beskydsko javornika lyziarska bezecka magistralaNa základe uzatvoreného Memoranda o spolupráci bude správa a údržba Beskydsko-javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály efektívnejšia a dôkladnejšia.

Pred 10 rokmi uviedla župa do prevádzky jednu z najdlhších súvislých bežeckých trás na Slovensku. V priebehu rokov ju postupne vybavila viac než 100 prvkami drobnej architektúry, smerovníkmi, rázcestníkmi, informačnými tabuľami, lavičkami a maľovaným tvarovým značením. Vďaka obciam, regionálnym združeniam a turistickým klubovznikli aj rozhľadne, kamenné galérie v prírode a oddychové zóny. Väčšina trasy sa nachádza v CHKO Kysuce, jej celková dĺžka je 54 km, pričom spája sieť 14 značených lyžiarskych bežeckých trás v dĺžke až 100 km. Je mimoriadne obľúbená u lyžiarov, cyklistov i turistov.

beskydsko javornika lyziarska bezecka magistrala v3

Vyžaduje sa pravidelná a systematická údržba

Po 10 rokoch je jasná potreba údržby trasa ako i dreveného mobiliára. Žilinský samosprávny kraj a OZ Husárik uzatvorili Memorandum, v ktorom sa zaviazali na intenzívnej spolupráci pri správe a ďalšom rozvoji magistrály. Vicežupan Peter Weber hovorí: „Rozvoj tohto unikátneho územia nie je možný bez aktívneho zapojenia subjektov a záujmových združení priamo z regiónu. Len s regionálnymi partnermi dokážeme naozaj využiť turistický potenciál celej trasy.“

beskydsko javornika lyziarska bezecka magistrala v2

Župa poskytne poskytne komplexné informácie o trase, technickú dokumentáciu, grafické podklady máp a bude tiež úzko spolupracovať pri získaní prípadných zdrojov z projektových výziev EU. OZ Husárik sa zase zaviazalo zabezpečovať pravidelnú zimnú i letnú údržbu trate, dohliadne na okamžitú priechodnosť trasy a odvoz komunálneho odpadu. Obe strany budú spoločne investovať do obnovy, údržby a rozširovania mobiliáru na trase.

„Združenie tiež v dvojročných cykloch bude vykonávať podrobnú pasportizáciu trasy, na základe ktorej sa stanoví aktuálny plán údržby. Poškodené alebo chýbajúce značenie tak bude minulosťou,“ doplnil riaditeľ odboru regionálneho rozvoja Ján Pavlík.

beskydsko javornika lyziarska bezecka magistrala v

Nabíjacie stanice pre elektrobicykle

Združenie uvažuje v ďalšej etape aj nad osadením nabíjacích staníc pre elektrobicykle, ktoré si bude spravovať, prípadne plánuje aj rozšírenie trás v území.

autor: redakcia
foto: ŽSK

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: