bylinky zber majMáj je nielen lásky čas, ale aj čas zberu množstva liečivých rastlín. O bylinkách, ktoré si teraz môžete nazbierať píše Marta Sláviková.

Tak konečne nás pani Zima opustila. Už to vyzeralo, že tento rok jar ani nezačne. Máj je nielen lásky čas, ale aj čas zberu množstva liečivých rastlín. Tohtoročný studený, zasnežený apríl oddialil zber niektorých skorých jarných bylín, ako breza a žihľava, a to nielen na Kysuciach, tak sa teraz s oneskorením začína ich zber. Napríklad mladé brezové listy na horných Kysuciach ešte stále nevypučali.

Máj môže byť chladný a daždivý, treba využiť naozaj každý slnečný deň pre zber, nakoľko platí zásada, že zbierame len za suchého počasia. Žiadne „zbierala skoro ráno, kým bola ešte rosa“ pre bylinkára neplatí. Bylinný materiál pri zbere nemôže byť, až na malé výnimky, mokrý.

Ešte nám kvitne podbeľ a prvosienka. Na Kysuciach sa v ostatných rokoch udialo viacero stavieb – obchvat Čadce, hokejová aréna v Krásne a pod., takže rumovísk, ešte rastlinami neobsadených plôch, máme viac než dosť. A všade tam je tento žltý priekopník Len pozor aby to nebolo v blízkostí prašných ciest.

Púpava lekárska

K rastlinkám, ktoré zbierame po dlhšiu čas sezóny, ako sedmokráska, fialka voňavá sa v máji pridajú ďalšie vzácny liečivky. Je to najmä púpava lekárska Taraxacun officinale Web. Ešte stále zbierame mladé listy a koreň na sušenie pre ozdravenie pečene a žlčníka. Listy zbierame najmä z púpav, ktoré nekvitnú.

  • Kvety púpavy z čistých lúk, sa zbierajú na takzvaný púpavový med. Tu je rýchli recept: 400 kvetov púpavy bez umývania dáme so 1,5 l prevarenej vychladenej vody spolu s dvoma umytými nakrájanými citrónmi, necháme lúhovať 24 hodí. Potom precedíme, pridáme 1,5 kg cukru a na miernom ohni varíme cca 2 hodiny do zhustnutia. Plníme do pohárov. Dá sa použiť do čaju, ako liek pri kašli a ak je dosť hustý aj na chlebík.

zber bylinky pupava

Pastierska kapsička

Ak nemáte na záhrade „dokonalý“ trávnik, tak okrem púpavy či sedmokrásky môžete pri pozornom prezretí objaviť štíhlu burinku – pastiersku kapsičku obyčajnú Capsella bursa pastoris Med. Je to jednoročný bylina s prízemnou ružicou listou, z ktorých vyrastá 10 až 40 cm rovná byľ s kopijovitými listami. Kvitne drobnými bielymi kvetmi v strapcoch. Ale najdôležitejším poznávacím znakom sú samozrejme kapsičky – semienka na krátkych stopkách sediacich na byli v podobe srdiečok.

Pastierska kapsička osoží pri ženských chorobách, pri chorobách močového ústrojenstva. Najmä sa pridáva do čajov na zníženie krvného tlaku. Len prosím užívať v malých množstvách.

kapsicka obycajna zber pouzitie

Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý Plantago lanceolata L. sa nájde všade v prírode. Zbierame ten s úzkymi listami. Je náročný na sušenie, sušíme ho opatrne, nesmie zhnednúť. Sušený sa používa do čajov pri chrípke, kašli, ale aj pri liečbe žalúdka a zápalov čriev. Zvonku ho používame na hojenie rán a ekzémov. Čerstvé listy priložíme priamo na ranu – zastaví krvácanie.

Vynikajúci a účinný je skorocelový sirup proti kašľu - čerstvé listy natlačíme do zaváraninového pohára tak, že vrstvy asi po dvoch cm zasypeme kryštálovým cukrom. Zakončíme cukrom. Zakryjeme a dáme na 6 týždňov do chladu a tmy. To čo vznikne, scedíme 😊.

skorocel zber pouzitie

Pekný bylinkový máj, priatelia!

Marta Sláviková
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: