kamenolom zborovKameňolom medzi Klubinou a Zborovom nás víta informačnou tabuľou "Návrat života do lomu". Aká je realita? Všadeprítomný bordel a odpadky.

Jar nás vytiahla do prírody

Na jar všetko ožíva, začínajú rásť bylinky, kvitnúť kvety. Viacerých z Vás to vytiahlo do prírody, podobne to bolo aj u mňa.
Slniečko vyšlo a zmiznutý sneh ma nabádal k tomu, že by som si mohla nazbierať nejaké jarné bylinky, konkrétne podbeľ. Keďže som ho nechcela zbierať v lokalitách, kde jazdia autá, rozhodla som sa pozrieť ďalej na kopec a do kameňolomu medzi Zborovom a Klubinou.
Podbeľ už kde-tu vykúkal, tak som si nazbierala aspoň trochu na čajík. Keď už som bola v týchto končinách, chcela som si pozrieť výhľad i to ako sú na tom tento rok mokrade, ktoré pred pár rokmi obnovovali v kameňolome.

kamenolom mokrade

To, čo som po ceste našla ma šokovalo a poriadne rozčúlilo! Na jednom zo stupňov kameňolomu, kde je inak krásny výhľad na Klubinu a Bystrickú  dolinu, miestni kedysi kúrili ohník, opekali...  Teraz však asi 1,5 metra od neho okrem výhľadu nájdete totálne smetisko! Svetový unikát - vyhliadka so smetiskom v jednom...

Nie sú to odpadky od opekania. Je to vyvezený komunálny odpad - množstvo vriec z nejakej domácnosti! Keďže to tam už musí byť nejakú dobu (mesiace, rok, možno viac, neviem to odhadnúť), vrecia už boli rozpadnuté a všetok bordel rozfúkaný po okolí. Všetko od plastových fliaš, plechoviek, obalov z kozmetiky, skiel, detských plienok až po hračky... Hnus!

kamenolom vyhlad bordel


Povedzte mi úprimne, keď je už odpad vo vreci, koho to napadne vyviezť ho do lesa či na lúku? Nemajú snáď nádobu na odpad? Dobre, mohli mať plnú, ale nie je potom jednoduchšie dať vrecia na zberný dvor alebo do veľkokapacitných kontajnerov, ktoré sú rozmiestnené asi v každej obci? Nie... pre niekoho je jednoduchšie zobrať niekoľko plných vriec, vytrepať ich do lesa a nechať to tam...
Hanba!!!

kamenolom mokrade2

A aby to nebolo všetko, keď som pozrela dole do lomu, bolo tam vidieť aj vysypaný stavebný odpad. Poletujúce plechy a plastová krytina. Ďalšia vizitka. V jednej z mokradí dokonca skončila aj nejaká súčiastka alebo časť spotrebiča či pneumatika.

kamenolom bordel2

Ťažko sa nachádzajú slušné slová, ak by sa človek k tomu chcel vyjadriť. Spravte si preto na to názor sami.

Toto je pravý obraz nášho všeobecného vzťahu k prírode, k nášmu okoliu a v konečnom dôsledku sebe samému.
Darmo sa bude pár jednotlivcov snažiť o vyčistenie okolia, keď vzápätí niekto ďalší zaplní vyčistený priestor novým marasom... "Však je tam dosť miesta a smetisko tam bolo aj predtým."
Niektorí obyvatelia si stále neuvedomujú, že znečisťovaním svojho životného prostredia škodia sami sebe.

Akcia Čiste Kysuce #CisteKysuce

Určite ste postrehli, že v tomto čase prebieha akcia "Čiste Kysuce", do ktorej sa aj napriek nie príliš priaznivému počasiu zapojilo už množstvo ľudí. Ďakujeme preto všetkým, ktorí sa do nej zapojili alebo ešte zapoja, že im nie je ľahostajné v akom prostredí žijeme.

Autor a foto: Kolembusová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: