krst knihy holestiak 2019 002Pred jedenástimi rokmi vydal Pavol Holeštiak knihu Exulant, ktorý neodišiel. V Zlatej knihe kysuckej Pavla Hrtusa Jurinu nám ponúka podrobnejší pohľad na život a tvorbu tohto exilového spisovateľa.

Nová kniha s názvom Zlatá kniha kysucká Pavla Hrtusa Jurinu bola slávnostne uvedená vo štvrtok 17. októbra 2019 na vyhlasovaní výsledkov 15. ročníka Jurinovej jesene.

Ako sám autor spomenul, v tomto roku si pripomíname až tri jubileá v súvislosti s Jurinom – 100. výročie narodenia, 25. výročie úmrtia a navyše sa kniha uvádzala na 15. ročníku literárnej sútaže Jurinova jeseň.

Život a dielo Pavla Hrtusa Jurinu je pozoruhodným predmetom hodným skúmania. Autor pochádzajúci z Klokočova odišiel z krajiny kvôli nepriaznivej politickej situácií a žil v Austrálii, no k svojej vlasti a rodnému kraju sa neustále vracal vo svojich dielach.

Tie boli námetom aj pre mnohé televízne a divadelné predstavenia. Inscenácia hry Diery do sveta spolu s prednesom Niny Holeštiakovej otvorili slávnostné uvedenie novej publikácie, na ktorom bola aj spríbuznená rodina P. H. Jurinu - pani Emília Smažáková a páni Peter a Pavol Korčekovci.

uvedenie knihy holestiak

Pavol Holeštiak následne rozprával o troch rozmeroch, ktoré publikácia Zlatá kniha kysucká Pavla Hrtusa Jurinu ponúka. Prvým je zdokumentovanie Jurinovho života a diela. Faktografické údaje sú doplnené o mnohé doteraz menej známe podrobnosti z autorovho života. V knihe nájdete i výber 11 Jurinových diel. Autorove diela vychádzali v počte len 50-60 kusov, ide preto o vzácnu súčasť knihy. Publikáciu navyše zdobia diela významného maliara Ondreja Zimku.

Autor knihy spomínal aj na tých, ktorým patrí poďakovanie: „Poďakovanie nepatrí len vám, ktorí ste tu prišli, ale aj tým, ktorých nazývam priatelia dobrej slovenskej pôvodnej tvorby. Veľká vďaka patrí mediálnym partnerom, rodine a tým, ktorí mi pomáhali už pri prvom vydaní i pri tomto výrazne rozšírenom a doplnenom diele.”

Jurina má nezastupiteľné miesto v slovenskej literárnej tvorbe a spolu s Jozefom Cígerom-Hronskym ho literárna veda zaraďuje k najlepším prozaikom v slovenskom krajanskom svete. Vo svojich dielach nevyzdvihuje len rodisko, ale aj potrebu slobody slova.

„Pavol Hrtus Jurina nie je cieľ, ale prostriedok, aby sme si uvedomili naozajstné hodnoty, “ dodal v závere autor Pavol Holeštiak.

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: