kysuceDnes sa mi dostal do rúk článok zverejnený na iDnes, kde český reportér nie moc lichotivo opisuje Čadcu a Kysuce celkovo v súvislosti s konajúcimi sa prezidentskými voľbami. Po prečítaní tohto článku som sa sám seba pýtal: Mám sa hanbiť za to, že som Kysučan?

 

Radovan Jakuš svojou dlhoročnou aktivitou dokázal reálnou činnosťou spropagovať Slovensko a Kysuce v oblasti turistického ruchu. Preto sme sa rozhodli zverejniť jeho názor ako reakciu na článok publikovaný v iDnes.cz, na základe ktorého vznikla táto úvaha. Článok si môžete prečítať tu

Neteší ma skepticizmus Kysučanov, ani ma netešili výsledky prvého kola, ktoré nás úplne odlíšili od zvyšku Slovenska. Ale mali by sme tolerovať iný názor ako je ten náš. S čím však nemôžem súhlasiť je kritizovať a nič nerobiť. Tou nečinnosťou je aj neúčasť na voľbách. Veľa ľudí aj z môjho okolia sa vyjadruje, že keďže v druhom kole nie je ich kandidát, radšej voliť nepôjdu. Skutočne nie je koho voliť? Celej Európe nás dávajú za vzor, že napriek tejto dobe sme si zvolili do druhého kola dvoch demokratických kandidátov, kde ani jeden z nich nevyzýva k násiliu, nenávisti. Opäť sa o Slovensku všade hovorí a píše - v dobrom. Nám to nestačí Kysučania? Skúsme to dotiahnuť do konca a buďme vzorom pre Európu aj účasťou v druhom kole.

Tieto riadky píšem v piatok večer a nepriamo ma k tomu prinútilo 11 mladých ľudí, ktorých som dnes ubytovával v našich dreveničkách. Prišli sem turisticky poznávať naše krásne Kysuce a ich prvá otázka bola, kde nájdu základnú školu, lebo idú voliť! Všetkých jedenásť má vybavené voličské preukazy a okrem toho, že spoznávajú Kysuce, ktoré majú čo ponúknuť, chcú sa podieľať na tvorbe budúcnosti. Nie je to úžasné? Nemali by sme si Kysučania zobrať z nich príklad?

Nehanbím sa za to, že som Kysučan, aj keď nie vždy súhlasím asi z vačšinovým rozhodnutím Kysučanov pri voľbách. Napriek tomu budem Kysuce vždy propagovať a snažiť sa ich zveľaďovať. Kritizovať nebudem, ale budem pre Kysuce pracovať. A jednou z tých prác bude aj moja účasť na druhom kole prezidentských volieb, neskôr parlamentných ... Kysuce sú krásne, mám rád Kysučanov, ale máme aj čo vylepšovať, aby takých článkov ako sa mi dnes dostal do rúk, bolo čo najmenej.

Takže budem voliť kandidáta ktorého hlavným krédom je čestnosť a spravodlivosť
(dúfam, že mi to Kysučania odpustia :-))
 
Radovan Jakuš
 
 
Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: