alchemilka zberAlchemilka, jahodník, lopúch či materina dúška. Bylinkár už má v druhej polovici mája veľký výber.

Tento rok prišli traja zmrznutí o týždeň skôr ako majú meniny. Zato Žofia viac menej dodržala svoj termín a urobila aj nadprácu. Ale tak to má byť. Máj má byť chladný a daždivý. Je to dobré pre trávy na lúkach aj úrodu v záhrade.

V tomto období bylinkár zvažuje a vyberá, čo pôjde zbierať. Na výber má už naozaj veľa materiálu. Ešte stále žihľavu, púpavové listy alebo zádušník. Z nových pribudol jahodník, kvet trnky a hlohu, alchemilka, napendy ihličnanov, hluchavka biela, lopúchové listy, marinka voňavá, materina dúška a tiež mladé listy orecha vlašského. O niektorých sa povieme viac.

Jahodník

Jahodník - teda kvety a listy jahody obyčajnej - (divorastúcej, lesnej) Fragaria vesca L.. Sušenú pridávame do čajov na zlepšenie látkovej premeny, pri bolestiach žalúdka a čriev, ale tiež do čajov na potlačenie nervozity alebo chudokrvnosti.

Lopúch

Lopúch väčší, menší či plstnatý Artcium lappa L. nám od mája ponúka aj svoje listy. Ako si spomínate, skoro na jar sme zbierali jeho koreň. Aj listy majú svoju silu. Čaj z listov lopúcha osoží pri cukrovke a poruchách trávenia. Zvonku sa kaša z listov používa na hojenie kožných zápalov a vriedkov. Tinktúra spoločne so žihľavou slúži na ošetrenie vlasovej pokožky.

zber pouzitie lopuch

Trnka obyčajná, hloh

Ešte niekde kvitne trnka obyčajná Prunus spinoza L. Jej kvety sú veľmi jemné a rozpadajú sa. Aj tak je dobre si ich zopár opatrne nazbierať. Hodia sa do čajíku pri zápche a tvrdej stolici.

Dôležité sú tiež kvety hlohu. Hlohy rastú u nás dva druhy, hloh jednosemenný Cratgus monogyne Jacq. a hloh obyčajný Crategus oxycantha L. Tieto kry rastú na stráňach a okrajoch lesoch. Kvetné púčiky a kvety zbierame z oboch. Čaj z kvetov nie je veľmi chutný, ale zato super osožný. Najmä pri vápenatení tepien, pri srdcových ťažkostiach, znižuje krvný tlak a pomáha pri klimaktériu.

Alchemilka

Máriin plášť. Aj tak nazývajú bylinku alchemilku Alchemilla vulgaris L. Tieto malé fortušky aj nenápadné žlto zelené kvietky majú nezdolnú silu pri pomoci ženám. Čaj z alchemilky alebo v zmesi s inými bylinami sa používa pri nepravidelnej, dlhotrvajúcej alebo bolestivej menštruácií, uľahčuje pôrod a zlepšuje kvalitu materinského mlieka ale aj pri hnačke. Zvonku sa používa na liečbu ekzémov a vriedkov.

alchemilka recept

Materina dúška

Materina dúška Thymus serpyllum L. už kvitne aj u nás na Kysuciach. Zatiaľ len na tých dolných. Materinu dúšku môžeme zbierať niekoľko mesiacov, až do júla. Radšej ju striháme ako vytrhávame, lebo by sme odniesli všetky nesilné korienky. Materina dúška je čarovná bylina. Nie len v zmysle mágie, ale aj v širokom spektre použitia. Do čajov na dýchacie cesty, pri poruchách trávenia, pri hnačke, ako kloktadlo alebo do kúpeľa pre deti.

Orech kráľovský

Ak máte vo svojom okolí orech kráľovský - vlašský Jugland regia L. nemusíte na jeho úžitok čakať až do jesene, ak vám vôbec nejaké orechy dozrejú. Aj tak budú tie kysucké malé a tvrdé. Ale my sa vieme tešiť aj z takých. Lenže orech je osožný aj na jar. Nazbierame si trochu jeho úplne mladých púčiaciach listov.

Obsahujú účinné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na vonkajšie a aj vnútorné zdravie: triesloviny, flavonoidy, silice, éterické oleje, vlákninu, minerálne látky, kyselina linolová a linoleová, vitamíny B, C a E.

orech kralovsky pouzitie

Čaj z listov orecha kráľovského podporuje imunitný systém a regeneráciu tela po chorobe alebo operácii, má iné antiseptické a antibakteriálne účinky, detoxikuje organizmus. Zápar z listov podporuje hojenie pokožky, dezinfikuje rany, podporuje rast a hustotu vlasov

  • Čaj z orechových listov: kávovú lyžičku sušených podrvených orechových listov dáme do 3 dcl vody a povaríme 5 minút. Necháme vychladnúť, scedíme a pijeme 1-2 krát denne.
  • Zápar z orechových listov na vonkajšie použitie: 2 kávové lyžičky sušených podrvených orechových listov zavaríme 5 minút v 4 dcl vody a necháme prikryté lúhovať pol hodiny. prikladáme namočenú gázu priamo na ranu alebo vriedok.

Napendy ihličnanov

V úvode som spomínala napendy ihličnanov. Asi sa mnohí pýtate čo to je. No jednoducho mladé výhonky, vyrastené tenko na konároch smreka, jedle alebo borovice. Spoznáme ich ľahko, sú jednoznačne svetlejšie ako zvyšné ostatné ihličie. Zbierame len tie svetle, tohtoročné. Môžeme zbierať len z jedného druhu stromu, alebo ich kľudne skombinujte.

A zakladáme z nich sirup: 2 cm vrstva napendov, 1 cm kryštálového cukru, čo opakujeme až po vrch zaváracej fľaše, ktorú ukončíme vrstvou cukru. Necháme v chlade aspoň 6 týždňov, kým sa cukor nerozpustí a napendy nepustia svoju špeciálnu šťavu. Všetko vyžmýkame a precedíme cez sito. Sirup užívame pri kašli, alebo ako delikatesnú vodu so sirupom.

S úsmevom, bylinkári!

Marta Sláviková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: