kysucka magistralaBežkári, ktorí už netrpezlivo čakajú so začatím úprav Beskydsko-Javorníckej magistrály sa už zanedlho dočkajú.

OZ Husárik, ktorý bude pracovať na údržbe Beskydsko-Javorníckej magistrály sa plánuje pustiť do prác už o niekoľko dní. Bude tak spolupracovať so Žilinským samosprávnym krajom, s ktorým tento rok podpísalo Memorandum o spolupráci.

"Žilinský samosprávny kraj bude aj tento rok zabezpečovať údržbu Beskydsko-Javorníckej bežeckej lyžiarskej magistrály tak, ako aj po minulé zimné sezóny. Správa ciest ŽSK poskytne jedno snežné pásové vozidlo pre úpravu lyžiarskych bežeckých tratí a dve viacúčelové pracovné vozidlá so stopovačom, ktoré budú obsluhovať na to vyškolení pracovníci. Podmienkou je dostatočne hrubá snehová pokrývka, ktorá umožní vykonať úpravu tratí," uvádza hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

"Novinkou je, že po takmer 10 rokoch, počas ktorých župa úpravu tratí zabezpečuje, sa na základe nedávno podpísaného Memoranda o spolupráci medzi ŽSK a OZ Husárik začne postupná obnova prvkov drobnej architektúry a poškodeného mobiliáru (smerové tabuľky, mapy, drevené koly, doplnkové tabuľky, prístrešky atď.). Komplexná obnova bude prebiehať niekoľko rokov nielen v zimnej, ale aj v letnej sezóne."

kysucka magistrala v

Obe strany budú spoločne investovať do obnovy, údržby a rozširovania mobiliáru na trase. Vicežupan Peter Weber vtedy uviedol: „Rozvoj tohto unikátneho územia nie je možný bez aktívneho zapojenia subjektov a záujmových združení priamo z regiónu. Len s regionálnymi partnermi dokážeme naozaj využiť turistický potenciál celej trasy.“

Magistrálu uviedla župa do prevádzky pred 10 rokmi

Ide o jednu z najdlhších súvislých bežeckých trás na Slovensku. V priebehu rokov ju župa postupne vybavila viac než 100 prvkami drobnej architektúry, smerovníkmi, rázcestníkmi, informačnými tabuľami, lavičkami a maľovaným tvarovým značením. Vďaka obciam, regionálnym združeniam a turistickým klubom vznikli aj rozhľadne, kamenné galérie v prírode a oddychové zóny. Väčšina trasy sa nachádza v CHKO Kysuce, jej celková dĺžka je 54 km, pričom spája sieť 14 značených lyžiarskych bežeckých trás v dĺžke až 100 km. Je mimoriadne obľúbená u lyžiarov, cyklistov i turistov.

O tom ako prebiehajú práce na úprave trate vás budeme informovať.

autor: redakcia
foto: facebook Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: