cyklistika deti vodna nadrz nova bystrica 016Vezmite svoje na bicykle a vyrazte na trasu okolo vodnej nádrže Nová Bystrica.

Minulý rok som písala o Bystrickej cyklotrase, ktorá je skvelá pre cyklistiku s deťmi. Teraz by som Vás rada pozvala na trochu náročnejšiu cyklistiku, ktorá vedie povedľa vodnej nádrže Nová Bystrica. Pre menšie deti je vhodná trasa od priehradného múru ku kostolíku v Riečnici a naspäť.

Odporúčam ju pre detských cyklistov, ktorí sú zvyknutí aj na krátke stúpania na bicykli. Parkovať sa dá kúsok pod rampou, pod priehradným múrom. Potom, ako od priehradného múru dosiahnete určitú úroveň, budete ako na hojdačke, chvíľu bicyklujete hore, chvíľu dolu. Pozitívne je, že smerom hore sa ide tak primerane dlho, nestalo sa nám, že by deti stúpanie nezvládli, lebo by bolo príliš dlhé.

Treba vedieť prehadzovať prevody a najlepšie je, ak má dieťa bicykel s prehadzovačkou. My sme tu boli po prvýkrát ešte s ťažnou tyčou a samozrejme na bicykloch bez prehadzovačiek. Mali sme skúsenosť, že keď to bavilo nás, bavilo to aj deti, išlo len o správnu motiváciu. Trasa popri nádrži je teda členitá, ale o to je to viac zaujímavejšia. Prechádzate okolo dvoch z troch ramien nádrže.

cyklistika deti vodna nadrz nova bystrica 003

Viac výhľadov je na začiatku, potom sa pridajú viac tienisté miesta so stromami po oboch stranách cesty, čo je najmä v lete výhodou. Sem-tam sa ukazujú aj pohľady ku priehradnému múru, skadiaľ sme vychádzali, alebo na časť trasy, ktorá vedie od potoka Vychylovky okolo tretieho ramena. Nechýbajú ani pohľady ku kopčekom na rozhraní Kysúc a Oravy. Na trase je asfalt alebo je to spevnená cesta, treba dávať pozor na kamienky, sem tam sa objaví aj diera. Kvalita cesty sa za roky, čo sem chodíme, bohužiaľ zhoršila - spôsobilo to pravdepodobne využívanie cesty na zvážanie vyťaženého dreva. Pri návšteve cez víkend sme tu ťažné stroje nevideli a stretli sme tu cyklistov, ktorí prevažovali nad pešími.

Pred Riečnicou je dlhšie klesanie a biely kostolík s jeho špicatou vežou Vás upozorní na to, že sme v polovici cesty. Teda aspoň my. Po ľavej strane pred kostolíkom je pomerne veľký zastrešený, ale inak otvorený a voľno prístupný prístrešok – my sme sa tu ukryli pred slnkom a jeho lúčmi. Napokon sme využili sme vodu z prameňa, ktorá je vyvedená na druhej strane cesty. Bola osviežujúca a príjemne chladivá a doplnili sme si ju aj do cyklofľašiek.

Od kostolíka sa dá pokračovať napríklad až ku Zajačkovej lúke, ale toto sme s deťmi zatiaľ nevyskúšali. Vzhľadom na to, že sme sa pohybovali v teréne, kde sú medvede, treba dávať o sebe vedieť. Pri cyklistike s deťmi, vo väčšej skupine, nám ticho nehrozí, takže doposiaľ sme žiadneho macka nestretli a veríme, že ani nestretneme. Pri cyklistike okrem kopčekov ku Orave, či Kysuckých Beskýd, môžete obdivovať pri dobrom počasí aj vrcholček skalnatého Veľkého Rozsutca Malej Fatry – ten sa ukazuje aj od priehradného múru. Miesta bývalých osád na trase označujú tabuľky s textami alebo fotkami. Ak sem zavítate v lete doobeda, poobede pri návrate k priehradnému múru budete mať slnko v chrbte.

cyklistika deti vodna nadrz nova bystrica 016

Tak si to sem príďte pozrieť aj vy. Pohľady na hladinu vodnej nádrže za to určite stoja a riečnicky kostolík je pútavá čerešnička na torte. A na trase určite nebudú davy cyklistov. Máte možnosť si tu vychutnať samotu a pokoj.

autor a foto: Janka Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: