kaplnka zakopcieNa Kysuciach máme veľa kaplniek. Niektoré staršie nanešťastie prechádzajú necitlivými premenami. Kaplnka v Zákopčí je však úplne nová a môže sa pýšiť výnimočným a netradičným vzhľadom.

Kaplnku nájdete v osade U Cabukov v obci Zákopčie v horách nad Rulcovskou dolinou. Jej autorom je Stanislav Maléř, ktorého práca s drevom živí. Zaumienil si postaviť úplne novú kaplnku, výzva preto bola obrovská. Dôvodom, prečo ju postavil je jeho osobný vzťah k osade.

"Z osady U Cabukov pochádzajú rodičia mojej manželky Milky. Do osady radi jazdíme už 45 rokov a v priebehu týchto rokov sme navštevovali rôzne akcie, ktorá organizovala obec Zákopčie. Medzi nimi bolo otvorenie nádhernej turistickej trasy, na ktorej sa organizovali bežkárske prechody Javorníky - Kysuce, stavba rozhľadne, alebo deň Sv. Huberta, ktorý je každoročne v osade Petránky a na ktorom bol vo veku 86 rokov ako najstarší účastník vyhlásený môj svokor Jozef Ridzák."

Táto milá udalosť pána Maléřa potešila a preto chcel niečo urobiť pre ľudí, ktorí v týchto osadách prežili ťažké, ale aj krásne obdobia. O rôznych udalostiach v osadách mu rozprával dnes už nebohý svokor a 92-ročná svokra, ktorá žije s ním v jeho v domácnosti.

zakopcie u cabuka kaplnkaTakto kaplnku zachytil fotograf Róbert Gajdicazakopcie u cabuka kaplnka2Kaplnka so žiarivými farbami

Výnimočné stvárnenie a výrazné farby

Práce na kaplnke začali na jar v roku 2020. Pán Maléř ich realizoval so synmi Petrom a Radkom od základov kaplnky až po celkovú montáž, ktorá prebiehala priebežne a bola dokončená v novembri 2020. So stavbou má skúsenosti: "Od roku 1993 staviame so synom zrubové domčeky, preto máme s prácou s drevom celkom dobré skúsenosti. Ako hlavný materiál boli použité ručne opracované smrekové a dubové rámy." Dodáva, že vzhľadom k jej výške 9,35 m ju bolo treba staticky zabezpečiť kvôli vetru.

Kaplnka má skutočne unikátne stvárnenie - kombinujú sa v nej tradičné prvky, ale aj výrazné farby, ktoré dielo krásne zdobia. Pán Maléř uvádza, že si náčrt a plány zhotovil sám. "Inšpiráciou mi boli stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviča, napríklad Pustevny na Valašsku a rôzne kaplnky."

Práce na kaplnke

kaplnka zakopcie maler

Kaplnka pre ľudí, ktorí tu žili a žijú

Stavbou kaplnky chce pán Maléř pripomenúť ťažký a tvrdý život ľudí, ktorí žili nielen tu, ale aj na celých Kysuciach.

Kaplnka skutočne stojí za návštevu, preto vás chceme pozvať, aby ste sa vybrali na cesty a navštívili ju. Veríme, že vám zapáči.

autor: redakcia
foto: Radek Maléř, Róbert Gajdica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: