johny drahnakJeho motivácia k aktívnejšiemu behu bolo, vzhliadnutie filmu v kine na festivale adrenalínových filmov, kde videl ako sa driapu bežci po horách. Teraz je z neho aktívny športovec a motivuje iných.

Zúčastnil si sa Winter Spartan v Banskej Bystrici. Aký bol pretek, bolo to náročné?

Bol to môj prvý Spratan race. Šiel som hlavne preto, aby som spoznal prekážky, ich náročnosť a spôsob prekonávania, aby som cez sezónu mohol ísť naplno. Šlo sa mi dobre, na prvých prekážkach som bol v top 3, ale doplatil som na nováčikovskú nevedomosť, keď som na fyzicky nenáročných prekážkach nepoznal finty, ako na to v zime. Napríklad zamrznutú kladinu ísť ponožkách alebo, výber správnej dráhy na prekážke... Takže som sa potrápil 😁. Inak to bolo super. Niektoré prekážky som čakal, že budú ľahšie a oni boli ťažšie. Skončil som slabo 11. v kategórii, ale skúsenosť dobrá.

spartan drahnak

Pre predstavu našich čitateľov. Čo taký Spartan pretek obsahuje?

Nie len na Spartane sú ľahšie prekážky skôr na kondičku ako preskoč, podlez napr. pole z ostnatého drôtu, balančné prekážky ako kladina… A potom sú tam tie ťažšie ako sú multiringy, kde treba rúčkovať na rúrach, gymnastických kruhoch, rôznych tyčiach, lanách. Záleží ako to postavia, šplh po lane, lezenie na lezeckých stenách. Potom nosenie ťažkých predmetov, vriec z pieskom, drevených klad, betónových gulí a iných ťažkých bremien po nejakom okruhu. A sú tu ešte špeciálne prekážky. Na Spartane je to hod oštepom (už som hádzal aj šipky, či hod guľou). Čo je keď trafíš ľahká prekážka, ale ak netrafíš, tak musíš absolvovať trest. V Spartan race je to 30 angličákov a to ťa dosť spomalí a uberie na sile.

Si "organizovaný" v nejakom klube? Je z mesta nejaká podpora?

Ja som organizovaný v miestnom atletickom klube, ktorý spadá pod organizáciu TJ Tatran Krásno nad Kysucou. V atletickom klube združujeme viaceré odvetvia ako cyklistov, bežcov či triatlonistov. Z mesta máme veľkú podporu, aj vďaka primátorovi. Takže v tomto smere to máme oproti iným klubom výborné. Najnovšie sú v TJ Tatran aj mladé gymnastiky, ktoré máme na starosti.

Krásno čaká tento rok niekoľko športových udalostí. Jedným z nich bude Goralman. Bude pretek niečim špeciálny?

Určite bude, už teraz môžem prezradiť, že to nebude prechádzka ružovou záhradou. Okrem mesta a nášho klubu prisľúbili pomoc aj DHZO Krásno a rôzny miestny športovci či nadšenci, ktorých som oslovil. Trať bude viesť pozdĺž dvoch cyklotrás smerom do Oščadnice, po Bystrickej cyklotrase a v okolí osady u Gavlasa. Dva krát sa bude prebiehať aj mestom. Niektorá časť trate bude viesť miestami, ktoré nám pripomenú aj časy 2. svetovej vojny. Bude to hlavne v teréne a na pretekárov bude čakať množstvo zaujímavých prekážok, na ktoré sa už teraz teším špeciálne prebehnutie rieky. Bude to pecka. Som rád, že Laco Sventek prišiel s nápadom to urobiť v Krásne. Bude to výzva aj pre mesto.

goralman drahnak 

Poďme k behaniu ako takému. Prečo začať behať? Máš nejaké rady pre začiatočníkov?

beh goralmanHa, tak to je individuálne. Každý začal behať z iného dôvodu, ja by som to odporučil úplne každému, v prvom rade je to úžasný detox psychiky a hlavy. Človek si utriedi myšlienky, zbaví sa stresu a je jedno ,či to robí aby schudol, cítil sa lepšie, alebo sa pripravuje na nejaké preteky. Určite by som beh odporučil každému, kto chce niečo robiť zo svojím zdravím aj keď má fyzicky náročnejšiu prácu. Dôležitý je začiatok, treba zvážiť, aká je jeho kondícia. Je dobre začať rýchlou chôdzou a striedať z ľahkým klusom pokiaľ vládze. Postupne bude beh súvislejší a začne behať aj dlhšie vzdialenosti. Zo začiatku sa bude telo brániť, ale postupne človek začne pociťovať tie pozitívne účinky a bude sa tešiť na najbližší tréning. Začiatok nie je dobre unáhliť, treba nechať telo prispôsobiť záťaži. Odporúčam trénovať max 3 krát do týždňa tak do pol hodinky. Pokiaľ človek na začiatku prepáli svoje schopnosti, pretrénuje sa, bude to mať opačný efekt - beh si znepriatelí. Dobré je poradiť sa na začiatok s niekým, kto už aktívne behá. Poradí mu určite veľa vecí, čo robiť a čomu sa vyhnúť. Mám dobrého priateľa Jožka, ktorý začal behať, aby sa cítil lepšie a niečo schudol a prepadol tomu tak, že sa teraz naháňame na trati😁. Časom sa s toho stane až závislosť. Ja keď nestíham ísť trénovať kvôli vyťaženosti, tak mám až abstinenčné príznaky. Dobré je aj začať s niekým, aby sa navzájom motivovali.

A pretek? Je dobré si dať takýto cieľ? Teraz je veľa menších amatérskych pretekov...

Určite je to výzva a človek aj keď sa mu nechce, tak ide trénovať, aby ten pretek dokončil, či dosiahol cielený čas či umiestnenie. Len je dobré si naplánovať pretek s aspoň 8 až 12 týždňovým predstihom . To je minimum na natrénovanie nejakej tej formy.

Moja motivácia k aktívnejšiemu behu bola, keď som videl v kine na festivale adrenalínových filmov ako sa driapu po horách bežci. Bol tam aj adrenalín cup v neďalekej Ostravici a tam som si povedal, že by som to chcel raz dať, no a o pár mesiacov som stál na štarte. 😁 Oslovili ma známi, že či si trúfam, vypadol im jeden člen z teamu. Ale je pravda, že kvôli kondícii som rekreačne behal stále, ale len tak ako sa mi chcelo.

Máš v "zornom poli" aj turistiku. Robíš aj viacdňové prechody?

Ja milujem prírodu a pohyb v nej. Takže turistika je jedným z variantov pohybu v horách. Viac dňové moc nie, nemám zatiaľ na to moc času, ale keď idem na nejaké vyššie vrcholy do Álp tak tam sa ide viac ako deň. A na turistiku chodím, keď sa podarí a moja milovaná manželka je ochotná ostať pri deťoch. Lebo, keď sa ide napríklad do Tatier, tak to je na cely deň. Ale chodíme aj veľa spolu.

Pozeráš náš server mojeKysuce.sk?

Áno pozerám a čítam všetky články ako noviny :-)

Johny, tak nech ti to behá, prajem veľa športových úspechov.
Zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: