ladislav sventek bezecLaco Sventek aj vďaka športu precestoval kus sveta a v rámci svojej vekovej kategórie stále dáva skvelé športové výkony. Rozhovor s víťazom Majstrovstiev sveta OCR vo svojej kategórii.

Lacko, aká je tvoja športová história?

Pohyb bol vždy súčasťou môjho života. S atletikou som závodne ale začal až na Vysokej škole v Košiciach. Malo to ale výhodu, lebo sa jej venujem v podstate až dodnes – teda už vyše 35 rokov. Samozrejme, okrem toho to bola turistika, neskôr horolezectvo, beh na lyžiach, lyžovanie, skialpinizmus a ďalšie..


Ktorý tvoj športový výsledok pokladáš za najvýznamnejší?

Ťažko hodnotiť, ale momentálne mám v čerstvej pamäti výrazný úspech na Majstrovstvách sveta OCR v Kanade, keď sa mi podarilo s veľkým náskokom zvíťaziť na trati SPRINT i SUPER vo svojej vekovej kategórii. No a vlani som si to zopakoval aj v Londýne na trati SUPER. No a potom samozrejme víťazstvo na Spartan Trifecta v Sparte, kde sa mi podarili vyhrať všetky tri behy a zvíťaziť s náskokom 50 minút.

ladislav sventek bezec02


Vďaka športu veľa cestuješ, kde všade si bol?

Cestovanie a turistika boli vždy mojimi koníčkami, ešte skôr, ako som sa začal venovať atletike.
Precestoval som skoro všetky kontinenty – ešte v časoch, keď to bolo oveľa náročnejšie. Asi 15 rokov som robil vysokohorského sprievodcu a vystúpil som na množstvo vrchov – napr. Kilimanjaro v Tanzánii, Mount Kenya v Keni, Aconcaguu v Chile, Pico de Orizaba v Mexiku, Elbrus v Rusku a množstvo vrcholov v Alpách.
Ako sprievodca som navštívil mnohé zaujímavé destinácie, ako Kamčatka, Bajkal, Altaj, Kaukaz,...


Samotné behanie ti už je málo :-) Aké športy ešte robíš?

Atletike sa venujem už vyše 35 rokov, absolvoval som množstvo maratónov po celom svete – 2x som bežal aj klasický maratón z Marathonu do Athen. Impulzom k behaniu bol pre mňa Kysucký maratón – ten som zabehol za 2:29 hod.
Už po päťdesiatke som začal s prekážkovými behmi, kde som sa najviac uchytil a podarilo sa mi 5 krát vyhrať Majstrovstvá sveta v prekážkových behoch a 6 krát Majstrovstvá Európy v prekážkových behoch. Tento šport mi páči, lebo to je kombinácia viacerých športov a treba byť všestranný a posilňovať celé telo.


Organizuješ aj rôzne podujatia. Ako sa chytil Goralmaratón?

Je to taká moja srdcovka, dlho sme niečo také chceli. Je to beh cez 3 štáty – Poľsko, Česko a Slovensko na tratiach 6 km, 26 km a 50 km a jediné takéto podujatie v Európe. Podujatie sa uchytilo, väčšinu pretekárov máme zo zahraničia, ktorí sa tu radi každoročne vracajú a vládne tu vždy veľmi pohodová a skoro rodinná atmosféra .


Čo Gormalman? Ten prebieha v Čadci.

Ten sa tiež organizuje v takejto atmosfére. Naše prekážky sú originálne, ale aj veľmi náročné, aby sme posúvali výkonnostnú látku. Organizovať takéto podujatie je veľmi náročné, oveľa náročnejšie ako bežecké podujatia, lebo si vyžaduje niekoľkotýždňové prípravy prekážok a trate, ako aj veľa rozhodcov. Ale s podporou mestá Čadca i priateľov sa to zatiaľ darí a robíme ho aj ako medzinárodné stretnutie prekážkových bežcov a takej rodinnej atmosfére ako Goralmarathon.


Prečo by mali ľudia behať, prípadne všeobecne športovať? Čo ti to dáva?

Šport je životný štýl – človek si trénuje telo i ducha, človek sa stáva silnejší a odolnejší, spoznáva množstvo nových priateľov, cestuje a spoznáva nové krajiny. Je to aj super relax a uvoľnenie od každodenných starostí.


Vekovo si už v tých starších kategóriach. Tuším si už po 50-tke. Odporúčaš beh aj pre starších?

Behať sa dá v každom veku, ak je človek zdravý. Pohyb prospeje v každom veku. Vraví sa, že keď človek beží, nestarne.


Sú aj zdravotné riziká?

Ako v každom športe. To závisí od zdravotného stavu a intenzity tréningu. Nič nie je dobré preháňať a je potrebné počúvať svoje telo.


Ako trénuješ, máš nejaké rady pre bežcov?

Najťažšie je vždy začať – u behu je to obuť si tenisky, potom to už ide samo... Tréning musí byť pravidelný a určitým spôsobom plánovaný. Je potrebné striedať záťaž i tréning, aby telo stačilo aj regenerovať. Dôležitá je aj technika behu – treba si ju sledovať a strečing po behu. No a pokiaľ je to možné, behať s niekym a zúčastňovať sa bežeckých podujatiach. Lebo najlepším tréningom je pretek...

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.