štúdiu na vysokej škole privyrobiť.

Takže si ešte študentka? Kde študuješ a aký odbor?

Študujem na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a odbor - učiteľstvo matematiky a výtvarného umenia. Veľa ľudí si myslí, že matematika a výtvarné umenie spolu nesúvisia a sú prekvapení z tejto kombinácie.

Podľa mňa to nie sú až tak odlišné disciplíny, aj vo výtvarnom umení sa dajú uplatniť poznatky z matematiky a naopak, príkladom môžu byť architekti, ktorí taktiež využívajú matematiku, ako aj výtvarné umenie.

Niečo na tom bude. Čo pre teba teda znamená fotenie?

Fotografovanie je pre mňa priorita, jedna z najdôležitejších vecí v mojom živote, únik z reality, relax a zároveň práca, ktorú milujem.

majakova foto v2

To povie len málokto o svojej práci :-) Čo najradšej zachytávaš svojim objektívom?

Najradšej zachytávam portréty ľudí v prírode.

foto margareta majakova 003Keď ideš zachytiť nejaký moment, vidíš tam aj niečo viac ako len ten objekt?

Áno. Viem si dopredu už v hlave predstaviť, ako by to vyzeralo na fotografii, aby som zvečnila jedinečný moment a ako by som fotografiu upravila.

Má mať podľa teba fotografia nejaký príbeh - dušu?

Určite áno. Keď v nás fotografia niečo vyvoláva, je to dobrá fotografia. Či už v nás vyvoláva pozitívnu alebo negatívnu emóciu.

Máš nejakú obľúbenú fotografiu, na ktorú si pyšná, prípadne pamätáš si na svoje prvé fotografie? 

Mám viacero obľúbených fotografií. Najradšej mám, keď ma príroda počas fotenia portrétov prekvapí a vzniknú napríklad takéto fotky.

foto margareta majakova 009

Takto vyzerali jedni z mojich prvých fotografií, fotografovala som najmä zvieratá, prírodu a rada som fotografovala aj oheň.

foto margareta majakova 005foto margareta majakova 006

Keďže často fotíš, na ktoré fotenie rada spomínaš?

Rada spomínam hlavne na fotografovanie svadieb. Veľmi ma baví atmosféra toho dňa. Rada zachytávam jedinečné momenty zo života ľudí, a keď fotografujem šťastných tancujúcich ľudí, prináša to veľkú radosť aj mne.
Rada spomínam aj na fotografovanie východu slnka z Veľkého Manína. Bola to náročná nočná turistika, počas ktorej bola veľmi hustá hmla a miestami to pôsobilo až desivo. Dokonca sme sa aj stratili, a keď sme kráčali nočným lesom, všade okolo nás behali lesné zvieratá. Mám veľmi rada východy slnka a hmly a na tejto turistike bola táto kombinácia úžasná.

majakova foto v3

foto margareta majakova 017foto margareta majakova 018

Publikovala si už niekde svoje fotografie, prípadne keby ťa niekto oslovil išla by si do toho?

Oslovili ma z vydavateľstva Čarovné Slovensko a chcú zverejniť niektoré moje fotografie z osady Brízgalky v Novej Bystrici vo svojich fotoknihách, ktoré zatiaľ ešte len pripravujú. Jedná sa o tieto fotografie:

majakova foto 1

Máš nejaký vzor človeka (umelca, fotografa), ktorý ťa inšpiruje?

Mojou veľkou inšpiráciou je mladý český fotograf František Konopa, ktorý tvorí série fotografií s príbehom. Ukazuje, že dobrá fotografia má vyvolať emóciu, nech už je emócia negatívna alebo pozitívna. Vo svojej tvorbe často používa prírodné motívy. Mne je príroda taktiež veľkou inšpiráciou.

Čo ťa okrem fotografovania baví, ako najradšej tráviš voľný čas?

Ak počas svojho voľného času nefotografujem, tak upravujem fotografie vo fotografických programoch, športujem, cestujem alebo trávim čas v prírode.

Čo by si chcela dosiahnuť, nejaký sen či už vo fotografovaní alebo v osobnom živote.

Mojím snom je byť známa fotografka, ktorú bude práca stále napĺňať takým šťastím, ako teraz.

majakova foto v

A čo plány do budúcna?

Mojím plánom je stále na sebe pracovať, zdokonaľovať sa a rozvíjať všetky svoje schopnosti, aby som bola najlepšou verziou seba a priblížila sa k svojim snom.

Tak ti budeme držať palce, aby sa ti sen stať sa veľkou fotografkou splnil. Predpoklady na to máš, budeme ťa naďalej sledovať a dúfam, že raz spolu sadneme a spravíme rozhovor, kde mi povieš, že tvoj sen sa už plní :-) Ďakujem ti za čas a prajem všetko dobré a teším sa na tvoje nové fotografie. 

Zhovárala sa Janka Kolembusová
Foto: Margaréta Majáková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: