kaplnka lutisePotulky osadami Kysuckej vrchoviny majú svoje nezameniteľné čaro. Naším obľúbeným miestom je okolie osady Adamovci, ktorá patrí ku obci Lutiše. Pýtate sa prečo?

V osade sa dajú nájsť pôvodné domčeky a ľahko dostupný hrebeň na juh od osady je tu široký a otvorený širokým výhľadom. Nielen smerom na sever, kde dominujú Kysucké Beskydy, ale aj smerom ku blízkej Malej Fatre, či ku Orave. A na malom kopčeku tu stojí od roku 2009 stojí malebná drevená zvonička, ktorá robí návštevu týchto miesto o to zaujímavejšou.

osada adamovci lutise leto osada adamovci lutise zima


V májových dňoch sú tu rozkvitnuté čerešne a jablone, zelená tráva je plná žltých púpav. Briežok so zvoničkou je plný žltých kašiek a rozkvitnutých lesných jahôd, v tráve nesmelo vykukujú fialové vstavače. Neskôr v lete sa tu dá zbierať materina dúška, či pochutnať si na jahodách, lúky sú plné margarét. Uvidíte tu poletovať motýle. Široké pláne si deti obľúbili na hranie futbalu, lopta sa tu nemá kam skotúľať, či hádzanie lietajúcich tanierov. A tí, ktorí majú radi pekné výhľady si tu tiež prídu na svoje.

vyhlad mala fatra z lutis

vyhlad mala fatra lutise

Hlavný hrebeň Malej Fatry sa tu ukazuje s Malým aj Veľkým Rozsutcom, nechýba ani Stoh, či najvyšší Kriváň a jeho nižší brat. Vľavo sa ukáže sa aj vrchná časť Mravečníka a pri dobrej viditeľnosti je to aj vzdialenejší masív Kubínskej hole na Orave. V zime je to chotár, ktorý je vhodný na bežkovanie, či sánkovanie. Práve sem sme sa boli sánkovať a potvrdilo sa, že výhľady sú tu aj v zimnom období jedinečné.


Ako sa sem dostanete?

Je viacero možností. Ku zvoničke sa tá prísť od severu od spomínanej osady Adamovci po asfaltovej ceste okolo miestnej kaplnky a chalúp, potom popred miestne družstvo už po nespevnenej ceste, ktorú lemujú pasienky. Tie sú tu poctivo ohraničené. Videli sme tu aj pasúce sa ovce, či kravky. Už cestou sa Vám bude ukazovať vrchná časť zvoničky, ktorá je na hrebeni so zelenou značkou vpravo. Táto alternatíva je vhodná pre rodiny s malými deťmi. Na tejto trase si užijete najviac slnka, lúk a pasienkov.

Inou alternatívou je príchod od Horného Vadičova po modrej turistickej značke lesmi cez sedlo and Melišovcami. Tu treba krátko pokračovať po červenej turistickej značke na rázcestie pod Zlieňom. Odtiaľto Vás ku zvoničke zavedie zelená turistická značka. Tá pokračuje od zvoničky ďalej cez Trojchotár do sedla Lutiška na východe, ktoré môže byť tiež východzím bodom, vhodným najmä pre cyklistov. Tých sme tu stretli neúrekom.

Zimné pohľady:


Prajem veselé objavovanie týchto krásnych končín.
Autor a foto: Jana Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: