bezky kysuceKysuce sú túto zimu unikátom a môžu sa označiť ako raj pre bežkárov. Takmer každé mesto a obec si pripravili trasy pre záujemcov o bežkovanie.

Na bežky môžete vyraziť aj do Čierneho, kde upravili bežkársku stopu. Starosta Peter Staňo hovorí: "Dnes sme upravili bežecké trasy: Valy od zastávky Vyšný koniec, okolo Reduty na Valoch smerom na depónium do Čadečky a kopec u Kozov. Vďaka ústretovosti a okamžitej reakcii majiteľa hotela Hotel Grůň Pavel Taufer sa nám podarilo napojiť na hlavnú trasu cez Komorový Grúň na Hotel Grůň v Obec Mosty u Jablunkova. Ďakujeme a tešíme sa na kvalitnú stopu."

bezky cierne

Trasa je teda upravená upravená aj s prepojením cez Komorovský grůň a bežkári tak môžu zájsť až do Skiareálu Mosty u Jablunkova a Hotela Grůň. Tak ako aj pri iných trasách, aj tu prosíme nadšencov 4x4 offroad, aby boli ohľaduplní a neničili trasy pre bežecké lyžovanie.

P. Staňo dodáva, že v pláne sú aj ďalšie trate: "V spolupráci s českým partnerom pripravujeme ďalšie trate aj cez Obec Svrčinovec. Predpoklad sneženia a ochladenie dáva šancu vytvoriť parádne podmienky pre bežecké lyžovanie v pohraničnej oblasti SK/CZ."

Cez víkend v Čiernom vznikli vďaka aktívnemu podporovateľovi obce Tomášovi Grochalovi ďalšie pekné bežecké stopy: okruh na Lyngu a trasa smerom na Hrčavu Kadelovým potokom.

bezky cierne3

bezky cierne4

Bystrická magistrála je pripravená

Bežkári môžu vyraziť aj na celú trasu Bystrickej magistrály, stopu v sobotu 4.2.2023 upravili v celom úseku od Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice. "Strojovo upravená bežkárska stopa je aj na úseku cyklotrasy do Dunajova a Oščadnice. Všetci nadšenci tohto športu si ju môžu prísť vyskúšať. Týmto by sme chceli poprosiť peších návštevníkov, aby neničili túto trasu a tiež nenechávali behať svojich psíkov voľne po upravenej trase. Ďakujeme za pochopenie a bežkovaniu zdar!" informuje mesto Krásno nad Kysucou.

 

Okruhy vo Vysokej nad Kysucou

V obci pripravili jedinečné bežkárske okruhy: bežkársky okruh - Liesková, ktorý je oproti minulému roku predĺžený a bežkársky okruh - Kelčovské lúky v miestnej časti Nižný Kelčov.

Bežkárska stopa v Čadci

Bežkársku stopu má aj Čadca - je pripravená stopa od ŠH na ul. Športovcov (možnosť parkovania pri hale) popri rieke Kysuca v smere do Sihelníka. "Pripravili sme pre Vás dva dvojstopové okruhy v dĺžke cca 2 km - môžete vyraziť na bežky! Zároveň prosíme chodcov bez bežiek (taktiež so psom, sánkami, bobami) aby nevstupovali na upravenú bežeckú stopu.  Trať sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Husárik, začo im patrí vďaka," informuje mesto.

bezky cadca 1

bezky cadca 2

Trať v Čadečke

Podľa informácií bežkárov je pripravená aj trať v Čadečke. Upravujú ju dobrovoľníci s podporou Občianskeho združenia Čadečka. Hlavným východiskovým a orientačným bodom je Krčma múzeum, zaparkovať sa dá na troch parkoviskách

Trať v Kysuckom Novom Meste

Stopa je pripravená povyše Kamencov. "Musím opäť poďakovať Robovi Jakubíkovi, že pre nás urobil pár kilometrov bežeckej stopy a stačí nám prejsť pár metrov a … bežíme …." uvádza primátor M. Mihalda.

bezky kysucke nove mesto

Trať v Oščadnici

V obci sa pripravuje bežkárska trasa Oščadnica Nižný koniec (betonárka) - Rozhľadňa pod Kalinovým vrchom - Úpratiská - Chaty na Veľkej Rači. Zajtra 9.2.2023 je plánovaná úprava Oščadnica Nižný koniec (zvernica) - smer Čadečka. Obec prosí skútristov a peších turistov, aby neničili bežkársku stopu.

bezky oscadnica

Trať v Skalitom

Obec upravila  v spolupráci s Biatlonovým klubom Skalité trať na bežky v SKI Skalité – Serafínov, pripravený je 1,2 km osvetlený okruh. Večerné osvetlenie denne od 17.00 do 21.00 hod. "Možnosť priameho parkovania pri tratiach- Upozorňujeme, že vstup na trate bez bežeckej výstroje je zakázaný- Ďakujeme za pochopenie a prajeme krásny športový zážitok," informuje obec.

Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála sa pripravuje

Naplánovaná je aj úprava Beskydsko-Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály. Hotový je Semeteš - Melocík. 6.2. bola vykonávaná strojová úprava úseku Stratenec – Semeteš. 7.2. sa uskutočnila strojová úprava úseku Semeteš – Husárik. Správcovia prosia bežkárov o trpezlivosť, nakoľko na tomto úseku je popadaných veľa stromov. Je preto pravdepodobné, že úprava trate bude pokračovať aj nasledujúci deň.

magistrala bezky

 

autor: redakcia
foto: facebook Zborov nad Bystricou, Čierne, Skalité, Čadca, Vysoká n. Kysucou, Oščadnica, Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: