Rád by som vám dnes predstavil osadu, ktorá je absolútny unikát. Je to taký živý skanzen. Osada Michalcovci je posadená vysoko v horách (831 m.n.m) obklopená len lesmi a lúkami.

V širokom okolí nie sú žiadne obydlia ani známky civilizácie. V samotnej osade sa k sebe túli 5 utešených dreveničiek. Nenájdete tu žiaden rušivý prvok. Majitelia dreveničiek sú absolútni nadšenci starousadlíckeho života a zachovania pôvodných objektov. Všetky drevenice pôsobia ako skanzenové exponáty, ktoré do dnešného dňa slúžia svojim majiteľom. Dreveničky majú strechy z dreveného šindľa, na žiadnej z nich nie je komín (fungujú na starom princípe tzv. dymníkov do podkrovia). Vstupné dvere s výškou max. 160 cm donútia pokloniť sa nadšeniu majiteľov aj ľuďom s najnižším vzrastom. Osada nemá elektrinu, vodu a dokonca ani prístupovú cestu. Majitelia majú poniže domčekov prameň s osadenou starou vaňou, ktorá slúži ako kúpeľňa a kuchyňa zároveň.

Keď sme tam boli so synom fotiť, mali sme šťastie a rozprávali sme sa s jedným z hrdých majiteľov dreveničky. Osada Michalcovci bola počas druhej svetovej vojny vypálená a tieto dreveničky boli postavené nanovo okolo roku 1947. Od tohto času sú drevenice udržiavané v pôvodnom stave. Ako sme sa dozvedeli osada má aj svojho richtára, ktorým je otec, jedného z majiteľov drevenice. Ten po porade s ostatnými rozhoduje, čo sa v osade môže urobiť a čo nie. Všetci majitelia vlastnia chalupy viac ako 30 rokov a sú chalupármi hlavou i dušou. Oheň sa nevyhol osade ani v súčasnej dobe (dielo vandalov) ale silné presvedčenie majiteľov udržať osadu v pôvodnom stave napomohlo k obnove a k dnešnému vzhľadu.

michalcovci2

Musím dať klobúk dolu pred týmito nadšencami. Z osady som odchádzal s krásnym pocitom, aj keď prístup k nej nie je jednoduchý.

text: Radovan Jakuš
foto: Adam Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: