palarikov dom"Určite bude každý Čadčan rád, keď sa s týmto problémom v Čadci konečne vysporiadame." Autorský príspevok Vlada Malíka o budúcnosti Palárikovho domu.

To, čo ostalo z bývalého Palárikovho domu - to torzo, vlastne len prístavba zo 70-tych rokov, je poslednou neobývanou - nefunkčnou budovou na pešej zóne v našom meste.

vlado malikPalárikov dom - čo s ním bude ďalej?

Poznačená požiarom roky táto budova chátra a hrozí, že ak sa s ňou niečo nebude robiť v krátkom čase, "spadne nám na hlavu".

Objednal som si teda stretnutie u primátora a predebatovali sme tento problém. Keďže sa v tom zhodujeme, že otáľať netreba, dohodli sme sa. Tejto téme sa venujem roky a svoje predstavy som niekoľkokrát predstavil na soc. sieťach a ako poslanec mestského zastupiteľstva aj na rokovaniach, či už zastupiteľstva alebo komisií alebo na neformálnych stretnutiach s ďalšími poslancami a priateľmi z oblasti kultúrneho sveta nášho mesta.

Vytvorenie pracovnej komisie

Aby sme nedostali na stôl rovno hotový projekt jedného autora a o ňom rokovali až na zastupiteľstve, rozhodol som sa iniciovať vytvorenie pracovnej komisie, ktorá by sa venovala výhradne tejto téme. Podobnú komisiu sme vytvorili aj pri projekte Mestského kúpaliska a osvedčila sa.

palarikov dom v

Ťažko a zložito by sa potom do hotového projektu zapracovávali veci, ktoré si napríklad ja predstavujem (a určite aj iní, ktorým na tom záleží) a chcem aby v projekte boli. Primátor Milan Gura túto moju iniciatívu privítal. Na nasledujúcom stretnutí sme sa dohodli na zložení tejto komisie a jej fungovaní. V komisii sú zastúpení poslanci mesta, úradníci z odborov mesta (napr. stavebné) a ľudia z oblasti kultúry. Osobne som veľmi rád, že ponuku pracovať v tejto komisii prijal aj môj dlhoročný priateľ, najčítanejší, najprekladanejší spisovateľ a básnik z Kysúc Marián Grupač. On sám sa téme Palárikov dom venoval vo svojej práci niekoľkokrát a poriadne "z gruntu".

palarikov dom namestie

Ako by miesto mohlo vyzerať?

Určite sa kus roboty urobil v minulosti. Sú známe dva projekty, ktoré túto tému riešili. Len za roky, ktoré odvtedy ubehli, sa mnohé zmenilo a dnes sú vo svojej pôvodnej podobe nerealizovateľné. Napríklad pribudlo Palárikovo námestie, určite ho treba do terajšieho riešenia zapracovať, teda mu pridať ďalšie funkcie a možnosti využitia. Tá plocha sa dá s nie veľkými nákladmi upraviť na malý mestský amfiteáter. Mali by sme v centre mesta krásne miesto pre letné kino, divadelné malé javiskové formy, vystúpenia umelcov aj pouličných muzikantov. Mladí ľudia z nášho mesta by mu našli určite ďalších "tisíc" možností využitia.

namestie

Treba využiť dobré veci z týchto predošlých návrhov a zapracovať ich do terajšieho aktuálneho projektu. Rovnako treba využiť to, že táto téma bola už v minulosti rozobratá a prediskutovaná s ľuďmi z kultúrnej oblasti v meste. Viem, že sa jej vtedy aktívne venoval Jozef Marec. Toto všetko treba použiť a pripraviť poriadny projekt, z ktorého budeme mať radosť všetci. Vždy, aj keď boli predstavované návrhy v minulosti, mi vadilo, že v nich nebolo zapracované niečo, čo by nám ukazovalo jasný odkaz na pôvodný Palárikov dom, nejaký artefakt, architektonický prvok z pôvodnej budovy. Terajší návrh to bude mať, v komisii to postrážime.

Ja sám si pamätám zlaté časy Malej scény v Čadci. Priestory v budove, ktoré chceme prestavať, sú veľkorysé. Ja osobne chcem, aby sa tam našlo miesto aj pre činnosť Novej malej scény!!! Viem si v tej budove predstaviť umeleckú kaviareň, práve tam sa v iných mestách "varí" umenie. Bude tam miesto pre stretávanie sa ľudí z umeleckej brandže. Miesto čítačiek poézie, literatúry ako takej. Miesto pre krsty umeleckých diel... atď.

palarikova dom historiaFoto z plagátu na Palárikovom dome

palarikova dom 1927Palárikov dom 1927. Foto z plagátu z Palárikovom dome

Určite ďalší kolegovia poslanci a ostatní členovia komisie prídu s ďalšími dobrými nápadmi. Preberieme to a vyberieme to najlepšie. Ja sa teším na prácu tejto komisie. Podporu primátora táto vec jednoznačne má! Sám mi v niekoľkých debatách vravel, ako ho neskutočne hnevá tá chátrajúca budova, čo nám ostala po pôvodnej stavbe. Ja sám si predstavujem nový Palárikov dom ako ozaj peknú budovu, v trochu staromestskom štýle... v takom, aby ju za pár rokov ľudia brali tak, akoby tu stála odjakživa.

palarikov dom v2

Keď sa zasnívam, prižmúrim oči, tak podobne vidím celú Paláričku, ako jedno krásne miesto v centre nášho mesta, kde sa pôjdu naši ľudia alebo návštevníci radi len tak poprechádzať, lebo sa tam je na čo pozerať, alebo sa pri čom pristaviť. Ulicu pre peších, kde sa bude "fajne" len tak korzovať, dať si niekde v príjemnom prostredí kávu, kuknúť v lete kino, "dokypať" sa od zmrzky :-)

Nápadov je plná hlava - poďme na to!

autor: Vlado Malík
foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: