certTuristi uvidia pri ropnom prameni v Korni novú atrakciu - sochu čerta, strážcu tajomstva čiernej vody. Socha meria 4 m a váži viac než 1000 kg.

Pri najbližšom výlete ku korňanskému ropnému prameňu uvidíte priamo oproti nemu zaujímavé architektonické dielo - čerta zhotoveného zo starých reťazí.

Jedna z najvýznamnejších atrakcií Kysúc, ktorá sa spomína v mnohých dokumentoch dostala dôstojnú propagáciu. Pri korňanskom ropnom prameni je nové oplotenie, posedenie, informačné tabule a teraz aj nezvyčajná socha čerta.

cert v

Odhalenie sochy

Slávnostne odhalenie diela sa uskutočnilo v stredu 14.10.2020 pri korňanskom ropnom prameni, pri ktorom sa zišli starostka obce Korňa Marianna Bebčáková, starosta obce Bíla Ing. Tomáš Kubačák a sochár a architekt Stanislav Mikovčák. Širšia verejnosť sa vzhľadom na prísnu epidemidemiologickú situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu nemohla zúčastniť.

Starosta obce Bíla Tomáš Kubačák sa poďakoval starostke, že napriek ťažkej dobe, kedy sa obidve krajiny pasujú korona krízou, obec Bíla bola partnerom projektu a vyslovil presvedčenie, že spolupráca obcí Korňa a Bíla sa týmto projektom neskončí. Stanislav Mikovčák o diele uviedol, že Strážca tajomstva čiernej vody je symbolickým dielom pre miestnu oblasť. Poďakoval Radkovi Neherovi, ktorý mu pomáhal pri zváraní sochy, poďakoval zamestnancom obecného úradu, ktorí mu boli nápomocní pri kotvení sochy a vyjadril vďačnosť všetkým, ktorí prispeli s reťazami k vybudovaniu Strážcu tajomstva čiernej vody.

korna ropny pramen

Od povesti k soche

"Projekt sa opiera o povesť zo 17. storočia, ktorá hovorí o tom, že v minulosti chodili piť čiernu vodu čerti od turzovských lesov. Túto povesť podrobnejšie rozpísal Peter Kolembus, ktorá je zverejnená v informačnej brožúre a je súčasťou projektu. Tejto povesti zo 17. storočia sa ujal aj sochár a architekt Stanislav Mikovčák, ktorý zhotovil sochu Strážcu tajomstva čiernej vody. Čert je zhotovený zo starých hrdzavých reťazí, ktoré nám darovali naši občania," hovorí Ing. Marianna Bebčáková, starostka obce Korňa. Reťaze by zároveň mali symbolizovať tie, ktorými smelý Jano priviazal k sebe čerta a svetlonosa z povesti.

Sochár si ich vybral zámerne - v minulosti v obci žilo množstvo furmanov, ktorí využívali práve reťaze pri svojej práci, či už ťažbe dreva z hory, na zapínanie pluhov na poli... Jeho dielo tak korešponduje s povesťou a zároveň s históriou obyvateľov obce.

Socha je osadená na kamennom podstavci a čert sa vypína oproti ropnému prameňu ako jeho strážca a ochranca. Vytvorený bol v rámci projektu "Zvýšenie atraktívnosti prírodného dedičstva obce Korňa pri ropnom prameni“, ktorý je financovaný v rámci cezhraničnej Slovensko – Českej spolupráce cez Interegg z eurofondov.

cert1

cert2

Tajomstvo čiernej vody

  • Povesť hovorí, že z "čiernej vody" chodili piť čert a svetlonos. Nemali pokoja, blúdili nocou a každým razom spôsobili ľuďom veľkú škodu na úrode. Až raz ich smelý dedinčan Jano prekabátil a spútal reťazou, a rozpovedali mu svoje príbehy. Čert sa na svet vracal po stáročiach a predstavoval zlé svedomie zo starých sporov medzi ľuďmi. Svetlonos zase musel blúdiť po svete ako vina za niekdajšie krádeže. Až keď múdry Jano napravil dávne chyby vinníkov, čert a svetlonos viac medzi ľudí neprišli a tí si žili spokojne. Táto povesť je vlastne o potrebnosti zmierenia a odpustenia medzi ľuďmi.
    Prečítajte si povesť >>

autor: redakcia
foto: redakcia, obec Korňa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: