vadicovska dolina 1 002V tomto článku by som chcela upriamiť pozornosť na Vadičovskú dolinu, ktorá je ako stvorená pre prechádzky s deťmi, či kratšie výlety. My sme ju navštívili už veľa krát a v každom ročnom období sme tu našli niečo zaujímavé.

Výhodou tejto doliny je, že je to otvorená dolina a blízko seba tu nájdete pomerne veľa pekných výhľadových miest, lúk, či pasienkov. Turistika je tu nenáročná a zvládne ju vlastne každý. Dolina je obľúbená aj medzi cyklistami.

Aké zaujímavosti sme tu objavili? Pútavým miestom nad Prostredným Vadičovom je okolie kaplnky. Miesto navštevujú nielen turisti, ale aj cyklisti, ktorí smerujú do sedla Žiarce, odkiaľ schádzajú do terchovskej doliny. Ku kaplnke sa dá vyjsť či už z Vadičova a aj od Kotrčinej Lúčky, v prípade, ak by ste prichádzali do tejto lokality od Žiliny.

kaplnka vadicovKaplnka nad Vadičovom

Ak vyjdete od kaplnky kúsok vyššie po červenej značke, odhalia sa tu z lúk naozaj podmanivé výhľady nielen na hornú časť Vadičovskej doliny, ale aj na celý hrebeň Malej Fatry s plochou zalesnenou Požehou v popredí. Pri dobrej viditeľnosti uvidíte pred sebou Malý a Veľký Rozsutec, Chleb, oba Kriváne, Suchý vrch, či Kľačiansku Maguru. V popredí nechýba ani spomínané lúčne sedlo Žiarce. Viac vpravo od Malej Fatry dominujú rozložité Martinské hole s vysielačom, či blízky Straník. Po červenej značke sa dá pokračovať ku Kučerovke, odkiaľ môžete zamieriť do Zástrania alebo popod Klin ďalej cez Kysuckú vrchovinu smerom ku Vreteňu.

mala fatra nad kaplnkouPohľad na Malú Fatru nad kaplnkou

V opačnom smere môžete od kaplnky po červenej turistickej značke pokračovať do spomínaného sedla Žiarce. Po turistickej trase je to trochu dlhšia trasa. A tak, niektorí cyklisti sa k sedlu Žiarce vydávajú z Prostredného Vadičova okolo vysielača nad miestnym družstvom priamo cez lúky, mimo turistických značených chodníkov. V sedle Žiarce budete mať pred sebou ako na dlani Malú Fatru.

mala fatra sedlo ziarceMalá Fatra so sedlom Žiarce

mala fatra zo sedla ziarceMalá Fatra zo sedla Žiarce

Krásne výhľady na dominantnú Ľadonhoru, Steny a Horný Vadičov si môžete naplno užívať nad osadou Galierovci, ktorá sa nachádza v bočnej dolinke. Za peknými výhľadmi odporúčam pokračovať nad osadou cez lúky ku turistickému, či cyklistickému sedlu Jalovec a odtiaľ precupitať prípadne ešte popod Požehu do sedla Žiarce. V sedle Jalovec sa prehupnete na druhú stranu hrebeňa Kysuckej vrchoviny a opäť sa na Vás budú usmievať kopčeky Malej Fatry. Táto lúčna trasa je tiež obľúbená medzi cyklistami. V jari sú tu pekné rozkvitnuté kríky, neskôr prvosienky, pod horou lesné jahody, či púpavy.

ladonhora nad galierovcamiĽadonhora nad Galierovcami

Ak máte radi náročnejšiu pešiu turistiku, nechajte sa zlákať zalesnenou, takmer 1000 metrov vysokou Ľadonhorou v tvare pyramídy. Výstup na ňu vedúci od Vadičova, časť Kubaščíkovci po modrej značke neskôr priamo po hrane kopca rovno hore, dokonale preverí fyzickú kondíciu. Z Ľadonhory sa dá pokračovať ďalej cez Holý vrch a zalesnené Steny, kde budete uprostred divočiny a pôvodného nedotknutého lesa . Cez Poľanu môžete zísť na výhľadové lúky nad Budatínskou Lehotou.

ladonhora stenyĽadonhora a Steny

Dlhšou prechádzkou z Horného Vadičova od amfiteátra je vychádzka nad osadu Adamovci nad obcou Lutiše, ktorú som spomínala v minulom článku. Po modrej značke stačí kráčať najprv do sedla nad Melišovcami, odtiaľto krátko po červenej značke na miesto Zlieň, rázcestie a napokon po zelenej značke klesnete mierne dole na rozľahlé lúky s peknou zvoničkou. Viac o tejto lokalite sa dočítate v mojom minulom článku - Výhľady a lúky ku zvoničke nad osadou Adamovci - Lutiše

Verím, že sa Vám bude Vadičovská dolina páčiť a že tu nájdete miesta, ktoré si obľúbite. Prajem Vám veľa turistických pekných zážitkov a radosti.

autor a foto: Jana Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: