europsky den 001Štvrtok patril v Kysuckej knižnici Európe a overovaniu vedomostí. Informačné centrum Europe Direct Žilinský kraj v spolupráci s Kysuckou knižnicou v Čadci, v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, zorganizovali podujatie Deň s Európou. Čo o nej vieš?

Výbornú spoločnosť a príjemnú atmosféru vytvorili žiaci Základnej školy Rázusova v Čadci. Žiaci prvého stupňa, štvrtáci, sa rozprávali o Európe, Európskej únii, metropolách, pamiatkach, cestovaní hravou formou. Neobišli rozprávkové postavičky, ich tvorcov z radov európskych spisovateliek a spisovateľov. „Detičky sršali nielen vedomosťami, ale aj chuťou sa s nimi podeliť.

europsky den 003

Viac ako dvadsiatka malých bádateľov okrem iného hľadala v rozprávkových knihách odpovede na súťažné úlohy, za čo ich na záver čakala odmena,“ uviedla pracovníčka knižnice Petronela Gavenčiaková z úseku literatúry pre deti a mládež, ktorá program odborne viedla. Žiaci sa lúskali takými knihami ako Pipi dlhá pančucha, Maťko a Kubko, Andersenove rozprávky, Rozprávky o psíčkovi a mačičke či encyklopédie ako napríklad Lexikon európskych krajín a pod.

europsky den 004

S ôsmakmi sa program orientoval na debatu o hrozbách virtuálneho sveta a sociálnych sieťach. Hlavnou témou boli veľmi aktuálne dezinformácie, šírenie hoaxov, konšpiračných teórií a téma hybridnej hrozby. „Neobišli sme ekonomiku pozornosti a priblížili sme si spôsoby, ako pracovať s textom, obrazom a videom. Mladých sme sa snažili veľmi povzbudiť, aby pristupovali kriticky k obsahom, s ktorými sa stretávajú, používali zdravý sedliacky rozum a osvojili si spôsoby overovania faktov, čo isto ocenia v budúcnosti ako študenti stredných škôl,“ uviedla za Europe Direct Žilinský kraj prednášajúci Zuzana Stančíková. Na záver sa rozliehal knižnicou smiech pri vtipnej hre "nebo, peklo, raj" s európskou tematikou. Študenti si mohli vtipne overiť vedomosti získané z prednášok.

Zuzana Stančíková
Europe Direct Žilinský kraj

Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: