jan podmanicky 2Koncom roka 2021 vyšla Jánovi Podmanickému kniha „Muž, ktorý sadil knihy“. Minulý týždeň bola kniha slávnostne uvítaná do života.

Uvítanie sa konalo vo štvrtok (3.3.2022) v Kysuckej knižnici v Čadci. Na začiatku sa prítomným prihovorila riaditeľka knižnice Janka Bírová. Programom zúčastnených sprevádzala Katarína Borisová, večer hudobne spestrila Naďka Podmanická.

Ilustrátorom knihy je Ondrej 4. Zimka, ktorý sa na začiatku prítomným prihovoril. Na uvítaní boli tiež mladými čitateľmi prečítané pasáže knihy. Knihu uviedol do života Marián Grupáč.

jan podmanicky ondrej zimka

O knihe Muž, ktorý sadil knihy:

  • Kniha vyšla v Spolku slovenských spisovateľov. Autor ju podľa vlastných slov napísal počas "uzamknutej" krajiny koncom zimy a začiatkom jari tohto roka. Je to jeho už štvrté knižné dielo - Stará Bystrica a okolie (spoluautor Oskár Dubovický), Za oponou kysuckých dejín, Kysucké povesti.
  • Dej knihy Muž, ktorý sadil knihy začína v ďalekej Argentíne, kde bohatý podnikateľ so slovenskými koreňmi cestuje do rodiska svojho starého otca - do Starej Dediny. Tam sa stretne s významným spisovateľom Michalom Potockým a spolu odhalia tajomstvo dedičstva (pokladu). Ten bol ukrytý od vojnových čias až do dnešných dní. Hoci sa dielo dotýka vážnych tém ako je vojna alebo hodnotovým otázkam, kniha sa ľahko číta a doslova vtiahne do deja. Nemoralizuje, ale dáva priestor na úvahy. Autor tiež výborne vykresľuje dedinské postavičky, ľudí ktorí hoci majú svoje limity, sú možno zaujímavejšie ako šedý zástup ctených občanov.

Autor Ján Podmanický:

„Musel prísť až covid aby som sa dostal znovu k písaniu. Ale som nesmierne rád, že som sa k písaniu vrátil. Bol to pre mňa jeden z najkrajších zážitkov. Podla mňa by mala próza prinášať posolstvá. Kniha je určená pre ľudí, ktorí hľadajú príbeh, ale aj pre každého, kto sa zaujíma o literatúru. Sú tam pasáže, ktoré sú priliehavé k dnešným dňom.“
Posolstvo je: Múzy nesmú mlčať, aby nemuseli rinčať zbrane.

jan podmanicky

Knihu Muž, ktorý sadil knihy od Jána Podmanického vrelo odporúčam.

Autor, foto: Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: