fasiangy tradicieFašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti.

Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek a občas i voľnejšie mravy aj takto by sa dali charakterizovať Fašiangy. Slovo fašiang pochádza z nemeckého "vast-schane", čo značí niečo ako "posledný nápoj" alebo aj "výčap".

Preto boli Fašiangy odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. V podstate sú akýmsi veselým spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym obdobím predveľkonočným. Dalo by sa teda povedať, že sú obdobím prechodu od zimy k jari. Ale, kde sa už toľkokrát spomínané Fašiangy vzali a, ako vlastne vznikli nám objasnil etnograf Kysuckého múzea Mgr. Pavol Markech.

"Fašiangy sú starobylým obdobím, ktoré v ľudovom kalendári symbolizujú prechodové obdobie medzi zimou a jarou. Spájajú sa v nich starobylé archaické slovanské agrárne kulty so stredovekou karnevalovou mestskou tradíciou, ktorá si v ľudovom prostredí našla svoje miesto, ako symbol ľudového veselia, zábavy, hodovania, pitia a predovšetkým patrí fašiangovým obchôdzkam v maskách. Fašiangové obdobie začína od Troch kráľov a končí pred Popolcovou stredou, ktorou začína obdobie štyridsaťdňového Veľkého pôstu bez zábav, tancovačiek a svadieb.

fasiangy tradicie kysuce 1

fasiangy tradicie kysuce 2

Foto: Fašiangy v roku 1983

Fašiangové obdobie vrcholí tradičným fašiangovým sprievodom zvieracích masiek i masiek parodujúcich ľudí na rôznych stupňoch spoločenského rebríčka, štedrou hostinou a symbolickým pochovávaním basy. Maškary so sebou nosili ražeň alebo palicu, na ktorú im v navštívených domoch, ako odmenu napichovali klobásy, slaninu a iné pochutiny.

Je to akýsi „svet naopak“, kedy si maškary v sprievodoch dovoľujú rôzne kúsky vyvolávajúce všeobecnú zábavu a humor aj tam, kde by to ináč nebolo tolerované. Bolo dokonca dovolené porušovať zaužívané spoločenské pravidlá. Nakoniec o charaktere týchto vrcholiacich dní fašiangov spojených s uvoľnenou zábavou, vypovedá aj to, že im ľudia príznačne hovorili napríklad „šaľene“ dni či „ostatky“."

Život našich predkov bol naozaj pestrý, preto sa na budúce pozrieme na to akým činnostiam sa nielen počas tohto obdobia, ale aj počas celej zimy venovali.

Mgr. Miroslava Jančulová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: