Začiatkom novembra, keď sa konečne zlepšilo počasie, sa rozhodujeme obzrieť si okolie Kalinového vrchu dostupného po turistickej značke z Oščadnice.
Auto nechávame zaparkované pri reštaurácii Drevorubač. Odtiaľ prichádzame do oščadnickej časti ku turistickému smerovníku Oščadnica Píla, či cyklosmerovníku Lesostav. Bude nás viesť modrá turistická značka.
Od rána je slnečno, tak by to bola škoda sedieť doma. Je to deň ako stvorený na turistiku, či potulky v prírode. Trasu sme zámerne vyberali tak, aby sme boli na slnku, ktoré si chceme užiť. Kým prídeme na lúky, na začiatku zdolávame krátky blatistý úsek – blatko sa tu dobre drží, pretože na tieto miesta sa slnko takmer nedostane. Potom prichádzame na lúky. Deti sa tešia veľkému stádu oviec – početné stádo sa pasie priamo na chodníku, a tak prechádzame pomedzi ovečky. To, že je to 500 kusov ovečiek nám prezrádza pastier, ktorý posedáva spolu s veľkým dunčom o kúsok ďalej. Dávame sa s ním na chvíľku do reči. Potom pokračujeme ďalej na vrch Kykula. Počasie praje výhľadom – z Javorníkov je najbližšie Vojtov vrch, či Chotárny kopec, pod kopcami vidíme aj roztrúsené krásňanské osady.
Lúku na krajoch lemujú žlté brezy, a tak si vychutnávame ešte neskoré jesenné farby. Naberáme ďalšie metre, a ukazujú sa aj vyššie položené časti Oščadnice s hrebeňom Javorského, o ktorom som písala v článku Pod Javorské nad Oščadnicou, tip na výlet. Vpravo je hrebeň, ktorá zakončuje Hladký vrch, kde stojí rozhľadňa. Z týchto miest je pred naším zrakom pomerne dobre skrytá, prakticky ju nevidieť. Ďalšia rozhľadňa, tá je už lepšie viditeľná, stojí pri osade U Jantov na konci krížovej cesty. Stojí na hrane hrebienka a z našej trasy sa nedá prehliadnuť. Zakrátko prichádzame na Kykulu, kde je aj lavička na posedenie. Sú tu široké kruhové výhľady.
Všímame si objekty – vojenské bunkre z obdobia vojny. Sú na nich umiestnené turistické aj cyklistické značky. Nachádzame trnky, ktoré sú sladké, a tak ich ochutnávame. Za Kykulou vychádzame na kopček s názvom Rybonov. Výhľady sa opäť zlepšujú. Za Čadcou na obzore sa ukazujú Kněhyně, Radhošť a Smrk. Toto sú už kopce s výškou nad 1000 metrov. Prichádzame ku odbočke ku nižšie položenej osade Hackovci. Sme na náučnom chodníku vedúcim krásňanskými osadami, a aj táto osada ku ním patrí. Náučný chodník vedie aj osadami v Javorníkoch za riekou Kysuca.
Ak sa chcete vyhnúť stúpaniu na Kalinový vrch (napríklad, ak smerujete až na Veľkú Raču), je tu traverz Kalinového vrchu. My pokračujeme ďalej po modrej značke. Čoskoro prichádzame na miesto zvané Surovina. Po ľavej strane vidíme smerovník s prístreškom. Potešilo nás, že sú tu stoly s lavicami a na kraji lúky je aj miesto na opekanie. Nechýba ani mapa. Keď sa do nej pozrieme, zisťujeme, že sem vedie žltá značka z Oščadnice. Lúka z roztrúsenými stromami je veľmi pekná. Prichádza sem rodinka, a tak tu nie sme sami – zdá sa, že idú opekať. Fotím pohľady na Beskydy. Na Kalinový vrch si odbieha iba manžel, my zostávame na lúke. Deti sa posilňujú. Keď sme sa vyhriali na slniečku, dávame sa na spiatočnú cestu. Z Kykule si znova obzeráme výhľady. Ovce sa pri pasení posunuli o hodný kus ďalej a už si nás vôbec nevšímajú.
https://www.mojekysuce.sk/turistika/vyhladovymi-lukami-do-okolia-kalinoveho-vrchu#sigProId5899469f00
Okolie Oščadnice ponúka veľa možností na turistiku, dajú sa tu nájsť trasy rôznych náročností. Tá, ktorú sme zvolili my, je vhodná pre všetky vekové kategórie. Lúčne časti a široké výhľady sa nám veľmi páčili. Ak sa nemusíte vracať ku autu, je možné využiť pre návrat žltú značku, ktorá prichádza do centra Oščadnice alebo zelenú turistickú značku, ktorá schádza z druhej strany Kalinového vrchu cez osadu Jarabicovci do Krásna nad Kysucou. Trasa je vhodná aj pre zimné obdobie. Tí, čo sa neboja stúpania, môžu vytiahnuť horské alebo elektrické bicykle.
Prajem všetkým turistom a milovníkom prírody veľa potrebného zdravia a pekných turistických výletov v roku 2021!
Autor a foto: Janka Bílešová
https://www.mojekysuce.sk/turistika/vyhladovymi-lukami-do-okolia-kalinoveho-vrchu#sigProId76a888e919