ladislav litva Za posledné obdobie sa u Laca Litvu stalo mnoho. Stal sa majstrom Európy v naturálnej kulturistike, otvoril si vlastné fitnescentrum. Dôvodov, prečo urobiť rozhovor je viac. Hlavným však je, že pre mladých môže byť vzorom a ukázať im správnu cestu...

Minulý rok si dosiahol významný úspech, skús nám o tom porozprávať.

Minulý rok sa mi podarilo stať sa majstrom Slovenska, absolútnym majstrom Slovenska, majstrom Európy nad 70 kilogramov a vicemajstrom sveta v Thajsku. Tak to je asi tak najväčší úspech mojej kariéry.

 

Aký robíš typ kulturistiky?

Je to naturálna kulturistika, bez zakázaných látok.

 

ladislav litva2Nemala by byť každá kulturistika bez zakázaných látok?

To je pravda. Každý šport by mal byť bez toho, ale kto sa trochu vyzná vie, že to tak nie je. Ako možno vidieť aj teraz z rôznych videí, sa kulturisti priznávajú, že „brali“ a majú zdravotné problémy. Ja, vďakabohu, som sa tomuto vyvaroval a snažím sa sa byť aj takým príkladom v tomto mladým, aby išli touto cestou. Nie veľkých svalov, ale dajme tomu peknej postavy, prirodzenej, prírodnej a šetriť si zdravie, čo je to najdôležitejšie.

 

Možno z toho vyplýva taká vec, ako je celkový zdravý životný štýl alebo strava... Funguješ na týchto veciach?

Jednoznačne, je to len na tom založené. Na dobrej strave, sem-tam nejaký doplnok výživy samozrejme. Ale taký, čo je povolený. Ale bez chémie, nehnať sa za nejakými veľkými svalmi, ale vážiť si zdravie, lebo to vám už nikto nevráti.

 

Aký je tréningový deň naturálneho kulturistu?

Trénujem jednofázovo. Dvojfázovo keď sa blíži súťaž. Ráno vstanem dám si tréning, potom idú raňajky. Ďalej nasleduje desiata, obed, olovrant, večera. Po olovrante znova tréning, idú nejaké predtréningové veci, potréningové veci, nejaký proteín. Potom trávim čas ešte vo fitnescentre do večera - do desiatej a zasa si chystám jedlo na druhý deň a idem spať o polnoci. Ráno vstávam o šiestej.

Máš stavebnú firmu, prevádzkuješ fitnescentrum, dá sa to nejako skĺbiť?

Je to náročné, ale kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody. Idem týmto smerom. Musím sa priznať, že toho voľného času je strašne málo. Snažím sa obklopovať kvalitnými ľuďmi. Skúsenými, čo mi vedia v tomto pomáhať, lebo sám by som to určite nezvládol.

Ty trénuješ. Máš aj ty vlastného trénera, keď robíš špičkový šport?

Trénera už nemám. Väčšinou sa už iba radím s niekým, kto je od fachu, ako sa hovorí. Jedálniček si nastavujem sám, len sa dohodneme koľko si dám sacharidov, bielkovín, tukov a upravím si tú stravu sám a už len hodnotíme formu a ako to vyzerá. Ja sa vidím každý deň, je mi to ťažko súdiť. Takže idem za niekým, s kým sa iba o tom radím.

Je na Kysuciach podobne naladených ľudí viac? Povedzme že komunita...

Určite. Chalanov, ktorých to baví je veľa. Už je to len o tom, aby sa nerozhodli pre tú zlú cestu.

Poďme ešte trochu na začiatok. Ako si sa dostal ku športu?

Ja som od mala hral futbal a robil atletiku. Vyhral som aj majstra Slovenska v atletike, ešte ako žiak, v cezpoľnom behu. Futbal ma veľmi bavil, atletika až tak nie. Tým, že som trénoval aj pomimo tréningov, čo sme mali v rámci futbalu, tak aj v atletike som mal dosť dobré časy. Šiel som na športovú školu ako futbalista, ale zdravotné problémy ma v tom zastavili.

Začal som teda trénovať kulturistiku, cvičil som s vlastnou váhou, potom s činkami. Bol to jeden zo športov, ktorý sa dá robiť aj v neskoršom veku. Futbal, alebo hokej nemôžete začať robiť v šestnástich, nedosiahnete už dobré výsledky, takže kulturistika je vhodná aj keď máš pätnásť, šestnásť rokov. Ja som sa rozhodol pre to a zostal som doteraz. Nakoniec mi to pomohlo aj s tými zdravotnými problémami.

fitness kysuce04Prevádzka fitness centra v Starej Bystrici je súčasť širšieho zámeru tréningového centra, ktoré je v stave finalizácie

Sme v krásnej novej posilňovni v Starej Bystrici, ktorú prevádzkuješ. Je to aj splnenie sna?

Jednoznačne to je splnený sen. Ešte som sa z toho poriadne nespamätal. Ono sa to ťahalo, ťahalo a nakoniec sa to zrealizovalo a už človek keď to má, tak v podstate prejde mesiac, dva a ani si to neuvedomí. Máme pár mesiacov otvorené a stále sa mi to ešte v hlave ukladá, že už je to tu. Niekedy sa zastavím a hovorím si, že konečne. Je to super pocit.

A aké sú odozvy? Sme predsa len na dedine.

Ľudia sa z toho tešia takisto. Chodia a navštevujú nás dosť početne, niekedy nás to až kapacitne prevyšuje. Takže som nadštandardne spokojný. :-)

Tvoje fitnescentrum je otvorené aj iným športom ako je klasické posilňovanie?

Samozrejme, môžu si prísť zatrénovať aj staršie generácie. Máme tu napríklad jógu, nie je to len pre ženy, je to aj pre mužov. Dajú sa tu robiť aj kruhové tréningy, kto nemá rád až taký hardcore záber, takže je tu veľa možností

Vybehnete v rámci tréningu aj niekde vonku?

V blízkej dobe sme sa s dievčatami čo mám na kruhovom tréningu dohodli, že pôjdeme v rámci tréningu aj bicyklovať. Takže by sme určite využili cyklotrasu, ktorá je veľmi blízko a pôjdeme aj tam.

Alebo taký výbeh na rozhľadňu... :-)

No tak to je ešte lepší nápad.


Ďakujem za rozhovor, prajem veľa úspechov.

Ďakujem aj ja.

S Ladislavom Litvom sa rozprával Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: