noc andersen 004Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravila pre žiakov tretieho a štvrtého ročníka viacerých základných škôl Mesta Čadca čarovnú ,,Noc s Andersenom“.

Na organizačnom zabezpečení pestrého programu sa aktívne zapojilo i Mesto Čadca. Do úžasného dobrodružstva vkročili deti oblečené vo farebných rozprávkových kostýmoch malých princezničiek, ježibáb, kúzelníkov, ale našli by ste medzi nimi aj červenú čiapočku či veselého šaša. V sprievode pracovníčok knižnice a pani zástupkyne Ľubice Lašovej so zástavami Kysuckého rozprávkového kráľovstva smerovali k radnici nášho mesta.

V Mestskej galérii ich už očakával pán primátor Matej Šimášek spolu s ďalšími zástupcami mesta – Katarínou Šulganovou, Martinom Solíkom a Veronikou Jurgovou. Na návštevu sa nechodí s prázdnymi rukami. To naši malí knihovníci dobre vedia a tak so sebou priniesli pozdravný list, drobné darčeky a ručne maľovanú knihu s krásnymi ilustráciami z rozprávok H. CH. Andersena obohatenú o podpisy nocľažníkov. Od zástupcov nášho mesta dostali deti krásne rozprávkové knižky, záložky i niečo dobré pod zub. Po návrate do knižnice na nich už čakali pripravené rôzne súťaže, hry, zážitkové čítanie, ale i skúška odvahy.

noc andersen 005

Najprv sa oceňovali najkrajšie masky. Bolo to ťažké rozhodnutie, a tak tetám knihovníčkam neostalo nič iné iba oceniť všetky deti, ktoré mali rozprávkové kostýmy. Po krátkom oddychu sa deťom predstavili dve úžasné detské knižky od pani spisovateľky Marty Harajdovej. Pre chorobu sa nemohla žiaľ nočného podujatia zúčastniť, ale duchom bola prítomná pri čítaní úryvkov z jej úspešných knižiek pre deti ,,Ahoj, ja som Bak“ a ,,Bak hľadaj ma“. Milým ospravedlnením spisovateľky bolo zaslanie veľmi pekných omaľovaniek na motívy z obidvoch jej kníh.

V nasledujúcom programe si deti zmerali svoje vedomosti, kreativitu a spoluprácu v tímoch vo vedomostno-zábavnej hre o Slovensku. Súťažiaci sa snažili získať čo najviac bodov pre svoj tím v náučnom kvíze, tvorivej dielni, ale aj v hľadaní odpovedí na otázky všeobecného prehľadu. O konečnom úspechu jednotlivých súťažných tímov rozhodlo napokon aj koleso šťastia.

noc andersen 006

Čas neúprosne pokročil do neskorých nočných hodín a andersenovníci museli zdolať aj skúšku odvahy. Tesne pred polnocou sa odvážlivci vybrali navštíviť cintorín. Skúšku zdolali bez problémov a možno aj štipkou strachu, ktorý rýchlo prekonali. Po zapálení sviečky pri hlavnom kríži si spoločnou modlitbou uctili pamiatku Hansa Christiana Andersena a všetkých zosnulých. Program tým ale nekončil, lebo po návrate do knižnice čakala deti veľká pyžamová párty. Popri výbuchoch smiechu a veselej zábavy si deti nacvičili vlastné choreografie, ktoré napokon predviedli všetkým zúčastneným. Bolo naozaj veselo a dopopuku.

Nuž a bol prítomný aj na pán Andersen pripomenutím jeho života a tvorby, ale aj piesňou Darinky Rolincovej ,,Pán Andersen“. Ani sme sa nenazdali a prišiel čas vytiahnuť si spacie vaky, umyť zúbky a ponoriť sa do ríše snov. Samozrejme nesmela chýbať ani rozprávka na dobrú noc. Po takmer prebdenej noci ráno čakala na nocľažníkov rozlúčka a sladká odmena, ktorá všetkých potešila. Neostávalo už nič iné, len sa pobaliť a počkať na príchod rodičov. S unavenou tváričkou, ale s úsmevom na perách sa deti rozlúčili s tetami knihovníčkami. Nechýbali ani objatia a hrejivé slová. Veríme, že si deti domov odniesli nielen nezabudnuteľné zážitky, ale aj nové poznatky a krásne priateľstvá.

noc andersen 004

,,Noc s Andersenom“ je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Pracovníčkam Kysuckej knižnice v Čadci robí veľkú radosť, že toto podujatie je u detí veľmi obľúbené a žiadané. Už teraz sa tešíme na nasledujúcu Noc s Andersenom a pozývame do Kysuckého rozprávkového kráľovstva všetkých malých i veľkých priaznivcov rozprávok, kníh a knižnice. Dovidenia o rok deti!

Bc. Ivana Mesarošová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: