drotarstvo unesco zapisDrotárstvo je odteraz zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. O zápis sa zaslúžilo i Považské múzeum v Žiline (PMZA), ktoré poznáme aj ako drotárske múzeum.

Drotárstvo je zapísané v zozname UNESCO. Predstavuje unikátny fenomén, ktorý nikde inde vo svete nenájdete. Ministerstvo kultúry SR a Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, ÚĽUV-u v spolupráci s Považským múzeom v Žiline sa rozhodli pokúsiť zapísať ho do UNESCO. O zápise sa rozhodlo v Bogote na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva. Katarína Hallonová, historička drotárstva PMZA o zápise povedala: „Zápis do UNESCO považujeme za ocenenie všetkých, ktorí prispeli k udržaniu unikátnej živej tradície, akou drotárstvo rozhodne je a ktorá nemá vo svete obdobu.“

Jedinečnú zbierku drotárskych výrobkov môžete nájsť práve v Považskom múzeu v Žiline, ktoré sa od svojho vzniku zameriava na prezentáciu tohto remesla. Múzeum ho popularizuje i množstvom výstav, podujatí (najznámejšie je Stretnutie drotárskych majstrov), prednášok či tvorivých dielní. Súčasťou múzea je aj drotársky pavilón, ktorý sídli v priestoroch zrekonštruovanej Hospodárskej budovy.

drotarstvo unesco zapis 1

Na poskytnutí dokumentov potrebných na vypracovanie Nominačného listu sa priamo podieľalo Považské múzeum. ,,Zápisom drotárstva do zoznamu UNESCO sa Považskému múzeu konečne podarilo to, o čo sa roky usilovalo. Pracovníci múzea odviedli kus dobrej práce, za čo im vo svojom mene, ale i v mene úradu, ďakujem. Máme byť na čo hrdí,“ povedala županka Erika Jurinová.

Slovensko tak má v zozname UNESCO už svoj siedmy prvok.

Príležitosť pre Kysuce?

Drotárstvu na Kysuciach sa venuje Juraj Šerík, viac o jeho tvorbe sa dočítate v zaujímavom rozhovore. Ďalším aktívnym drotárom je Róbert Hozák, o jeho dielach nájdete viac na stránke drotaria.sk/hozak. Téme drotárstva sa nadšenecky venuje Vladimír Pekár, ktorý jeho históriu i súčasnosť mapuje na stránke drotaria.sk.

Vzhľadom na to, že je drotárstvo v zozname UNESCO, nemali by si tento fakt nechať ujsť ani kysucké drotárske obce a využiť to na propagáciu tohto remesla v rámci rozvoja turistického ruchu. Je to príležitosť, ktorú by náš región nemal zahodiť.

 autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: