Jún predstavuje najdôležitejší mesiac pre bylinkára. Prečítajte si, aké bylinky si môžete v tomto mesiaci nazbierať.
Jún je pre bylinkára najdôležitejší mesiac v roku. A nielen preto, že akurát všetko kvitne a jeden nevie, kam by skôr skočil, ale najmä preto, že v júni je najposvätnejšia bylinková noc. Nie deň, veru noc. A to svätojánska noc. Na svätého Jána sa otvárajú nielen „poklady zeme“, ale bylinky zbierané v tento večer a noc majú najväčšiu silu ba až čarovnú moc. K tejto noci sa viaže množstvo rituálov ako chodiť po tráve, ako zbierať, čo zbierať ako zariekavať. O tom inokedy. Pozrime sa radšej čo môžeme v toto magické obdobie reálne zbierať a spracovať na Kysuciach.
Je toho neúrekom. Aj keď tá pravá „jánska bylinka“ – teda ľubovník bodkovaný, ešte u nás v júni nezakvitne, máme na práci množstvo iných.
Ďatelina lúčna
Kvety ďateliny lúčnej Trifolium pratense L. zbierame, sú cenené najmä v ženských čajoch. Ďatelina lúčna je tá väčšia, s fialovými kvetmi. Zbierame iba striktne hlávky - kvety bez okvetie - bez zeleného. Sušíme ich opatrne. Pridávame do všetkých ženských čajovín.
Baza čierna
Kto by už nepoznal bazu čiernu Sambucus nigra L. Majestátne kríky na medziach, pri potokoch, či plotoch. V tomto čase zbierame rozkvitnuté kvety – žlto biele súkvetia. (Na jar sme zbierali mladé listy a na jeseň si strihneme plody). Sušíme ich bez prevracania. Obsahuje veľké množstvo vitamínov, glykozidov, silíc a éterických olejov. Sú užitočné do čajov pri chrípkach.
- Ale ihneď po nazbieraní si môžem vyrobiť super bazový sirup. Potrebujeme 25 väčších kvetových súkvetí. Zalejeme ich 2 litrami prevarenej vychladenej vody pridáme na plátky nakrájané 2 citróny. Necháme lúhovať 24 hodín. Vyberieme a vyžmýkame kvety, scedíme. Do čistého výluhu pridáme 1800 g cukru a 3 kávové lyžičky potravinárskej kyseliny citrónovej. Cukor miešaním rozpustíme, prípadne prevaríme na 80 stupňov. A mňam.
Bedrovník lomikameň
Bedrovník lomikameň Pimpinella saxifraga L. je rastlinka patriaca do čeľade mrkvovitých. To sú tie, čo pri kvitnutí vyzerajú všetky ako kmín. Majú strihané listy a na vysokej stonke sú kvety v bielom okolíku. Preto pri rozlišovaní rastlín z tejto čeľade je treba byť opatrný. Bedrovník je vysoký od 20 do 60 cm, má jemne ryhovanú páperistú byľ. Zbierame kvitnúcu vňať, korene na jar a jeseň. Pridáva sa do čajov na látkovú premenu, osoží pri hnačke a chorobách močových ústrojov. Taktiež pri kašli a zachrípnutí.
Kostihoj lekársky
Každý aspoň trochu znalý bylín pozná kostihoj lekársky Symphytum officinale L.To je ten s fialovými kvetmi. Na jeseň zbierame korene, z ktorých vyrábame účinnú, ako to má v názve, kosti hojacú masť. Ale aj kvitnúca vňať je veľmi dôležitá. Používa sa do čaju pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze alebo vredovej chorobe žalúdka, pri ženských chorobách.
Hluchavka biela a nátržník husí
Pri plotoch sa treba pristaviť, či tam nezačala kvitnúť hluchavka biela alebo nátržník husí. Obe vňate je dobré mať v domácej zásobe do čaju na úpravu stolice, menštruácie a pri poruchách trávenia.
Skorocel kopijovitý
Skorocel kopijovitý Plantago lanceolata L. Táto rastlinka, ako to už jej názov napovedá hojí, celí rany, opuchy, jej čerstvé listy, priložené na ranu, zastavujú krvácanie. Je to pre vysoký obsah glykozidov, trieslovín, kyseliny kremičitej, slizu a vitamínu C, ktorý sa nachádza v listoch. Zbierame tie úzke, nie tie široké, zdravé, mladé listy z prízemnej ružice. Sušíme veľmi opatrne, aby nezačerneli.
- Skorocel je súčasťou takzvaných prsných čajov pri zápaloch priedušiek a kašli. Z čerstvých listov si vyrobíme sirup proti kašľu – v sklenenej nádobe prekladáme vrstvy listov a cukru. Necháme stáť 6 týždňov stáť, potom zlejeme čistý sirup, ktorý pre fajnú sladkú chuť budú pokojne užívať aj deti pri chrípkach a kašli.
Bazalka, medovka, mäta alebo šalvia
Z doma pestovaných bylín treba pozbierať a nasušiť vňate z bazalky pravej, medovky obyčajnej, mäty piepornej prípadne niekto už má zakvitnutú aj šalviu lekársku.
Bylinkári, vyprosujem Vám požehnanie od svätého Jána.
Marta Sláviková
foto: pixabay.com