covid automatod 22 2Včera bola zverejnená nová mapa regionálneho covid automatu. Údaje o epidemiologickej situácii v krajine boli vyhodnotené k 16. februáru 2021. Do platnosti vstupuje od 22. februára 2021.

Situácia sa naďalej zhoršuje a od pondelka 22. februára 2021 pribudnú ďalšie čierne okresy, spolu ich už bude 19. Ďalších 50 okresov bude v bordovej farbe a zvyšných 10 je červených, teda v druhom stupni varovania.

Kysuce zatiaľ ostali v II. stupni varovania, zopakujeme si preto, aké pre nás platia pravidlá

Od pondelka 22. februára bude na Slovensku platiť nové rozdelenie okresov, a teda aj pravidiel podľa toho, v akom stupni varovania sa nachádzajú. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v utorok 16.2.2021 uviedol, že Slovensko sa zhoršilo na regionálnom covidovom automate, v čiernej farbe je už 19 okresov. Okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto ostávajú aj naďalej v II.stupni varovania.

Čo to pre Kysučanov znamená? V podstate sa od predchádzajúcich týždňov nič zásadné nemení, preto si to zhrňme.

Regionálny covid automat k 16.2.2021 - mapa okresov:

mapa okresy 16 02

 

Kde test potrebujete a čo platí v červených okresoch:

  • školy môžu byť otvorené - budeme po jarných prázdninách. Žiaci materskej školy, prvého stupňa základnej školy alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti. Prípadne má zákonný zástupca niektorú z výnimiek.
  • do práce je potrebný negatívny test nie starší ako 14 dní
  • na výdajne miesto e-shopu, zásielkovne, poštu, do banky, zberného dvora, cesta do čistiarne odevov, kúpa novín a tlačovín, optika, poisťovňa, knižnica, servis bicyklov a motorových vozidiel, pošta, služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, záhradkárstva, opravovne obuvi, servis telekomunikačnej techniky
  • na cestu do prírody v inom okrese je potrebný 7-dňový negatívny výsledok testu. V okrese test nieje povinný (test na účel pobytu v prírode mimo okresu nepotrebujú deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra)

Ak niekto cestuje do zamestnania prostriedkami hromadnej dopravy, autobusom, vlakom, odporúča sa, aby sa testoval každých 7 dní. Platí to pre celé územie Slovenska, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou.

Príchod zo zahraničia:

Od stredy 17.02.2021 od 06:00 hod. sa sprísňuje režim na hraniciach pri vstupe na územie SR. Ruší sa zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým RT-PCR testom.

Nezabúdajte ani na to, že po príchode zo zahraničia a to z akejkoľvek krajiny treba rátať s povinnou 14-dňovou karanténou. "Naďalej budú platiť určité výnimky pre pendlerov," upresnil minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Pred prekročením hraníc si nezabudnite vyplniť registračný formulár eHranica.

 

Prečítajte si podrobne o pravidlách po príchode zo zahraničia:

Kde sa môžete v prípade potreby otestovať:

Zhrnutie pravidiel pre okresy v II stupni varovania:

 

Autor: redakcia
foto: pixabay.com, korona.gov.sk

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: