rovnodennostPozorovaním rovnodenností a slnovratov sa zaoberali aj starí Mayovia, ktorí boli vášnivými astronómami. Vedeli predpovedať zatmenia, slnovraty aj rovnodennosti.

Rozkvet mayskej astronómie nastal v 8. storočí n.l. Verili, že vôľu a konanie bohov ovplyvňujú hviezdy, Mesiac aj planéty. Slnko malo pre starých Mayov mimoriadny význam. Mnohé z ich najdôležitejších budov boli postavené s ohľadom na astronomické javy, čoho dôkazom je aj napr. pyramída v Mexiku El Castillo, ktorá slúžila ako chrám hlavného mayského boha Kukulkána, boha Slnka a nebies, ktorého symbolom bol had.

Počas jarnej a jesennej rovnodennosti tu svetlo vytvára pri západe slnka zvláštne efekty, vďaka ktorým sochy hadov po stranách schodiska pôsobia, akoby sa plazili po boku Kukulkánovej pyramídy, čo si každoročne príde pozrieť veľké množstvo zvedavých turistov.

rovnodennost pozorovanie

Prvý jarný deň v roku 2022 začína 20. marca

Počiatok jari v tomto roku pripadá na 16.hod. a 33 minútu popoludní. Jarná rovnodennosť je okamih, kedy Slnko vstupuje do znamenia Barana. Slnko v tomto čase pretne na svojej zdanlivej dráhe po oblohe (a ekliptike) nebeský rovník (jarný bod) v smere pohybu z južnej pologule na pologuľu severnú. Vplyvom precesie sa tento jarný bod pomaly posúva po ekliptike (50,26'' za rok) proti smeru zdanlivého pohybu Slnka. 

V dobe jarnej rovnodennosti je dĺžka dňa a noci rovnaká, presnejšie povedané bola by, keby Zem nemala atmosféru. Práve atmosféra má na svedomí lom slnečných lúčov, vďaka čomu vidíme Slnko nad obzorom dlhšie, než by sme mali. Zhodná dĺžka dňa a noci tak nastáva asi tri dni pred jarnou rovnodennosťou, teda obvykle 17. marca. Z jarnou rovnodennosťou končí zima, ktorá na severnej pologuli trvá 89 dní a jednu hodinu a začína jar v trvaní 92 dní a 22 hodín. Po lete (93 dní a 14 hodín) nastáva druhé najdlhšie ročné obdobie. Do poslednej dekády júna si potom budeme musieť počkať na prvý letný deň.

rovnodennost vysvetlenie

Pre obdobie jarnej rovnodennosti je typickým javom zvieratníkové (zodiakálne) svetlo. Jeho pás sa tiahne pozdĺž ekliptiky, teda roviny zemskej dráhy, ktorá sa na oblohe pomyselne premieta do súhvezdí zverokruhu. Zdrojom svetla je prach v okolí Slnka, pochádzajúci z chvostov komét či rozpadnutých meteoritov. Je sústredený do rozsiahleho disku, ktorý rozptyľuje slnečné žiarenie a na ktorý sa zo Zeme pozeráme „zboku“. Už 24. marca nastáva posledná štvrť a tak sa bude dať zvieratníkové svetlo pozorovať od súmraku počas prvej polovice noci. Javí sa ako svetielkujúci kužeľ smerujúci od obzoru do výšky cca 60 stupňov, podmienkou je ale obloha bez svetelného znečistenia. Týmto javom sa zaoberal aj astrofyzik Brian May, známy ako gitarista skupiny Queen.

jarna rovnodennost zaujimavosti

A pozor - na prvý jarný deň, teda 20. marca, spadá aj „Svetový deň vrabcov“.

Soňa Sucháňová
Krajská hvezdáreň v Žiline
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
foto: Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Star walk

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: