prechod bezky kysuce orava 0002Nižšie polohy Kysúc sú už bez snehu, na kysuckých hrebeňoch sa však ešte bežkuje. 17.3.2019 klub TJ Lokomotíva Čadca zorganizoval 20-kilometrový bežkársky prechod z Kysúc na Oravu.

V nedeľu 17.3. sa väčšina ľudí na Kysuciach ešte zdržiavala v kuchyni pri raňajkách a pri pohľade z okien na väčšine miest už nebolo po snehu ani pamiatky. Nás však ešte bežková sezóna neopustila a zúčastnili sme sa prechodu organizovaného TJ Lokomotíva Čadca z Vychylovky smerom na Oravskú Lesnú a späť. Pri prejazde autom cez Bystrickú dolinu som uvažoval, či sme urobili správne rozhodnutie, nakoľko sneh nebolo vidno po celej trase. Pri príchode do Vychylovky nám začal pribúdať sneh a zároveň optimizmus, že sa naplánovaná akcia možno vydarí. Počasie nám prialo a obloha sa začala vyjasňovať. Pribúdalo aj účastníkov a parkoviská pri skanzene sa čoskoro naplnili. Bežkárov sa zúčastnilo asi 35. Privítali nás organizátori a oboznámili nás čo nás dnes čaká - 20 kilometrová trasa bielou krajinou.

Po počiatočnom privítaní a urobení spoločnej fotky, sme začali stúpať po ceste skanzenom. Snehu stále pribúdalo a miestami ho bolo aj vyše metra. Asi po dvoch kilometroch sme sa napojili na lesnú úvraťovú železničku, ktorá nám to pripomínala len značkami popri nej. A že sa nedá bežkovať na železničnej trati. Stúpali sme až do sedla Demänová (930 m). Na tomto mieste sa nám otvoril výhľad na veľkú časť Oravy a privítala nás ceduľa Oravská Lesná. Celá Orava pokiaľ sme dovideli bola prikrytá snehom. Pri nádhernom počasí nám robil spoločnosť výhľad na celý hrebeň Malej Fatry z dominantou Veľkým Rozsutcom. Občas sa zjavila aj Babia Hora. V diaľke asi 6 km už bolo vidieť polovičný cieľ našej cesty konečnú stanicu lyžiarskeho strediska Oravská Lesná. Pri nádhernom počasí nám uvedený úsek prebehol veľmi rýchlo. Základný tábor a „Kysucké stoly“ sme rozložili za sedačkovou lanovkou pri miestnej kaplnke.

Po posilnení sme začali s návratom. Ten prebiehal bez komplikácií a užívali sme si zvlnenú krajinu Oravy. Mierne zjazdy striedali krátke stúpania. Od sedla Demänová nadmorská výška už len klesala a tešili sme sa keď zazrieme prvé drevenice Kysuckého skanzenu. Celé klesanie prebiehalo hlavne po železničnom násype na ktorom bolo viac ako meter snehu. Po príchode na parkovisko sme sa tradične rozlúčili s ostatnými účastníkmi akcie a každý s dobrým pocitom sme zamierili do svojich domovov. Pri pohľade na fotky a množstva snehu by málokto veril že to bola práve táto nedeľa pričom v Čadci nie je po snehu ani stopy.

Text: Peter Kultán
Foto: Peter Kultán, Ján Pečarka

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: