utulna krasno5To, že Kysuce sú zaujímavou destináciou pre peších a cyklo turistov nielen pre domácich, ale aj "cezpoľných" turistov nemusíme popisovať. Množstvo ľudí hľadá aktívny oddych práve na horách.

Podaktorí turisti si radi plánujú dlhšie prechody cez rôzne kraje a vtedy sú im veľmi nápomocné takzvané útulne.
Útulňa je menší drevený domček - prístrešok či chatka jednoduchej konštrukcie. Nachádzajú sa zvyčajne na odľahlom alebo ťažšie prístupnom mieste. Turistom obvykle slúži ako úkryt na noc alebo v zlom počasí.

Útulňa pod osadou Vyšné Vane

utulna krasno vysne vane

Sme radi, že aj na Kysuciach sa nejaké útulne nájdu. Najnovšie budú v Krásne nad Kysucou o čom nás informoval aj primátor mesta Jozef Grapa: "Nedávno sme označili mestské turistické trasy, ktorých súčasťou sú i osady, kde žili naši predkovia a chodníky po horských hrebeňoch. Pre turistov, ktorých v horách zastihne nepriaznivé počasie, alebo tma, sme pripravili v týchto odľahlých horách malé útulne, kde sa môžu skryť, prípadne prenocovať ale i oddýchnuť si v úplnom tichu v lone krásnej prírody."

Útulne budú na turistických trasách, budú k nim osadené aj smerovníky, poloha bude upresnená po ich dokončení.
Prvá sa bude nachádzať pod osadou Vyšné Vane - tu sa už na nej pracuje a je pred dokončením, druhá bude nad osadou U Grapov na vrchu Kykula.

 utulna krasno1

 utulna krasno3

"Útulne sme využívali po celej trase SNP"

snp kysucaniaVeľký zástanca turistický útulní je aj Peter Kolembus, ktorý tento rok prešiel slávnu Cestu hrdinov SNP - krížom cez celé Slovensko.
"Turistické útulne na našej viac ako 770 kilometrovej púti s Tomášom nám veľmi pomohli. Využili sme ich hlavne na východnom Slovensku, ale sú vybudované popri celej trase. Som rád, že aj na Kysuciach sa začali stavať turistické útulne," zaspomínal na svoje putovanie Peter.
"Tento typ stavby je určený pre veľmi špecifickú skupinu turistov, ktorí radi poznávajú prírodu. Je zaujímavosťou, že turistické útulne napriek tomu, že sú vždy otvorené spravidla zadarmo pre turistickú verejnosť, bývajú veľmi čisté a upratané, bez odpadkov a nezničené. Verím, že takto to bude aj na Kysuciach," dodáva.

Richtárova útulňa u Poništa - Riečnica

richtarova utulna u ponista riecnica

Jednu takú krásnu Richtárovu útulňu u Poništa sme už navštívili, a to v bývalej obci Riečnica. Postavili ju bývalí riečnickí rodáci v bývalej osade u Poništa. Nachádza sa mimo značených turistických trás, pod vrchom Opálka (867 m.n.m.) na hrebeni smerom ku Škútovému vrchu.

Prečítajte si aj:

 

Autor: redakcia
Foto: Mesto Krásno nad Kysucou, redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: