zakopcie kaplnka u cabukov 001Kaplnku posvätil správca farnosti Zákopčie Karol Vallo počas svätej omše, zasvätili ju sv. Jozefovi.

Svätá omša sa konala v sobotu 25.9.2021 za účasti všetkých, ktorí sa na vzniku kaplnky podieľali a početnej účasti nielen obyvateľov obce Zákopčie. Kaplnku v osade u Cabukov posvätil správca farnosti Zákopčie Karol Vallo, zasvätená je sv. Jozefovi. Po svätej omši pripravili "miestni" bohaté občerstvenie pre všetkých, ktorí si našli cestu do týchto odľahlých končín obce a nenechali si ujsť slávnosť. Posvätený bol aj zvon, ktorý nesie meno patróna kaplnky sv. Jozefa a bude osadený do drevenej vežičky kaplnky.

Kaplnku postavil český chatár Stanislav Maléř

S realizáciou výstavby začal pán Stanislav Maléř zo Starého Jičína spolu so synmi Petrom a Radkom na jar 2020. Z osady U Cabukov pochádzajú rodičia jeho manželky a majú tam chalupu. Pán Maléř chce stavbou kaplnky pripomenúť ťažký a tvrdý život ľudí, ktorí žili nielen tu, ale aj na celých Kysuciach. Stavbu realizovali od základov až po celkovú montáž, ktorá prebiehala priebežne a bola dokončená v novembri 2020.

zakopcie kaplnka u cabukov 002

Unikátne stvárnenie

V stvárnení kaplnky sa kombinujú sa v nej tradičné prvky, ale aj výrazné farby, ktoré dielo krásne zdobia. Pán Maléř si náčrt a plány zhotovil sám. "Inšpiráciou mi boli stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviča, napríklad Pustevny na Valašsku a rôzne kaplnky," hovorí o kaplnke.

autor: redakcia
foto: obec Zákopčie

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: