lubka tabor babulkaĽubka Kvašňovská sa už viac ako 12 rokov venuje výučbe angličtiny a 8 rokov organizuje letné vzdelávacie tábory pre deti na Kysuciach. Okrem iného má rada ručné práce a zbožňuje patchwork.

Ako vznikol nápad založiť letné vzdelávacie tábory ?

Nuž, vzdelávacích táborov bolo a je veľa. Väčšinou je v jednom tábore veľké množstvo detí. Ja som chcela ponúknuť deťom individuálny prístup a preto v mojom tábore je počet detí obmedzený na max.10.
Chcela som vytvoriť prostredie, ako keby boli v anglickej rodine. Veľa rodín si nemôže dovoliť poslať dieťa do zahraničia na pobyt a ešte k tomu mladšie deti by asi nikto nezobral. A tak mi napadlo, vytvoriť podobné prostredie tu na Kysuciach, kde hlavne menšie deti a ich rodičia oceňujú blízkosť k domovu, pretože niektoré z nich sú na kempe po prvýkrát.

Žila som v Anglicku nejaký ten čas a viem, aké je dôležité byť vystavený angličtine po celý čas pobytu. Od rána deti komunikujú v angličtine, samozrejme podľa ich schopností, a upevňujú si svoje znalosti v bežných každodenných situáciach. Robíme všetko spolu, jeme, učíme sa, hráme sa, tvoríme rôzne veci a pomáhame si. Sme ako jedná veľká rodina. Tomu sa snažím nájsť aj adekvátne ubytovanie, aby sme mali dostatočný komfort a priestor na naše aktivity či dnu alebo vonku.


Kedy si sa odhodlala prvýkrát zorganizovať takýto kemp pre deti?

lubka tabor babulka1Prvý Babuľka kemp sa konal v roku 2013 pre deti od 9 rokov na Čiernom v krásnom prostredí Kysúc. Ubytovanie poskytovalo okrem iného aj kontakt so zvieratami. Deti sa tak vo svojom voľnom čase venovali zvieratkám a taktiež si vyskúšali podojiť kozu. Začala som s jedným týždňom a onedlho som mala kemp 4 týždne po sebe.


Čo ťa najviac potešilo na týchto kempoch?

Najviac ma asi potešilo to, že prichádzajú tie isté deti a priviedli aj svoje kamarátky či kamarátov. Pôvodné ubytovacie zariadenie bohužiaľ ukončilo svoje služby a musela som hľadať podobné zariadenie. Musím povedať, že to bolo dosť náročné, no nakoniec sa mi to podarilo.


Je to tiež na Kysuciach?

Áno, taktiež na Čiernom - Makov a bola to dobrá voľba. Makov je krásne miesto a má čo ponúknuť.


A čo si potom robila počas roka?

Počas školského roka som učila študentov rôzneho veku a levelu v súkromnej jazykovej škole Globe. Tu som pracovala 12 rokov a musím povedať, že práca v Globe ma veľmi bavila. No s pribúdajúcim vekom a skúsenosťami som chcela naplniť svoje predstavy a tak som sa rozhodla rozšíriť služby Babulky. Naskytol sa mi ideálny priestor na realizovanie mojich plánov. Je dostatočne veľký a svetlý a nachádza sa priamo v meste v bezpečnej lokalite s dostupnosťou autobusu. Priestor som vizuálne rozdelila na tri časti. Detská časť je venovaná tým najmenším. Oddychová časť a časť pre študentov. Lavice sú pre jednu osobu, takže si ju študent môže posunúť a má tak svoj osobný priestor, podľa toho ako mu vyhovuje.


Čiže nie je to len o kempoch?

Nie, ponúkam štandardné vyučovanie, doučovania, konzultácie v angličtine, vyučovanie pre deti od 5 rokov, žiakov základných škôl, študentov stredných škôl a dospelých formou 60 a 90 min. individuálnych, alebo skupinových kurzov. V skupine mávam max. počet 8 študentov. V lete sa sústredím práve na tie pobytové kempy pre deti a denné kluby v angličtine.


Všimla som si, že priestor máš prispôsobený najmä pre deti. Aké to je učiť takéto menšie deti? Dokážu sa sústrediť celé vyučovanie?

foto babulka

Deti sú veľmi živé a aktívne počas celého dňa a chcieť od nich aby sedeli na stoličke 60 minúť je nemožné. Preto využívam rôzne metódy ako udržať ich pozornosť, napríklad rytmické učenie slovíčok, riekanky, pesničky, obrázky, menenie hlasu, pohybové aktivity spojené a učením a podobne.
Ako som už spomínala, vytvorila som detskú sekciu pre tých najmenších, kde som sa snažila ozdobiť stenu tak, aby na ne vplývala nielen pestrosťou, ale ich aj stimulovala. Vizualizácia, ako vieme, je dôležitá pre pamäť. Je pre ne pripravených veľa hier a kreatívnych aktivít na ktoré sa môžu tešiť.


Kreatívne aktivity? Čiže niečo ako škola hrou?

Niečo také… Zo skúsenosti viem, že v piatok je vždy nálada s prichádzajúcim víkendom uvoľnená a na učenie nemá nikto náladu a tak som vymyslela kreatívne piatky, kde môžeme spojiť príjemné s užitočným.

Každý piatok sa budeme venovať inému materiálu (ľahko dostupnému napr. korok, papier, slané cesto atď.) a budeme tvoriť a ako inak, komunikovať v angličtine. Budú vytvorené dva bloky - v prvom budú deti a v druhom dospelí, pretože aj tí si zaslúžia oddych a možno po ťažkom týždni prídu na iné myšlienky a uvoľnia sa.

Čo plánuješ na toto leto?

V prvom rade sa bude konať pobytový vzdelávací kemp na Makove a to v 2 termínoch:

  1. od 12.7. do 18.7. pre deti od 9-11 rokov
  2. od 19.7. do 25.7. pre deti od 11-13 rokov

A potom v auguste je naplánovaný Denný klub v angličtine.

plagat


Máš tam ešte nejaké voľné miesto?

Áno, ešte sú tam nejaké voľné miesta. Čo sa týka letných klubov a termínov nájdete aj na našom webe. V prípade záujmu či už o letné podujatia alebo kurzy ma môžu kontaktovať aj cez mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., fb Babulka, alebo telefonicky 0948 039 573.


V lete sa budeš venovať iba deťom, alebo si nájdeš čas aj na dospelých?

(Smiech) Nájdem si čas aj pre -dsať ročných. Aby sa necítili ukrivdení, súčasne s Babuľkou pre deti organizujem víkendové pobyty pre dospelých.


Nerozumiem, myslíš ako letný kurz?

Nie... sú to také víkendové pobyty. Snažím sa nájsť miesta, ktoré nám ponúkajú aktivity v angličtine. Teda komplet celý víkend prebehne v komunikácii v anglickom jazyku. Napríklad minulý rok sme boli na Orave. Boli sme ubytovaní v Oravskom Bielom Potoku a odtiaľ sme chodili na výlety do okolia – Oravský Hrad, Zuberec - Múzeum drevenej dediny – kde sme aj všetky prehliadky mali dohodnuté v angličtine. Absolvovali sme aj Oravice - prechádzka do Bobroveckej doliny so sprievodcom taktiež v angličtine. Takto sme navštívili viaceré miesta. Nielen, že si účastníci upevnili angličtinu, ale aj spoznali miesta, kde ešte neboli a tak dostali tip na výlet pre svoju rodinu.


Ak môžeš prezradiť, kde plánujete najbližší víkendový pobyt?

Budúca destinácia bude oblasť Banskej Štiavnice, kde mám pripravený veľmi zaujímavý program. Táto oblasť má naozaj čo ponúknuť. Ale viac nechcem prezrádzať, dúfam že mi ten nápad nikto nevyfúkne :-)


Pracuješ počas týždňa, organizuješ víkendové pobyty, zostáva ti aj nejaký voľný čas pre seba?

image0Veľa ho nie je ale áno :-) Rada sa venujem šitiu patchworku, kde kombinujem farby a vzory látok a robím obliečky na vankúše, tašky a taštičky prestierania a štóly, chňapky a iné.

Keď je pekné počasie, snažím sa ísť do prírody, buď na prechádzku, túru alebo bicykel a načerpať silu a inšpiráciu a vytváranie kreatívnych vecí, ktoré potom často využívam aj pri výučbe. Príroda nám ponúka veľa materiálov, z ktorých môžeme niečo vytvoriť a nestojí to skoro nič.
Spomínam si, že keď sme boli malí, naši rodičia pracovali na poli a my sme v lese stavali pri koreňoch stromov domčeky. Les nám ponúkol všetok stavebný materiál. Deti milujú túto aktivitu na kempoch, pretože väčšina z nich túto aktivitu nikdy nerobila.

Máš veľké plány, tak ti prajem, nech sa ti všetky splnia a nech sú tvoji študenti či už na hodinách angličtiny, alebo na kempoch spokojní. Ďakujem ti za rozhovor.

Zhovárala sa Janka Kolembusová 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: