pohlad na luku ponistoviaMalý výlet na západ slnka do osady Poništovia v zaniknutej obci Riečnica a návšteva Richtárovej útulne.

Na sviatok Narodenia Panny Márie (8.9.) si pripomíname riečnicke hody. Po minulé roky sa tu konali stretnutia rodákov, tento rok vzhľadom na situáciu rodáci navštevujú Riečnicu a Harvelku priebežne, keďže všetky oficiálne stretnutia boli zrušené.

zapad slnka u ponista
Preto som sa aj ja rozhodla navštíviť rodisko mojej mamy a pokochať sa nádherným jesenným západom slnka v osade u Poništa.

Veľmi ma potešilo, keď som našla upravené miesto, kde sa dalo oddýchnuť a pripomenúť si obdobie, keď tu bol čulý ruch. Nechýba tu informačná tabuľa s mapou, kde stáli pôvodné obydlia a hospodárske budovy v osade spolu s menami obyvateľov.

utulna u ponista riecnica
Richtárovu útulňa u Poništa: Je tu postavená nová útulňa, posedenie, ohnisko, nechýba latrína s luxusným výhľadom na lúku u Novosadov :-)

vyhlad luka novosadovČo poviete na ten výhľad?

V zaniknutej osade u Novosadov minulý rok posvätil biskup Mons.Viliam Judák sochu sv. Antona, ktorá je pod známou lipou. Na viac ako 250-ročnej lipe som našla aj ceduľu s oznamom, že práve pri tomto strome bol nakrúcaný film "Sedím na konári a je mi dobre" (1989) od Juraja Jakubiska.

lipa u novosadov riecnica

Veľká vďaka patrí nadšencom, ktorí toto miesto takto upravili a udržiavajú ho v čistote a poriadku.

 

priehrada nova bystricaVodná nádrž Nová Bystrica

Autor a foto: J. Kolembusová, T. Vojtek

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: