veterny mlyn korna osada u sulcovTechnickú pamiatku, veterný mlyn postavil predok Jozefa Gajdičiara z Korne. Zariadenie na mletie obilia priviezol z Ostravska, kde pracoval ako baník. Objekt z dreva bol postavený pravdepodobne v roku 1958.

„Do Korne ho doviezli autom, hore do osady technológiu vytiahli kone na vozoch. Používal ho môj dedo, otec aj ja do roku 1985. Mlelo sa v ňom obilie pre dobytok pre celú osadu. Kto choval dobytok, doviezol si obilie, a tu sme to zomleli,“ spomína jeden z majiteľov mlyna Jozef Gajdičiar.

Veternú turbínu otáčali podľa smeru vetra, ktorý roztáčal jej 12 lopatiek. Najlepšie sa šrotovalo, keď fúkal severný vietor. Podobné stavby sú typické pre oblasť medzi Ostravou, Frýdkom-Místkom a Českým Tešínom. V roku 2021 prešiel mlyn v osade rekonštrukciou.

korna veterny mlyn 1Veterný mlyn v osade U Šulcov 

korna veterny mlyn 1Replika v Korni pri hlavnej ceste

V obci Korňa stojí jeho replika, ktorá by mala byť funkčná (pri hlavnej ceste).

Prístup k veternému mlynu v osade Šulcovci je možný z osád Majtánovci, prípadne Sobčákovci. Tu je možné nechať auto a pokračovať po spevnenej ceste asi 2 kilometre pešo. Zbytok trasy (cca 0,5 km) si je potrebné pomôcť mapou – najlepšie aplikácia mapy.cz. Naša cesta k mlynu začala z osady Majtánovci a ďalej osadou Šlahorka a U Fojtíkov.

osada sulcov korna 2 003

Z osady U Fojtíkov treba pokračovať cez kopec až do osady Šulcovci (táto časť bola najnáročnejšia i vďaka ročnému obdobiu – v lete tu pravdepodobne nájdeme cestičku). V osade sa nachádzajú pekné chalupy, ktoré sa zrejme využívajú na rekreáciu. Z dvoch – troch chalúp zostala iba kamenná podmurovka a z jednej (zrejme) pozostatok veľkej pivnice.

Zdroj info:
Obnovili vzácny veterný mlyn v Korni
www.zilinskyvecernik.sk
www.spravy.pravda.sk

autor a foto: Peter Kvasnica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: