Fašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti.
Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek a občas i voľnejšie mravy aj takto by sa dali charakterizovať Fašiangy. Slovo fašiang pochádza z nemeckého "vast-schane", čo značí niečo ako "posledný nápoj" alebo aj "výčap".
Preto boli Fašiangy odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. V podstate sú akýmsi veselým spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym obdobím predveľkonočným. Dalo by sa teda povedať, že sú obdobím prechodu od zimy k jari. Ale, kde sa už toľkokrát spomínané Fašiangy vzali a, ako vlastne vznikli nám objasnil etnograf Kysuckého múzea Mgr. Pavol Markech.
"Fašiangy sú starobylým obdobím, ktoré v ľudovom kalendári symbolizujú prechodové obdobie medzi zimou a jarou. Spájajú sa v nich starobylé archaické slovanské agrárne kulty so stredovekou karnevalovou mestskou tradíciou, ktorá si v ľudovom prostredí našla svoje miesto, ako symbol ľudového veselia, zábavy, hodovania, pitia a predovšetkým patrí fašiangovým obchôdzkam v maskách. Fašiangové obdobie začína od Troch kráľov a končí pred Popolcovou stredou, ktorou začína obdobie štyridsaťdňového Veľkého pôstu bez zábav, tancovačiek a svadieb.
Foto: Fašiangy v roku 1983
Fašiangové obdobie vrcholí tradičným fašiangovým sprievodom zvieracích masiek i masiek parodujúcich ľudí na rôznych stupňoch spoločenského rebríčka, štedrou hostinou a symbolickým pochovávaním basy. Maškary so sebou nosili ražeň alebo palicu, na ktorú im v navštívených domoch, ako odmenu napichovali klobásy, slaninu a iné pochutiny.
Je to akýsi „svet naopak“, kedy si maškary v sprievodoch dovoľujú rôzne kúsky vyvolávajúce všeobecnú zábavu a humor aj tam, kde by to ináč nebolo tolerované. Bolo dokonca dovolené porušovať zaužívané spoločenské pravidlá. Nakoniec o charaktere týchto vrcholiacich dní fašiangov spojených s uvoľnenou zábavou, vypovedá aj to, že im ľudia príznačne hovorili napríklad „šaľene“ dni či „ostatky“."
https://www.mojekysuce.sk/clanky-a-komentare/ako-vznikli-a-kde-sa-vzali-fasiangy#sigProIddacf636003
Život našich predkov bol naozaj pestrý, preto sa na budúce pozrieme na to akým činnostiam sa nielen počas tohto obdobia, ale aj počas celej zimy venovali.
Mgr. Miroslava Jančulová