semaforO nezodpovedných vodičoch a každodenných situáciách na kysuckých križovatkách.

Jazda na červenú je závažný dopravný priestupok. Je to téma, na ktorú sa fejtón nehodí. Ale niekedy je potrebné využiť aj neobvykle metódy apelovania a vysvetľovania.

Poznáte ten vtip o slepých pilotoch?

Do lietadla plného pasažierov nastúpia dvaja piloti s bielymi palicami. Prejdú cez uličkou a vojdú do kokpitu. V lietadle je od zdesenia hrobové ticho. Slepí piloti spustia motory. Lietadlo začne rotovať, naberá rýchlosť. Zdesenie ľudí v lietadle naberá na obrátkach a až sa všetci od ľaku rozkričia. Vtom sa lietadlo, takmer na konci vzletovej dráhy zdvihne do vzduchu. Hlavný pilot si vydýchne a sucho konštatuje: „Až nám raz nezakričia...“

Tak nejako to vyzerá na križovatkách v Čadci. Vodiči áut nie sú celkom slepí, len farboslepí. Prechádzajú cez križovatku kým je zelená, oranžová, červená. Ako vravím, sú farboslepí. Tak nemôžu vidieť, že majú červenú a že chodcom (alebo autám v inom smere) naskočila zelená. A idú a idú. Až kým nejaký chodec (takmer samovrah), ktorému už pár sekúnd svieti zelený panáčik, naberie odvahu a drzo vstúpi na prechod pre chodcov do vozovky. Vtedy si ja a možno aj šoféri vydýchneme a sucho pre seba konštatujeme: „Až nám raz nezakričia...“

Ináč sa nedajú vysvetliť tie situácie, ktoré každý deň zažívame na kysuckých križovatkách, najmä na „veľkých“ čadčianskych, tých pri nákupných centrách.

 

  1. Zelená – autá idú, oranžová – autá idú, červená – auta idú.
  2. Alebo, zelená – autá idú, oranžová – autá idú, červená – auto zastaví a auto za ním naňho zúrivo trúbi.
  3. Alebo, zelená – autá idú, oranžová – autá idú, červená – auto zastaví a auto za ním to stojace auto obehne a prejde na červenú.
  4. Alebo, zelená – autá idú, oranžová – autá idú, červená – auto zastaví a dve autá za ním to stojace auto obehnú a prejdú na červenú.
  5. Zelená – autá idú, oranžová – autá idú, červená – autá idú a chodci vstúpia nesmelo na okraj vozovky a čakajú, či sa im uvoľní celý prechod. A čakajú, a čakajú. Keď im naskočí červený panáčik vrátia sa na svoj ostrovček a čakajú na ďalšieho zeleného panáčika a šoféra, ktorý rozozná farbu.
  • Viete o tom, že v Bratislave koluje povedačka, že šoféri s CA značkou sú najhorší?
  • Viete o tom, že jazda na červenú je závažné porušenie pravidiel cestnej premávky a hrozí za to pokuta od 60 až do 300 EUR?
  • Viete o tom, že pri jazdení na červenú dochádza k častým zraneniam chodcov?

Ak to všetko viete, tak ma prosím nenechajte napísať, že pri jazde na červenú šofér v Čadci zabil chodca.

autor: Marta Sláviková
foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: