kastiel oscadnica uvod

Kaštieľ zo začiatku 20. storočia sa nachádza v obci Oščadnica v jedinom lesoparku so vzácnymi drevinami na Kysuciach, bol kedysi poľovníckym sídlom grófa Bellestrema.

V roku 1951 bol do kaštieľa zavedený vodovod z Kučákovho lesa a pred kaštieľom postavili malú fontánku. Na oščadnickom potoku, neďaleko parku, zriadili mlyn. Smerom k mestu sa tiahli chmeľové sady, ktoré zásobovali čadčiansky pivovar.

Kysucká galéria vznikla v roku 1975 vďaka snahe rodákov z Kysúc a dvanástich výtvarných umelcov, ktorý usporiadali výstavu Pozdrav umelcov rodnému kraju a venovali galérii 66 základných diel. Po rekonštrukcií v roku 1981 začali renesančné priestory kaštieľa slúžiť ako pobočka Kysuckej galérie v Čadci.

Stála expozícia zakladateľov Kysúc je venovaná 30. výročiu otvorenia Kysuckej galérie. Od roku 2001 umelci zo Slovenska Čiech a Poľska prostredníctvom sochárskych diel prispievajú k oživeniu lesoparku a obce Oščadnica s cieľom spojiť umenie s prírodou. Od októbra 2014 je na prvom poschodí kaštieľa sprístupnená stála expozícia diel Františka Hübela.  Na prízemí prebiehajú krátkodobé výstavy súčasného slovenského i zahraničného umenia.

Kaštieľ bol naposledy zrekonštruovaný v rokoch 2006 - 2007. Kaštieľ s lesoparkom je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka v CHKO.

V roku 2006 sa začalo s revitalizáciou lesoparku. Vysadili sa nové rastliny, dreviny a trávniky v súvislosti s prostredím a ekosystémom v tejto oblasti. Pribudla sieť chodníkov rôznych úrovní a charakteru, ktoré vedú k jednotlivým objektom záhradnej architektúry. Novovysadená zeleň hrabového živého plota uzatvára celý lesopark. Priestory lesoparku Kysuckej galérie v Oščadnici sa využívajú na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.

Vstupná brána, závora a lavičky sú dielom umeleckého kováča majstra Pavla Zlatoša zo Žiliny. Akademický sochár Jozef Mundier je autorom sochárskeho stvárnenia fontány.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: