jaroslav cabadaj fotograf kysucePre Jaroslava Cabadaja je fotografovanie zatiaľ koníčkom. Jeho zábery ale sú zaujímavé rovnako ako on sám. Takže sme o jeho fotení chvíľu "pokecali"...

Jaro, od kedy fotíš?

Asi od 7. triedy. Otec si kúpil Ľubiteľ a mne daroval starú Smenu


Odvtedy si fotil celý čas alebo si mal prestávky?

Keď som začínal, tak to najskôr boli len prefotené plagáty z Brava, keďže vtedy sa u nás nedalo kúpiť. Prvé „ozajstné“ fotky asi boli z výletu do Benátok v 1999, po otvorení hraníc. Intenzívnejšie som začal fotiť až keď som si kúpil digitálny foťák, myslím v 2003. A odvtedy fotím stále.

 fotografie cabadaj 011

  • Jaroslav Cabadaj o sebe: Mám 44 rokov a práve k narodeninám som si kúpil Canon 6D MK2. K nemu mám 3 objektívy. Presné typy je asi nudné vymenovať. Som druhýkrát ženatý, vyženil som jednu dcéru a jednu máme spoločnú. Bývam v Čadci a pracujem v Žiline ako programátor. Okrem fotenia mám rád turistiku, cestovanie po svete aj po Slovensku. Rád zájdem na koncerty.

 

Krajina, makro, šport, zvieratá, portrét... Dosť slušný rozsah. Kde sa vidíš najviac?

Zatiaľ stále hľadám, neviem povedať, čo má baví najviac. Po operácií a počas liečenia som fotil západy slnka. Tie som totiž mohol fotiť z okna. Ale to je považované za troška gýč. Asi krajinka ma celkom baví a potom koncerty. Mám rád rockovú hudbu, páči sa mi, keď sa môžem dostať bližšie k hudobníkom.

obloha

V situácii v akej si bol obdivujem, že si mal chuť aj na tie západy. Áno, krajinu robíš dobre, ale tie koncerty sú asi technicky ťažká téma.

Fotením koncertov sa mi vlastne splnil sen, lebo som túžil po tom byť v zákulisí koncertov, za javiskom. Nie vystupovať ako hudobník, ale motať sa okolo kapiel. A fotenie mi to umožnilo. Aj keď (zatiaľ) nie okolo super známych kapiel, ale to nevadí. Mám rád tú atmosféru okolo.

Ťažšia téma ma čaká tento týždeň - fotenie svadby. :-) To som ešte nerobil a nechal som sa na to prehovoriť. Mám z toho celkom trému. Lebo krajina ma nehodnotí, ale mladomanželia aj ostatní svadobčania budú :-)

 fotografie cabadaj 030

Jasné. :-) Povolaním si IT-čkar. Ostane fotenie "len" koníčkom? Alebo sa vidíš niekde uprostred?

Zatiaľ len ako koníček, hoci časovo aj finančne náročný. Živiť sa fotením musí byť náročné a zatiaľ sa ešte len učím fotiť, aby tie fotky boli také, za ktoré by ľudia boli ochotní zaplatiť.

 

Nebude výstava?

Ponúkali mi spraviť výstavu v Dome kultúry, ale mne sa tie fotky nezdajú byť také dobré, aby boli vystavované. Možno 5 svojich fotiek považujem za dosť dobré. To by musel vybrať niekto iný. Lajky na facebooku nepovažujem za objektívne hodnotenie.

fotografie cabadaj 023

Myslím, že na jednu výstavu by ich aj bolo. Ale posledná otázka, mimo fotenia. Zaujímaš sa o celospoločenské témy, vnímaš aj náš región. Čo sa ťa v tomto zmysle najviac dotýka?

Sledujem celoslovenské témy, aj regionálne. Čo sa týka Čadce, tak ja mám najväčší problém s tým, že keď už sa konečne niečo spraví, vybuduje, tak to nie je spravené poriadne, ale len "aby bolo". Nie je to dotiahnuté do konca.

Možno ťa upokojí informácia, že to nie je zďaleka len problém Čadce :-) , ale to by bolo na dlhšiu a vlastne nekonečnú debatu. Ďakujem za rozhovor, prajem dobré svetlo.
Zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: