cadca maticne namestie3„V prvom rade chcem upozorniť že akciu čln, niekto náhodne natočil, ale nie je to jej pôvodný úmysel.“

Malým pátraním po internete sme získali vyjadrenie autora „Akcie čln“ ktorého zábery obleteli celým Slovenskom. Položili sme mu pár otázok. Ako inak, cez Messenger. S jeho názormi môžete no nemusíte súhlasiť, ale rozhodli sme sa ich zverejniť, pretože jeho odpovede sú zaujímavé.

 

Ako vznikol nápad s člnom?

Vznikol tak, že pršalo a na našom námestí vznikla umelá vodná nádrž. Chcel som sa len zabaviť a bola práve hokejová prestávka.

 

Dobré :-) Niektorí v tom videli zámer že si chcel poukázať na dlhodobé neriešenie Matičného námestia ako verejného priestoru. Je zaujímavé, že vznikla takáto súvislosť...

Trošku to ale musím uviesť na pravú mieru. Vtip je len vedľajší produkt. V našom meste ma štvú dlhodobo určité nedostatky, ktorých je veľa. Chcel by som natočiť krátke video, vyzdvihnúť plusy a poukázať na mínusy nášho mesta. Myslím si, že Čadca má obrovský potenciál, len v ňom trošku chýba "sedliacky rozum". Neriešia sa tu banálne veci - začíname od konca a neťaháme za jeden povraz. Ihriská, štadión, lesy, doprava, smeti na uliciach, ľahkovážni ľudia atď. Mohli by sme sa už pohnúť z miesta - a tá naša Čadca, to je ten čln.

Nechcem kritizovať, ani robiť zo seba šaša - chcem jednoduché riešenia - nie miliónové 20 ročné projekty, papiere, nekonečné čakanie na niečo, čo nechodí... Chcem sa pýtať ľudí, ako sa cítia - ako vnímajú naše mesto. Zdá sa mi, že vedenie to vidí úplne inak. Získal som pár záberov - konkrétne išlo o plávajúci čln po námestí a vyjadrenie jednej milej babičky kráčajúcej do kostola.

Budem zbierať absurdity, aj milé veci a kto sa chce do projektu zapojiť, nech sa mi ozve, budem rád za všetko.
Skutočne nehľadám za tým nejaký lobing, budúcu kariéru poslanca, ani žiadne provokácie, ani peniaze - chcem len otvoriť oči ľudom žijúcim v našom mestečku na severe Slovenska.

cadca maticne namestie2

 

Jasné, chápem. Čadca je častou témou posmeškov, pritom je tu kopec šikovných ľudí. Nie je to v každom meste podobné, že sme citlivý na to "svoje"? Alebo práve naopak, podľahli sme určitej slepote na realitu...

Dlho som pracoval v Rakúsku, v podobnom meste ako Čadca. Len tam to vyzeralo trošku inak. Je to priepastný rozdiel, či v prístupe mesta, či v rozumných investíciach. Zaspali sme dobu, ľudia si zvykli. Nepasuje to každému. Niekto si zvykol, lebo musel.

Ako ťa môžu ľudia kontaktovať so svojimi nápadmi?


Kľudne ma môžu kontaktovať osobne na fb. Sta Marec budem rád, keď napíšu, čo by chceli zmeniť a na čo by chceli poukázať.

Tak fajn, Standa dík za rozhovor. :-)

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: