running store minarcin behanie2Rozhovor s majiteľom špecializovanej predajne pre bežcov o tom ako behať zdravo a tiež o behaní prakticky a k prospechu. + malý bonus...

 

Behanie zaznamenalo v posledných rokoch obrovské boom. Čím si to vysvetľujete?

Väčšinou si bežci na behaní pochvaľujú ten pocit, že si vyčistia hlavu, zregenerujú, zhodia nejaké to kilečko a naberú celkom nové, pozitívne myslenie. Ja sám aj vyučujem techniku behu, kde sa učíme správnej technike. Ale v podstate ide o to, nech to znie akokoľvek neuveriteľne, po bežeckom tréningu sa človek môže cítiť nie vyčerpaný a zničený ale naopak - zregenerovaný, plný síl a energie.

Máte nejaké rady pre začiatočníkov?

Samozrejme, veľa ľudí tým, že sú tu všelijaké média, ktoré im odporúčajú rôzne tréningy, má z toho také zmiešané pocity. Na začiatok každému trpezlivo vysvetľujem, že treba začať behať úplne pomaly, treba si strážiť tep, aby behali na nízkych tepoch. Netreba to vôbec preháňať. Prvé tri, štyri mesiace sa to skoro podobá na chôdzu. Toto sú tie začiatky, kde by som ten dôraz kládol radšej na tú pravidelnosť.

Nejakú ďalšiu radu ešte?

Nenechať sa vyprovokovať na nejaké rýchle behy, na nejaké nezmyselné extrémne navyšovanie tratí. Ono to príde samo, keď sa dostanú do toho bodu, kde sa im to stane až takou drogou. Sami na to prídu, že im to chýba keď si nevybehnú na tréning. Samotný tréning na všeobecnú vytrvalosť má trvať aspoň štyridsať minút. Som o tom presvedčený a sú na to aj štúdie, podľa ktorých môže človek behať štyridsať minút každý deň na nízkych tepoch. Netreba si tam robiť žiadnu prestávku, volá sa to aktívna regenerácia.

Je správna obuv dôležitá?

Obuv u začiatočníkov je veľmi dôležitá. Veľa ľudí nám na predajňu chodí s tým: „Ja som začiatočník, mne stačí len niečo také obyčajné.“ No a to je práve tá veľká chyba. Ide o to, že bežecké svaly sú trošku iné ako tie chodecké. Keď človek nemal v minulosti nejaký športový základ, nemá vypracované bežecké svaly. Potrebuje teda obuv, ktorá je preňho oporou čo sa týka hlavne torznej tuhosti a odpruženia. Tam sa potom stane, že sa mu počas tréningu svaly začnú spevňovať. Po čase - tak trištvrte roku až roku vie už prejsť aj do tzv. polotenisky. Takej, ktorá je trošku, my ju voláme roztancovaná, že si trošku znova vie vyposilovať aj pozdĺžnu a priečnu klenbu. Ale na začiatok potrebuje určite topánku čo najviac odpruženú a vystabilizovanú.

Mal by si bežec stanoviť nejaké ciele, napríklad preteky ?

Tých súťažných behov je strašne veľa a vidím to zo skúseností, že preteky nemusia byť vždycky to najlepšie pre rekreačného bežca, lebo každý máme inú históriu. Každý máme svoju kapacitu a preteky ich motivujú, často až premotivujú a dosť veľa krát to vedie k zraneniu alebo až ku skončeniu s behom. Ja som zástancom toho, že behajme dlho, pre zdravie a bez zranení. Preteky - keď mám chuť idem, keď sa na to necítim, tak si idem radšej zatrénovať.

Máte nejaké obľúbené miesta na tréning?

Tým že bývam v Radoli, s kamarátom ideme z Radole na Snežnické lúky, na Veľké Ostré, vrátime sa potom cez Vadičov naspäť do Radole. To máme taký svoj okruh. Potom veľmi rád vybehnem aj na Veľkú Raču z Dedovky, to je už potom taký stupáčik. Veľmi radi sa prebehneme na cyklotrase v Starej Bystrici.

Z Krásna nad Kysucou?

Tak, tak. Tam je to síce asfalt, ale asfalt je stále lepší ako betón. Čiže, to nie je úplne najtvrdší povrch, ale zase je to tam pekné. Z Husárika je pekná trasa do Kysuckého Nového Mesta po kopcoch, po vrchovine, to je fenomenálne. V zime skôr na bežkách, ale v lete beháme - je to pekných 25 kilometrov. Pekné vyhliadky, super beh.

A čo robí bežec v zime?

Bežec v zime behá. (smiech) Sú na to dokonca aj štúdie, že beh v mínus 17 stupňov je úplne bezpečný. Samozrejme, bavíme sa stále o obecnej vytrvalosti. Idem na nízkych tepoch. Čo ja osobne neodporúčam, v zime a mrazoch behať preteky. Behať závodným tempom, vtedy sa už bavíme o tom, že to zdraviu skôr škodí. Ale keď sa bavíme o všeobecnej vytrvalosti tak zima je pre bežca podstatná, lebo v zime sa robí zimná príprava, kde treba nabehať dlhé pomalé kilometre.

V takom prípade očakávam, že je potrebná čiapka, šál a tak ďalej...behanie 3

Určite. Nákrčník na hrdlo aby vzduch sa trošku zohrial. Čiapka dobrá, funkčná, aby odvádzala vlhkosť. Rukavice podľa potreby, niekto je viac citlivý na chlad na prstoch, niekto menej. Sú to zakončenia na tele, cez ktoré toho tepla uchádza najviac. Takže rukavice určite, dobré ponožky. Na zimu sa používajú také, ktoré majú strieborné vlákna, aby rozvádzali to telesné teplo po chodidle a odvádzali rýchlejšie tú vlhkosť preč, aby tá noha ostala v suchu. Keď je mokrá, tak to vlastne chladí. Dobrý nátelník, ktorý vytemperuje teplotu tela. Dajme tomu tie čo mávame, sú na tých 37 stupňov Celzia, temperuje stále povrch tela, lebo vtedy je dokázané, že telo vtedy podáva najlepší výkon. Zakryjem sa bundou ktorá má membránu alebo inú aby ma neprefúklo, musí byť extrémne priedušná smerom vonku. Čiže bežec si v zime oblieka jedno termo a jednu bundu, žiadnu izolačnú medzivrstvu, lebo ona si v podstate natiahne tú vlhkosť zo spodného trička a v konečnom dôsledku vás chladí.

Prešiel ste z predaja klasického športového sortimentu do bežeckej špecializácie, napĺňa vás to?

Venujem sa predaju športového tovaru už od roku 2003. Posledných 5-6 rokov sme to preklopili na ortodoxnú bežeckú špeciálku a dá sa povedať, že my sme vlastne prvá generácia bežeckých špeciálok vôbec v Čechách a na Slovensku. Je to úplne iný koncept aký tu všetci poznáme a je to postavené viac-menej na tom nadšení. Keby som nebol nadšenec na toto, tak by sme už mali asi dávno zatvorené. Strávim tu strašne veľa hodín, či v jednej predajni alebo v druhej. Narábame s tovarom, teniskami a s oblečením ktoré sa nedá bežne zohnať v rámci Slovenska. Sú to fakt vysokotechnické veci - oblečenie aj obuv. Ľudia si nás vyhľadávajú hlavne kvôli poradenstvu a preto, že dostanú to čo potrebujú.

Ďakujem za rozhovor.
Zhováral sa Peter Kolembus

  • Darček pre vás

    VYHRAJTE ŠPIČKOVÚ BEŽECKÚ OBUV

    sutaz obuv s

    Špecializovaný obchod pre bežcov RUNNINGSTORE ŽILINA daruje jednému z vás vysokokvalitnú bežeckú obuv HOKA one one Speedgoat 2.
    Viac o súťaži

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.