Na hrebeni, ktorý sa tiahne nad Krásnom nad Kysucou medzi dolinou rieky Kysuca a rieky Bystrica, neďaleko červenej značky, pribudla na Hladkom vrchu na jar tohto roku milá rozhľadňa. Práve táto bola lákadlom na našich dvoch menších výletoch.
Ku rozhľadni sme najprv zavítali cez krásňanské osady Drozdovci, Nižné a Vyšné Vane po náučnom chodníku. Druhýkrát sme sem vyšli aj s deťmi po červenej turistickej značke od Krásna nad Kysucou cez Hájnicu a Šlapkov.
Východiskovým bodom pre prvú návštevu rozhľadne je pre nás osada Drozdovci v časti Blažkov, ktorá patrí Krásnu nad Kysucou. Hneď pri ceste stojí náučná tabuľa aj miestny smerovník náučného chodníka vedúceho cez krásňanské osady. Kamenný most je raritou, je vysoký až 11 metrov a je to obdivuhodná stavebná pamiatka - je najvyšším a najširším kamenným mostom na Kysuciach. Viac sa o tomto zaujímavom dielku dočítate v článku.
Odbočujeme do dolinky, ktorou pomaly stúpame. Zaujímavosťou na trase je kaplnka, ktorá je jednou z najstarších kaplniek tohto regiónu. V stúpaní prechádzame menšiu osadu Dolné Vane, ktorá dostala svoje pomenovanie po osadníkoch s menom Vaňo – Vaňovec. Všade brešú psy, náš príchod nezostal bez povšimnutia. Opúšťame osadu a najprv cez lúky a potom popod les naberáme ďalšie výškové metre. Les tu na mnohých miestach ustúpil, ale vidíme aj mladé stromčeky. Zisťujeme, že práve tento deň sa tu koná aj cyklistické podujatie Krásňanský drapák. Tak to sme si nemohli vybrať lepší dátum výletu. Všade nás sprevádzajú fáborky, aby pretekári nezablúdili, vychádza nám, že by sme mali pretekárov stretnúť za Vyšnými Vaňami. Čochvíľa sa ukazujú spätné výhľady na kysuckú dolinu s Dunajovom a kopčekmi Javorníkov na druhej strane rieky Kysuca. Vidieť Vojtov vrch, či Chotárny kopec a vďaka dobrej viditeľnosti sa dokonca ukazujú aj viac vzdialené Maníny pri Považskej Bystrici. Veru, bola by škoda sedieť v takomto peknom počasí doma. Stromy sa sfarbujú, sú tu aj červené šípky a červené sú aj muchotrávky pri chodníku.
Krásňanské osady pod Vojtovým vrchom
Po stúpaní, ktoré je tiahle a vytrvalé, prichádzame na kraj väčšej lúky. To je už osada Vyšné Vane na dohľad, najprv si všímame ďalší smerovník a drevený plot. Vo výhľadoch sa ukazujú ďalšie kopčeky Javorníkov a roztrúsené osady. Ponad Vojtov vrch sa na nás usmieva nezameniteľná Lysá hora s vysielačom. Vchádzame do osady, kde sa dajú nájsť pekne upravené chalúpky. Dokonca ideme pár metrov dolu kopcom a po pravej strane míňame miestnu kaplnku. Vľavo sa objavuje náučná tabuľa, z ktorej sa dozvedáme, že sme v najvyššie položenej krásňanskej osade – pohybujeme sa vo výške 700 metrov nad morom. Za osadou vychádzame na lúky. Vidíme, že je pred nami ešte les, rozhľadňa je teda až za ním, podľa smerovníka na konci osady je to 10 minút na miesto zvané Kríž. Tu je na strome pripevnený väčší obrázok sv. panny Márie s drevenou lavičkou na posedenie a neďaleko stojí kamenný kríž.
Rozhladňa na hladkom vrchuOd Krásna sem prichádza červená turistická značka. A všímame si tu aj novú zelenú značku, ktorá nás navádza ku rozhľadni. Rozostupujú sa pred nami posledné stromy a sme pri nej. Jej autorom je p. Mikovčák, ktorý je tiež autorom architektonického návrhu staršej rozhľadne stojacej na Bobovci v masíve Nocľahy nad Starou Bystricou. Táto rozhľadňa je v spodnej časti murovaná, v hornej časti je použité drevo.
Po železných schodoch vychádzame hore pod strechu, v rohu si všímame kameru. Otvárajú sa pohľady najmä na Bystrickú dolinu. Najbližšie je Klubina, za ňou je Stará Bystrica, vidieť aj kostol a aj spomínanú rozhľadňu na Bobovci. Týmito miestami vedie Bystrická cyklomagistrála. Obdivujeme celý hrebeň Malej Fatry – Malý aj Veľký Rozsutec, či Stoh a aj Kriváne. Viac vľavo je masív Kubínskej hole, Minčola a ďalšie kopce Oravskej Magury. Po ľavej strane pozorujeme rozložitú Veľkú Raču.
Zborov nad Bystricou, do ktorého katastra táto nová rozhľadňa patrí, z rozhľadne nevidieť. Pozorujeme začiatok chodníka, ktorý do Zborova od rozhľadne smeruje pomedzi stromy. Vraciame sa na čistinku Kríž, kde práve prichádzajú cyklisti. Podľa štartovacích čísiel odhadujeme, že družstvo tvorí asi 50 pretekárov, sú medzi nimi aj ženy. Tiahle stúpanie skupinku roztrhalo. Povzbudzujeme pretekárov a potom sa vydávame na spiatočnú cestu ku autu rovnakou trasou.
K Vojtovmu vrchu z Hajnice
Druhýkrát sme rozhľadňu na Hladkom vrchu navštívili po červenej turistickej značke vedúcej z Krásna nad Kysucou. Tu nám spoločnosť robili aj deti, a tak sme išli pomalšie. Auto sme zaparkovali pod vodárňou, chceli sme sa vyhnúť asfaltu. Aj na tejto trase prakticky hneď stúpate, ale na dlhšom úseku, a teda miernejšie. Na lúkach za vodárňou je vidieť, že sa tu pasie, musíme dávať pozor, aby sme ho „čohosi“ nestúpili. Prechádzame lesíkom, kde už vietor sfukuje listy, ktoré tichučko sadajú a pokrývajú zem. Prichádzame ku miestu, kde je neďaleko vysielač. Sú tu aj odbočky vedúce ku krásňanským osadám U Gašov a U Šurabov. Do osád nezachádzame, držíme sa červenej značky a náučného chodníka smerujúceho do Vyšných Vaní. Zakrátko vychádzame na pekné výhľadové lúky na Hájnici. Toto je naozaj veľmi pekné miesto s kruhovým výhľadom. V závetrí sa zastavujeme, deti jedia, my obdivujeme výhľady, ktoré sú napríklad na ďalšie krásňanské osady U Jantov, či Sýkorovci, na Chotárny vrch, či na Vojtov vrch alebo na nižšiu Kykulu. A samozrejme nechýba pohľad na Veľkú Raču. Na lúkach stoja sem tam aj zelené borovice, ale listnaté stromy, predovšetkým brezy sú už pekne do žlta sfarbené. Chodník, ktorý pokrývajú opadané listy a ktorý je miestami lemovaný suchými trávami, nás vedie do sedla Šlapkov. Tu stretávame ďalších turistov. Odtiaľto tiahlym stúpaním s peknými výhľadmi na Veľkú Raču prichádzame na spomínané miesto Kríž a potom ku rozhľadni.
Výhľad na Veľkú Raču z rozhľadne
Prechádzka ku rozhľadni bola veľmi milá a deťom ako aj nám sa veľmi páčila. Navštívené osady sú situované v peknej prírode. Od rozhľadne sú široké výhľady smerom do Bystrickej doliny. Veríme, že rozhľadňa si nájde svojich obľúbencov, je peknou čerešničkou na torte a spestrením trasy a poteší najmä deti. Počas druhej návštevy sme zistili, že ku rozhľadni vedie zo Zborova nad Bystricou vyznačená nová zelená turistická značka. Tak niekedy navštívime rozhľadňu aj po tomto chodníku. Ak ste milovníkom bicyklovania, ku rozhľadni sa dá zavítať aj na horskom, či elektrickom bicykli. Ak sa nemusíte vracať ku autu, trasy sa dajú aj kombinovať. O krásňanských osadách sa viac dočítate na stránke mesta Krásna nad Kysucou www.osady.mestokrasno.sk
Prajem príjemné objavovanie a veľa radosti v jesennej prírode.
autor textu a fotografií: Jana Bílešová
https://www.mojekysuce.sk/turistika/cesta-z-krasna-k-rozhladni-na-hladkom-vrchu#sigProId3ec714b071