pochod viliam galvanek 019Siedmy ročník tradičného pochodu po chodníku Viliama Galvánka sa konal v sobotu 2.11.2019 v deň spomienky na zosnulých.

Napriek zamračenej oblohe môžeme konštatovať, že bolo ideálne počasie na turistiku i napriek tomu, že na hrebeni trocha pofukoval vietor. Ako už je zvykom do cieľa na Marťakovom kopci išli turisti podľa svojich možnosti z troch strán. Časť z KNM po najdlhšej trase, časť z Nesluše a tiež i z čadčianskej strany. Pod rozhľadňou na Marťakovom kopci sa nakoniec zišlo 26 turistov. O pol 11 sa už dymilo z vatry na ktorej si niekoľký opekali slaninku či špekačky.

Na úvod stretnutia Ferko Žabka privítal zúčastnených a predal slovo zástupcovi Galvánkovcov, organizátorov stretnutia. Ten poďakoval zúčastneným turistom za prejav úcty Viliamovi účasťou na pochode po jeho obľúbenom chodníku. Pripomenul jeho účasť ako spoluzakladateľa turistiky na Kysuciach, jeho publicistickej činnosti ktorou sa pričinil o zviditeľnenie regiónu Kysúc ako i zozbieraním informácií o minulosti KNM. Pripomenul tiež  organizátorskú prácu nielen v rámci Kysúc ale i Slovenska. Jeden z posledných pamätníkov zaspomínal na stanový tábor v Račkovej doline, organizovaný koncom päťdesiatich a začiatkom šesťdesiatich rokoch Vilom Galvánkom.

martakovsky kopec rozhladna

“O založenie táboru a prevádzku 20-tích stanov s drevenou podsadou sa staralo sedem ľudí. Dvaja 16 roční chlapci, tri sedemnásťročné dievčatá, kuchárka a vedúci tábora. Prevažnou klientelou boli turisti z Prahy a okolia. Pre niektorých to bol prvý zážitok z túr na krásne kopce Západných Tatier. Starať sa o 40 ľudí bolo náročné, ostali však krásne spomienky na dobrú partiu a nádhernú prírodu. Tohto roku uplynulo 60 rokov od  jeho prvého ročníku. “

Ako už býva zvykom pri spomínaní a pohostení došlo i na zábavu a spev Vilových obľúbených piesni. Počasie na šťastie vydržalo i na spiatočnej ceste. Môžeme si len priať aby nám vydržalo i na ďalšie akcie nášho turistického oddielu do konca tohto roku.

Galvánek Bohuš

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: